”Salvatorul Park”. Manchester United – Arsenal 1-0

Fotbal - Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / Data: 14 Dec. 2010
Park Ji-Sung

Ambii manageri au venit cu ceva surprize în alcătuirea primului ”11”. Ferguson l-a ținut pe bancă pe Berbatov (golgheterul campionatului), în timp ce Wenger a început între buturi cu neexperimentatul Szczesny, care mai apărase doar 3 meciuri în cupă.

Prima repriză a fost una destul de săracă în fotbal, o luptă fizică la mijlocul terenului, fără multe ocazii de poartă. După obișnuitul început de tatonare, United a preluat inițiativa, iar în minutul 22 Nani amenință poarta adversă cu un șut din cădere, care trece la o palmă de bara din dreapta.

Meciul a avut o încărcătură psihică deosebită, dovadă fiind și faza din minutul 39, una incredibilă, atunci când Fletcher îl împinge pe arbitrul Howard Webb, după ce acesta nu acordase o lovitură liberă pentru ”diavoli”.

Singura reușită a meciului a venit în minutul 40, șutul deviat al lui Nani ajungând la sud-coreanul Ji-Sung Park, care inventează o lovitură de cap, plasată, fără nicio șansă pentru ghinionistul Szczesny. Park se dovedește încă o dată a fi omul providențial, după ce acesta mai adusese o victorie de unul singur, 2-1 cu Wolves.

Al doilea mitan a fost mult mai savuros - Arsenal a renunțat la defensivă, însă tot nu a avut ocazii de gol. Singura oportunitate mai serioasă a venit la un șut de la distanță expediat de Nasri și respins de Van der Sar în picioarele lui Chamakh, care însă nu a fost atent fiind blocat de Vidic.

Tactic, jocul a fost dominat clar de Ferguson. United a avut mai multe șanse de a închide meciul, Anderson și Nani ratând față în față cu bravul goalkeeper al lui Arsenal.
Cu 17 minute înainte de final, Webb a arătat punctul cu var la un henț în careu comis de Clichy. În foame mare de goluri Rooney a arestat balonul, dar a ratat lamentabil, trimițând mingea în înaltul tribunei.

Cu această victorie, Manchester United î-și recapătă poziţia de lider, având 2 puncte avans faţă de urmăritoare și un meci în plus de jucat.

Ferguson a predat încă o dată o lecție de fotbal, tocmai rivalului său de atâta vreme, ofensiva atât de temută a ”tunarilor” fiind anihilată perfect de sistemul gândit de scoțian.

Manchester United:
Van der Sar, da Silva, Ferdinand, Vidic, Evra, Nani, Carrick, Anderson (84’Giggs), Fletcher, Park, Rooney.

Arsenal:
Szczesny, Sagna, Squillaci, Koscielny, Clichy, Song, Rosicky (63’Fabregas), Wilshere (64’van Persie), Nasri, Chamakh, Arshavin (77’Walcott).

Arbitru: Howard Webb.   Spectatori: 75.227

Fotbal / Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / 06 Feb. 2011

Di Matteo, demis de West Bromwich Albion

Antrenorul echipei West Bromwich Albion, Roberto Di Matteo, a fost demis astăzi de către conducerea clubului în urma rezultatelor slabe înregistrate în ultima perioadă. Italianul aflat din 2009 pe banca echipei din West Middlands...

Chelsea - Liverpool, Înfruntarea titanilor!

Partida ce se va disputa duminică de la ora 18.00 este una ce deja a intrat definitiv în cărțile de istorie, fiind primul meci pe care îl va bifa Fernando Torres pentru echipa de pe Stamfford Bridge. Ironia sorții face ca prima echipă pe care matadorul spaniol va trebui să o...

Pag. 2 din 17 | 2 art./pag. | Total 34 art.