Bundesliga - Cronica etapei a XVII-a

Fotbal - Germania / Autor: Lucian Botezatu / Data: 20 Dec. 2010
  • Frankfurt vs Dortmund 1-0 (Gekas 86’)

Campioană de iarnă este, aÅŸa cum se ÅŸtia de câteva etape bune, Borussia  Dortmund, echipă care a fost de neînvins, cu excepÅ£ia primei ÅŸi ultimei etape. Sâmbătă, elevii lui Jurgen Klopp au cedat disputa de la Frankfurt, pe fondul oboselii, dar ÅŸi al relaxării, golgeterul Luca Barrios purtând o mare parte din vină ÅŸi el, acesta ratând cu seninătate câteva ocazii mari pe parcursul celor 90 de minute. Eintracht Frankfurt termină pe un mulÅ£umitor loc 7, înaintea unor formaÅ£ii ca Hoffenheim, Hamburg ÅŸi Schalke.

• Monchengaldbach vs Hamburg 1-2 (De Camargo 47’/Elia 46’, Trochowski 72’)

Borussia termină acest tur de campionat fără să obÅ£ină măcar o victorie în faÅ£a fanilor pe Borussia Park, iar vacanÅ£a vine la momentul potrivit pentru ultima clasată, care trebuie să schimbe ceva în această pauză competiÅ£ională ce va dura de trei săptămâni. Hamburg nu termină turul de campionat pe un loc onorabil, dar măcar distanÅ£a de locurile europene nu este atât de mare pentru trupa din nordul Germaniei, care poate reveni în retur în fruntea clasamentului.

• Schalke 04 vs FC Koln 3-0 (Raul 30’, 50’, 87’)

„Standing ovation” pentru golgeterul Raul Gonzalez, care a îngenuncheat Koln-ul lui Schafer, la care Ioniţă a jucat 30 de minute în repriza a doua, dar fără impact pe tabela de marcaj. A fost aÅŸadar fiesta lui Raul, care a ajuns la 9 goluri marcate cu acest hattrick, iar Schalke se îndepărtează de zona nisipurilor miÅŸcătoare, acolo unde a stat aproape întreg campionatul.

• Werder Bremen vs Kaisersalutern 1-2 (Hunt pen 34’/Lakic 1’, 52’)

Werder Bremen a terminat prima jumătate de campionat la fel de modest cum a evoluat în toate celelalte etape. Elevii lui Thomas Schaaf au fost total deconectaÅ£i de la partida aceasta, în care nou-promovata lui Kurz a luat trei puncte nesperate ÅŸi probabil regretă întreruperea campionatului, Å£inând cont de forma bună din ultimele etape.

• Wolfsburg vs Hoffenheim 2-2 (Diego 75’, Dzeko 90’/Gustavo 34’, Sigurdsson 40’)

„Lupii verzi” sunt la al 6-lea egal consecutiv, iar Steve McClaren se află pe făraÅŸ, chiar dacă bosniacul Dzeko a salvat echipa în minutul 90. Cei îndreptăţiÅ£i să fie dezamăgiÅ£i de acest egal sunt elevii lui Ralf Rangnick, care au controlat meciul în mare parte ÅŸi puteau lua uÅŸor cele trei puncte, însă cum ratările se răzbună, oasepÅ£ii au fost nevoiÅ£i să se mulÅ£umească pentru a 4-a oară consecutiv cu un singur punct.

• Nurnberg vs Hannover 3-1 (Cherundolo OG 28’, Wolf 31’, Schieber 82’/Pinto pen 75’ )

Nurnberg ÅŸi-a asigurat o vacanţă liniÅŸtită prin această a 5-a victorie pe teren propriu, bavarezii fiind la ÅŸapte puncte distanţă de locurile retrogradabile ÅŸi baraj. La Hannover absenÅ£a golgeterului Ya Konan s-a făcut resimÅ£ită, însă elevii lui Slomka termină pe un loc patru de neimaginat la începutul campionatului.

• St. Pauli vs Mainz 2-4 (Lehmann pen 33’, 63’/Schurlle 11’, 28’, Szalai 41’,Caligiuri 83’)

Nou promovata St. Pauli termină turul de campionat pe un loc care i-ar permite la final să mai joace un sezon în Bundesliga, dar echipa din Hamburg mai are multe puncte de adunat în retur pentru a-ÅŸi câÅŸtiga locul în prima ligă germană ÅŸi la anul. Mainz n-a încheiat prima jumătate  de campionat în cea mai bună formă, dar această victorie cu 4 goluri marcate a adus bucurie în vestiarul lui Tuchel, care a făcut ca Mainz să aibă cel mai bun tur de campionat din istorie.

• Leverkusen vs Freiburg 2-2 (Vidal pen 16’, Helmes 75’/Rosenthal 25’, Reisinger 65’)

Pe o ninsoare ca-n poveÅŸtile cu MoÅŸ Crăciun, Bayer Leverkusen ÅŸi Freiburg ÅŸi-au împărÅ£it punctele puse în joc, după un meci foarte bun, în ciuda condiÅ£iilor meteo potrivnice. Elevii lui Heynckes coboară pe locul 3 după acest semieÅŸec, în timp ce Freiburg, fără golgeterul Cisse pe teren la acest meci, coboară pe 6, un loc nesperat de bun totuÅŸi pentru formaÅ£ia ce anul trecut abia scăpa de retrogradare.

• Stuttgart vs Bayern Munchen 3-5 (Harnik 50’, 65’, Gentner 70’/Gomez 31’, 52’, 54’, Muller 36’, Ribery 43’)

Ultimul meci al etapei ÅŸi în acelaÅŸi timp al anului a fost un adevărat thriller, pe Mercedez-Benz Arena marcându-se nu mai puÅ£in de 8 goluri în disputa dintre Stuttgart-ul lui Labbadia ÅŸi Bayern Munchen, un duel care se va repeta miercuri în Cupa Germaniei ÅŸi în care e foarte probabil să-ÅŸi facă apariÅ£ia ÅŸi Ciprian Marica, atacantul român ispăşindu-ÅŸi ultima etapă de suspendare în partida pierdută cu bavarezii lui Louis van Gaal.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 10 Dec. 2010

Bundesliga - Avancronica etapei a XVI-a

Deja se cunoaÅŸte campioana de iarnă în Bundesliga, cu două etape rămase până la tragerea cortinei peste campionatul german. Borussia Dortmund are un avans confortabil de 10 puncte, ce va oferi jucătorilor lui Jurgen Klopp o vacanţă mai mult decât fericită.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 06 Dec. 2010

Bundesliga - Cronica etapei a XV-a

Borussia Dortmund,in mars spre un nou titlu Foto bvb.de

Etapa a XV-a nu a adus schimbări spectaculoase în Bundesliga, totuÅŸi există o mare câÅŸtigătoare ÅŸi aceasta este Borussia Dortmund, echipă ce ÅŸi-a mărit avansul la 10 puncte în fruntea clasamentului după victoria de la Nurnberg.

Pag. 10 din 13 | 2 art./pag. | Total 25 art.