Norvegia - Suedia 25:20, în finala C.E. de handbal feminin 2010

Handbal feminin - Campionatul European / Data: 19 Dec. 2010

Norvegia a câÅŸtigat cel de-al cincilea titlu european, după ce a învins în finală marea surpriză a turneului, Suedia, scor 25:20 (10:11). Suedezele au luptat de la egal la egal cu mult mai titratele lor vecine doar în prima repriză, pe care au ÅŸi câÅŸtigat-o ÅŸi în care au ratat câteva oportunităţi foarte bune de a se detaÅŸa pe tabelă, mai ales pe finalul reprizei, în care au beneficiat ÅŸi de superioritate numerică.

La reluare, Norvegia a înscris gol după gol, iar Suedia a căzut în primul rând fizic, cea mai importantă jucătoare, Linnea Torstenson, având dificultăţi evidente în a termina jocul. Norvegia confirmă aÅŸteptările specialiÅŸtilor ÅŸi îÅŸi ia revanÅŸa pentru înfrângerea în faÅ£a Suediei din Main Round, câÅŸtigând la aceeaÅŸi diferenţă, de 5 goluri. Este cea de-a cincea medalie de aur pentru norvegience, care au arătat cel mai bun handbal la acest turneu, pentru suedeze medalia de argint la Campionatul European reprezentând cel mai bun rezultat din istorie.

În lupta pentru medaliile de bronz, România a învins tot astăzi, 19 decembrie, Danemarca, scor 16:15.

Handbal feminin / Campionatul European / 19 Dec. 2010

România - Danemarca 16-15. Medalie pentru tricolore!

România câÅŸtigă bronzul european, chiar pe pământ danez, după o luptă extraordinară împotriva Danemarcei

Handbal feminin / Campionatul European / 18 Dec. 2010

România - Danemarca, duel pentru medaliile de bronz la Campionatul European de handbal feminin 2010

Cristina Neagu, in luptă cu apararea daneza

România va întâlni Danemarca în finala mică a Campionatului European de handbal feminin. Dacă naÅ£ionala noastră a pierdut la limită în faÅ£a marii surprize a turneului, Suedia, cu 23:25, danezele au fost spulberate de Norvegia, pierzând la 10 goluri diferenţă (19:29)...

Pag. 2 din 15 | 2 art./pag. | Total 29 art.