Unirea Dej se califică în optimile Challenge Cup, Dinamo este eliminată în setul de aur

Volei masculin - Competiţii europene / Data: 15 Dec. 2010
Unirea Dej
Foto adevarul.ro

Unirea Dej a confirmat victoria obÅ£inută în deplasare săptămâna trecută, 3:0 cu Mladost Zagreb, ÅŸi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Challenge, câÅŸtigând fără prea mari emoÅ£ii ÅŸi manÅŸa secundă, scor 3:1 (25:16, 25:23, 20:25, 25:23). Meciul a avut loc în Sala Horia Demian din Cluj-Napoca, pe 14 decembrie. În faza următoare a competiÅ£iei, Unirea Dej va întâlni câÅŸtigătoarea dublei dintre EA Patron Lux (Grecia) si Sun Oulu (Finlanda).

Campioana Remat Zalău a pierdut, după un meci mai echilibrat decât îl arată scorul la seturi, cu 0:3 (-18, -22, -23) partida disputată împotriva formaÅ£iei italiene Trentino BetClic, în Liga Campionilor, pe 13 decembrie. Remat Zalău ocupă ultimul loc în grupă, cu 0 puncte.

Dinamo BucureÅŸti, reprezentanta României în Cupa CEV, pleca în Germania cu avantajul victoriei din meciul tur, 3:2. Din păcate, dinamoviÅŸtii au făcut un meci slab, pierzând cu 0:3 (-16, -14, -15) partida ÅŸi cedând cu 12:15 în setul de aur.

Ultima echipă românească în cupele europene, Tomis ConstanÅ£a, este ca ÅŸi eliminată din Cupa Challenge, după ce a pierdut pe propriul teren prima manşă a întâlnirii cu formaÅ£ia rusă Gazprom Ugra Surgut, scor 0-3.

• Unirea Dej - Mladost Zagreb 3:1 (25:16, 25:23, 20:25, 25:23)
  • Trentino BetClic – Remat Zalău 3:0 (25:18, 25:22, :25:23)
  • Evivo Duren-Dinamo BucureÅŸti 3:0 (25:16, 25:14, 25:15), 15-12 în setul de aur

Unirea Dej

Volei masculin / Competiţii europene / 09 Dec. 2010

Mare surpriză la Sofia, în Liga Campionilor: CSKA - Zenit Kazan 3:2!!!

Rezultate înregistrate miercuri, 08.12.2010, în Grupele Ligii Campionilor la volei masculin

Remat Zalău - Trentino BetClic 0:3

Remat Zalău a suferit cea de-a treia înfrângere consecutivă în Liga Campionilor, 0:3 pe teren propriu contra formaÅ£iei italiene Trentino BetClic. Campionii României nu au putut face faţă echipei italiene, cedând cele 3 seturi la 15, la 14 ÅŸi la 20.

Pag. 3 din 5 | 2 art./pag. | Total 10 art.