Antwerp Giants - Steaua Turabo Bucureşti 78:65. Final de aventură europeană

Baschet masculin - Competiţii europene / Data: 15 Dec. 2010

Antwerp Giants - Steaua Turabo BucureÅŸti 78:65 (20:20, 24:12, 17:19, 17:14)

Steaua Turabo a pierdut cu 65:78 partida disputată în deplasare, contra formaÅ£iei belgiene Antwerp Giants, ÅŸi a ratat astfel calificarea în fazele superioare ale FIBA EuroChallenge Cup. Un succes al militarilor le-ar fi asigurat matematic locul 2 ÅŸi ieÅŸirea din grupe, în timp ce un eÅŸec la mai puÅ£in de 5 puncte ar fi amânat deznodământul calificării pentru ultima etapă.

Steaua a început foarte bine meciul, Stănescu ÅŸi Nikolov fiind motoarele echipei, iar Turner responsabilul cu spectacolul. Primul sfert s-a încheiat la egalitate (20-20), iar rezultatul ÅŸi mai ales jocul prestat de elevii lui Niksa Bavcevic, foarte bun cunoscător al baschetului belgian, în care a antrenat 8 sezoane, alimentau speranÅ£ele într-o calificare puÅ£in scontată la începutul competiÅ£iei.

Al doilea sfert s-a dovedit decisiv în economia jocului, formaÅ£ia belgiană distanÅ£ându-se la 12 puncte (44:32), diferenţă ce nu a mai putut fi surmontată. Hopkins a făcut senzaÅ£ie de la 3 puncte, în timp ce Steaua a aÅŸteptat totul de la Virgil Stănescu (autor a 8 din cele 12 puncte ale echipei în acest sfert). De la 22:22, belgienii au avut un parÅ£ial de 8:0, după care totul s-a năruit pentru Steaua.

Sfertul 3, chiar dacă a consemnat cea mai mare diferenţă de scor, 17 puncte (53-36), a marcat o uÅŸoară revenire a Stelei, cu Fortson reuÅŸind două aruncări de 3 puncte consecutiv ÅŸi cu 6 steliÅŸti care au reuÅŸit să înscrie, record în această partidă, pentru o diferenţă de doar 10 puncte înaintea ultimelor 10 minute (61-51).

Finalul a fost dezamăgitor, deÅŸi Fortson, cu 2 coÅŸuri de 2 puncte consecutiv apropiase Steaua la doar 8 puncte (63-55), cu circa 8 minute rămase de joc. Antwerp a liniÅŸtit jocul cu un nou parÅ£ial de 8:0, pentru un 71:55 care a declanÅŸat sărbătoarea în tribune, chiar dacă rămăseseră 4 minute de joc.

Scorul final a fost 78:65, formaÅ£ia belgiană adjudecându-ÅŸi locul 2, iar Steaua rămânând cu regretul de a nu fi avut mai mult curaj în meciurile din deplasare (pierdute pe linie), însă cu o experienţă preÅ£ioasă pentru omogenizarea echipei. Virgil Stănescu a adunat 27 de puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive ÅŸi 2 capace, iar Fortson ÅŸi Nikolov câte 12 puncte. Primul 5 al Stelei a fost compus din Stănescu, Fortson, Turner, Jackson ÅŸi CăruÅ£aÅŸu.

În cealaltă partidă a grupei F, liderul Lokomotiv Kuban Krasnodar  a învins în deplasare Dinamo Moscova, cu 78:67. Steaua rămâne pe locul al treilea, cu 2 victorii ÅŸi 3 înfrângeri, iar ultimul meci, contra lui Lokomotiv Kuban Krasnodar, la BucureÅŸti, nu va mai conta decât pentru palmares.

Baschet masculin / Competiţii europene / 25 Noi. 2010

BC Mureş - Balkan Botevgrad 90:83 în Liga Balcanică

BC MureÅŸ a obÅ£inut prima victorie în cadrul Balkan League, 90:83 pe teren propriu contra formaÅ£iei bulgare Balkan Botevgrad. Partida a contat pentru Grupa B a competiÅ£iei, din care mai fac parte KK Feni Industries, KK Mornar ÅŸi BC Rilski Sportist.

Baschet masculin / Competiţii europene / 23 Noi. 2010

Steaua Turabo - Antwerp Giants 80:75 în cadrul FIBA EuroChallenge Cup

Steaua Turabo BucureÅŸti a obÅ£inut prima victorie în cadrul Grupei F a FIBA EuroChallenge Cup, 80:75 contra formaÅ£iei belgiene Antwerp Giants. Partida a contat pentru etapa a doua, în prima rundă Steaua fiind învinsă de Dinamo Moscova cu 88:60.

Pag. 4 din 7 | 2 art./pag. | Total 14 art.