Bundesliga - Cronica etapei a XVII-a

Fotbal - Germania / Autor: Lucian Botezatu / Data: 20 Dec. 2010
  • Frankfurt vs Dortmund 1-0 (Gekas 86’)

Campioană de iarnă este, aÅŸa cum se ÅŸtia de câteva etape bune, Borussia  Dortmund, echipă care a fost de neînvins, cu excepÅ£ia primei ÅŸi ultimei etape. Sâmbătă, elevii lui Jurgen Klopp au cedat disputa de la Frankfurt, pe fondul oboselii, dar ÅŸi al relaxării, golgeterul Luca Barrios purtând o mare parte din vină ÅŸi el, acesta ratând cu seninătate câteva ocazii mari pe parcursul celor 90 de minute. Eintracht Frankfurt termină pe un mulÅ£umitor loc 7, înaintea unor formaÅ£ii ca Hoffenheim, Hamburg ÅŸi Schalke.

• Monchengaldbach vs Hamburg 1-2 (De Camargo 47’/Elia 46’, Trochowski 72’)

Borussia termină acest tur de campionat fără să obÅ£ină măcar o victorie în faÅ£a fanilor pe Borussia Park, iar vacanÅ£a vine la momentul potrivit pentru ultima clasată, care trebuie să schimbe ceva în această pauză competiÅ£ională ce va dura de trei săptămâni. Hamburg nu termină turul de campionat pe un loc onorabil, dar măcar distanÅ£a de locurile europene nu este atât de mare pentru trupa din nordul Germaniei, care poate reveni în retur în fruntea clasamentului.

• Schalke 04 vs FC Koln 3-0 (Raul 30’, 50’, 87’)

„Standing ovation” pentru golgeterul Raul Gonzalez, care a îngenuncheat Koln-ul lui Schafer, la care Ioniţă a jucat 30 de minute în repriza a doua, dar fără impact pe tabela de marcaj. A fost aÅŸadar fiesta lui Raul, care a ajuns la 9 goluri marcate cu acest hattrick, iar Schalke se îndepărtează de zona nisipurilor miÅŸcătoare, acolo unde a stat aproape întreg campionatul.

• Werder Bremen vs Kaisersalutern 1-2 (Hunt pen 34’/Lakic 1’, 52’)

Werder Bremen a terminat prima jumătate de campionat la fel de modest cum a evoluat în toate celelalte etape. Elevii lui Thomas Schaaf au fost total deconectaÅ£i de la partida aceasta, în care nou-promovata lui Kurz a luat trei puncte nesperate ÅŸi probabil regretă întreruperea campionatului, Å£inând cont de forma bună din ultimele etape.

• Wolfsburg vs Hoffenheim 2-2 (Diego 75’, Dzeko 90’/Gustavo 34’, Sigurdsson 40’)

„Lupii verzi” sunt la al 6-lea egal consecutiv, iar Steve McClaren se află pe făraÅŸ, chiar dacă bosniacul Dzeko a salvat echipa în minutul 90. Cei îndreptăţiÅ£i să fie dezamăgiÅ£i de acest egal sunt elevii lui Ralf Rangnick, care au controlat meciul în mare parte ÅŸi puteau lua uÅŸor cele trei puncte, însă cum ratările se răzbună, oasepÅ£ii au fost nevoiÅ£i să se mulÅ£umească pentru a 4-a oară consecutiv cu un singur punct.

• Nurnberg vs Hannover 3-1 (Cherundolo OG 28’, Wolf 31’, Schieber 82’/Pinto pen 75’ )

Nurnberg ÅŸi-a asigurat o vacanţă liniÅŸtită prin această a 5-a victorie pe teren propriu, bavarezii fiind la ÅŸapte puncte distanţă de locurile retrogradabile ÅŸi baraj. La Hannover absenÅ£a golgeterului Ya Konan s-a făcut resimÅ£ită, însă elevii lui Slomka termină pe un loc patru de neimaginat la începutul campionatului.

• St. Pauli vs Mainz 2-4 (Lehmann pen 33’, 63’/Schurlle 11’, 28’, Szalai 41’,Caligiuri 83’)

Nou promovata St. Pauli termină turul de campionat pe un loc care i-ar permite la final să mai joace un sezon în Bundesliga, dar echipa din Hamburg mai are multe puncte de adunat în retur pentru a-ÅŸi câÅŸtiga locul în prima ligă germană ÅŸi la anul. Mainz n-a încheiat prima jumătate  de campionat în cea mai bună formă, dar această victorie cu 4 goluri marcate a adus bucurie în vestiarul lui Tuchel, care a făcut ca Mainz să aibă cel mai bun tur de campionat din istorie.

• Leverkusen vs Freiburg 2-2 (Vidal pen 16’, Helmes 75’/Rosenthal 25’, Reisinger 65’)

Pe o ninsoare ca-n poveÅŸtile cu MoÅŸ Crăciun, Bayer Leverkusen ÅŸi Freiburg ÅŸi-au împărÅ£it punctele puse în joc, după un meci foarte bun, în ciuda condiÅ£iilor meteo potrivnice. Elevii lui Heynckes coboară pe locul 3 după acest semieÅŸec, în timp ce Freiburg, fără golgeterul Cisse pe teren la acest meci, coboară pe 6, un loc nesperat de bun totuÅŸi pentru formaÅ£ia ce anul trecut abia scăpa de retrogradare.

• Stuttgart vs Bayern Munchen 3-5 (Harnik 50’, 65’, Gentner 70’/Gomez 31’, 52’, 54’, Muller 36’, Ribery 43’)

Ultimul meci al etapei ÅŸi în acelaÅŸi timp al anului a fost un adevărat thriller, pe Mercedez-Benz Arena marcându-se nu mai puÅ£in de 8 goluri în disputa dintre Stuttgart-ul lui Labbadia ÅŸi Bayern Munchen, un duel care se va repeta miercuri în Cupa Germaniei ÅŸi în care e foarte probabil să-ÅŸi facă apariÅ£ia ÅŸi Ciprian Marica, atacantul român ispăşindu-ÅŸi ultima etapă de suspendare în partida pierdută cu bavarezii lui Louis van Gaal.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 25 Feb. 2011

Bundesliga - Avancronica etapei a XXIV-a

Meciul săptămânii în Germania se joacă la Munchen, unde Bayern, campioana en-titre, primeÅŸte vizita lui Borussia Dortmund, liderul la zi al Bundesligii ÅŸi foarte probabil viitoarea deÅ£inătoare a salatierei de argint. După ce a început returul de campionat fără japonezul...

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 18 Feb. 2011

Bundesliga - Cronica etapei a XXIII-a

Cel mai interesant meci al rundei se joacă în nordul Germaniei, între marile rivale HSV ÅŸi Werder Bremen. Gazdele vin după restanÅ£a cu St. Pauli, pierdută însă de oamenii lui Veh pe Imtech Arena, însă chiar ÅŸi aÅŸa Hamburg rămâne în cursa pentru un loc european.

Pag. 3 din 13 | 2 art./pag. | Total 25 art.