România - Danemarca 16:15. Prima medalie europeană din istorie pentru handbalul feminin românesc

Handbal feminin - Campionatul European / Data: 19 Dec. 2010

România a cucerit prima medalie din istorie la Campionatul European de handbal feminin, după o luptă extraordinară împotriva Danemarcei, scor 16:15. Totodată, handbalistele tricolore au obÅ£inut calificarea directă la Campionatul Mondial din 2011, din Brazilia.

Talida Tolnai a făcut din nou un meci de vis, salvând echipa în momentele cheie, apărarea a funcÅ£ionat foarte bine, iar acÅ£iunile de atac au fost mult diversificate faţă de meciurile precedente. Alături de Toto, Ada Nechita a fost decisivă, înscriind 4 goluri, dintre care 3 în ultimele minute, sub o presiune fantastică.

Ambele echipe au început prudent, apăsate parcă de miza partidei. După câteva ratări de ambele părÅ£i, danezele deschid scorul în minutul 3, declanÅŸând o explozie de entuziasm în tribune. Trezită parcă de acest gol ÅŸi impulsionată de îngerul păzitor din poartă, Talida Tolnai, apărarea noastră începe să funcÅ£ioneze din ce în ce mai bine, iar în atac Nechita, Gâlcă ÅŸi Ardean reuÅŸesc să o susÅ£ină cu succes pe Cristina Neagu. În aceste condiÅ£ii, tabela începe să ne surâdă, 3:1 în minutul 10.

Danezele au o răbufnire de orgoliu, purtate pe aripi de public. Scandinavele înscriu de 4 ori consecutiv, 3:5 în minutul 15, iar scenariul din meciul cu Suedia părea să se repete. Ardean ÅŸi Neagu au dat semnalul revenirii, egalând la 5, iar danezele s-au mai aflat o singură dată la conducere (6:5).

Talida Tolnai a avut câteva parade foarte bune, iar în atac Ionela Gâlcă, Cristina Neagu (de două ori) ÅŸi Melinda Geiger nu au iertat, ducând scorul la 9:6, cea mai mare diferenţă dintre cele două echipe din această partidă. Scorul pauzei a fost în cele din urmă 9:7, iar visul unei medalii europene prindea din ce în ce mai mult contur.

Repriza secundă s-a desfăşurat în aceleaÅŸi coordonate, cu foarte puÅ£ine goluri înscrise, cu parade excelente ale celor 2 portari, cu defensive foarte puternice ÅŸi cu multe greÅŸeli, de ambele părÅ£i. Tricolorele, multe dintre ele pe final de carieră, s-au agăţat de fiecare minge, ÅŸtiind că este probabil ultima ÅŸansă să îÅŸi treacă în cont o medalie europeană. Cu Talida Tolnai din nou în zi mare, România a avut în permanenţă un avantaj de cel puÅ£in un gol (iar de două ori chiar ÅŸi de 3 goluri – 13:10 ÅŸi 16:13).

Ada Nechita a înscris de pe extremă 3 din ultimele 4 goluri ale României, în momentele cruciale, în care Cristina Neagu era Å£inută om la om, iar atacurile noastre în zona centrală erau sortite eÅŸecului, ca în meciul contra Suediei.

Danezele, bruscate la propriu de antrenorul Jan Pytlick, au avut o ultimă zvâcnire, reuÅŸind să se apropie la un singur gol (16:15) în minutul 58 ÅŸi 17 secunde. A fost momentul în care Radu Voina a cerut time-out, iar fetele noastre au avut un moment de mobilizare extraordinar. Rikke Skov a avut ultima ÅŸansă de a readuce Danemarca în joc, însă Talida Tolnai nu a fost de acord să lase să îi scape printre degete o medalie atât de aÅŸteptată ÅŸi atât de muncită. Rezultatul pe tabelă a rămas neschimbat, finalul declanÅŸând lacrimile în ambele tabere.
 NaÅ£ionala de handbal feminin aduce din nou o medalie la jocurile de echipă după 5 ani, tot aceste minunate sportive fiind ÅŸi autoarele acelei ultime performanÅ£e (argint la Campionatul Mondial din Rusia, din 2005). Să sperăm cu nu acesta a fost cântecul de lebădă al unei generaÅ£ii ÅŸi că Ramona Maier, Cristina Vărzaru, Carmen Amariei, Aurelia Brădeanu sau Adina Fiera vor avea un cuvânt de spus ÅŸi la Campionatul Mondial din Brazilia, de anul viitor.

Handbal feminin / Campionatul European / 19 Dec. 2010

România - Danemarca 16-15. Medalie pentru tricolore!

România câÅŸtigă bronzul european, chiar pe pământ danez, după o luptă extraordinară împotriva Danemarcei

Handbal feminin / Campionatul European / 18 Dec. 2010

România - Danemarca, duel pentru medaliile de bronz la Campionatul European de handbal feminin 2010

Cristina Neagu, in luptă cu apararea daneza

România va întâlni Danemarca în finala mică a Campionatului European de handbal feminin. Dacă naÅ£ionala noastră a pierdut la limită în faÅ£a marii surprize a turneului, Suedia, cu 23:25, danezele au fost spulberate de Norvegia, pierzând la 10 goluri diferenţă (19:29)...

Pag. 2 din 15 | 2 art./pag. | Total 29 art.