Helena Ekholm revine în top

Sporturi de iarna - Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 13 Dec. 2010
Helena Ekholm
Foto IBU/Ernst Wukits

Suedeza Helena Ekholm a câÅŸtigat proba de urmărire 10 km de la Hochfilzen, după o cursă în care a plecat a cincea, însă cu o singură eroare în poligon. Pe 2 a terminat lidera Cupei Mondiale, finlandeza Kaisa Mäkäräinen, la 32 de secunde de învingătoare, iar ultima poziÅ£ie a podiumului i-a revenit Daryei Domracheva din Belarus, care a trecut linia de sosire cu o întârziere de 46 de secunde. Acestea două au făcut rocada pe podium faţă de cursa de sprint.

Mäkäräinen a ratat victoria la cea de-a patra trecere prin poligon, în urma căreia a efectuat două tururi de penalizare, deÅŸi până atunci avusese trageri perfecte. Pe locul 4 a terminat Marie Laure Brunet, o franÅ£uzoaică în plină ascensiune, care a câÅŸtigat două locuri faţă de grila de start, iar pe 5 suedeza Anna Karin Zidek, plecată a 12-a.

CâÅŸtigătoarea sprintului, Anastasiya Kuzmina din Slovacia, a terminat doar pe locul 8, însă a avut nu mai puÅ£in de 5 tururi de penalizare, în timp ce campioana en titre Magdalena Neuner ÅŸi-a conservat locul al 7-lea din proba de sprint. Clasarea biatlonistei germane a fost foarte mult afectată de prestaÅ£ia din poligon, acolo unde a avut nu mai puÅ£in de 7 ratări ÅŸi, implicit, 7 tururi de penalizare.

Rusoaicele au avut o comportare excepÅ£ională, recuperând foarte multe poziÅ£ii ÅŸi foarte multe puncte în clasament. Olga Zaitseva, plecată a 47-a, a recuperat 28 de locuri, terminând pe 19, la fel ca Svetlana Sleptsova (plecată a 48-a, a terminat pe 20). O comportare asemănătoare a avut ÅŸi Olga Vilukhina, care a sosit pe locul 22 deÅŸi plecase a 46-a!

Singura reprezentantă a României prezentă la startul probei de urmărire, Eva Tofalvi, a terminat pe locul 32, la 4 minute ÅŸi 27 de secunde de Helena Ekholm, ÅŸi ÅŸi-a adăugat în cont încă 9 puncte. Eva Tofalvi a pierdut un singur loc faţă de proba de sprint, efectuând câte un tur de penalizare la fiecare trecere prin poligon (în total 4).

În clasamentul general, finlandeza Kaisa Mäkäräinen rămâne lider, cu 252 de puncte. Podiumul este întregit de două sportive din Suedia – Helena ekholm (236 de puncte) ÅŸi Anna Karin Zidek (204  puncte). Eva Tofalvi, care are 22 de puncte, ocupă locul 45 din 65 de sportive care au reuÅŸit deocamdată să intre în puncte.

Următoarea etapă de Cupă Mondială va avea loc la Pokljuka, în Slovenia, în perioada 14-19 decembrie 2010.

Sporturi de iarna / Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / 14 Ian. 2011

Olga Zaitseva, prima la Ruhpolding (15 km individual)

Olga Zaitseva

Olga Zaitseva s-a impus joi, 13 ianuarie 2011, în prima probă feminină de la Ruhpolding (Germania) – cea de 15 km individual. Timpul câÅŸtigătoarei a fost de 41 de minute ÅŸi 46 de secunde. Rusoaica a fost urmată de Andrea Henkel (Germania), la 14,5 secunde...

Ruhpolding - Svendsen câştigă cursa de 20 km

Emil Hegle Svendsen

Norvegianul Emil Hegle Svendsen a câÅŸtigat cursa de 20 km individual de la Ruhpolding, după o luptă foarte echilibrată cu austriacul Dominik Landertinger ÅŸi cu fraÅ£ii Martin ÅŸi Simon Fourcade (FranÅ£a). Fostul câÅŸtigător al Cupei Mondiale a avut o singură eroare...

Pag. 2 din 11 | 2 art./pag. | Total 21 art.