Rămânem în cursa calificării. România - Croaţia 31:22 (14:12)

Handbal feminin - Campionatul European / Data: 13 Dec. 2010
Melinda Geiger, in lupta cu apararea croata

NaÅ£ionala de handbal feminin a României a negociat perfect primul test din grupa principală a Campionatului European, 31-22 împotriva CroaÅ£iei. Cu acest succes, echipa României preia ÅŸefia clasamentului, în aÅŸteptarea meciului dintre Danemarca ÅŸi Rusia.

Ecartul mare de scor s-a conturat în ultimele 10 minute ale partidei, după o perioadă în care jucătoarele croate reuÅŸiseră să reducă diferenÅ£a de pe tabelă de la 5 goluri (22-17), marcând de 3 ori consecutiv. La 22-20, în situaÅ£ie de ameninÅ£are de joc pasiv, Cristina Neagu  a străpuns zidul apărării adverse cu o torpilă bine plasată, ce a părut să zdruncine moralul de joc al croatelor. Din acel moment, tricolorele s-au relaxat, au pus stăpânire pe joc ÅŸi au mai marcat de încă opt ori, încasând doar două goluri.

Un final oarecum nescontat pentru o partidă a cărei prima repriză (14-12) a stat sub semnul echilibrului, România conducând în permanenţă, însă niciodată la mai mult de două goluri. În  repriza secundă, naÅ£ionala noastră a accelerat prima ÅŸi s-a desprins la 5 goluri (17-12,18-13,22-17), adversarele au reuÅŸit să revină, dar până la momentul mai sus pomenit ÅŸi finalul oarecum dezlânat al meciului.

Singurul punct negativ al acestei confruntări - accidentarea Paulei Ungureanu, a cărei durată de indisponibilate este încă incertă.

Cele mai bune marcatoare din echipa română au fost Oana Manea (aleasă MVP-ul meciului) ÅŸi Cristina Neagu, câte 7 goluri, Adina MeiroÅŸu, Ionela Stanca ÅŸi Ada Nechita, câte 4 goluri.

Următorul meci al României are loc mâine, de la ora 17.45, contra echipei Muntenegrului.

Handbal feminin / Campionatul European / 16 Dec. 2010

România – Rusia, meci de antrenament pentru semifinala Campionatului European de handbal feminin

Foto ehf-euro.com

NaÅ£ionala de handbal feminin a României va întâlni Rusia joi, 16 decembrie 2010, în ultimul meci al fazei grupelor principale. Meciul va începe de la ora 17.45 ÅŸi va fi transmis de TVR 2. DeÅŸi meciurile cu Rusia au fost...

Handbal feminin / Campionatul European / 15 Dec. 2010

România va întâlni Suedia în semifinalele Campionatului European de Handbal feminin

România va întâlni Suedia în semifinalele Campionatului European de handbal feminin 2010. Aflate sub presiune, după victoria FranÅ£ei în meciul contra Ucrainei (31:19), nordicele au învins astăzi Ungaria cu 24:19 (10:12) ÅŸi ÅŸi-au asigurat prima poziÅ£ie a Grupei principale II,

Pag. 6 din 15 | 2 art./pag. | Total 29 art.