Derby-uri dezechilibrate în Superliga de polo

Polo - Superligă / Data: 21 Dec. 2010
Foto gazetarul.ro

Prima etapă a returului în Superliga de polo a programat doar două ,,duble”, în care au fost implicate toate echipele bucureÅŸtene.

În derby-ul etapei ÅŸi în ceea ce a fost zeci de ani derby-ul campionatului (până la apariÅ£ia lui CSM Oradea) s-au întâlnit echipele cele mai galonate din istoria polo-ului românesc, Dinamo ÅŸi Rapid. În acest sezon însă, disputele au fost mai dezechilibrate ca niciodată, Rapidul fiind în pragul colapsului ÅŸi supravieÅ£uind, la limită, doar datorită câtorva sportivi ÅŸi antrenori cu inimă mare. În aceste condiÅ£ii, partidele dintre cele două mari rivale nu au avut istoric, Dinamo impunându-se cu 12:1 ÅŸi 20:3.

În celălalt derby bucureÅŸtean, Sportul StudenÅ£esc a reuÅŸit să dea o replică pe măsură Stelei doar în primul sfert al celor două partide (1:2 ÅŸi 2:3). Din păcate pentru “studenÅ£i”, aceÅŸtia nu au putut menÅ£ine ritmul, cedând foarte clar, la diferenÅ£e comparabile celor cu care a pierdut Rapidul. Primul joc s-a încheiat cu scorul de 19:3 pentru steliÅŸti, cel de-al doilea încheindu-se cu 20:6.

Celelalte meciuri, în care au fost implicate echipele orădene (CSM Digi Oradea – AMEFA Arad ÅŸi CriÅŸana Oradea – Politehnica Cluj) au fost amânate. Următoarea etapă este programată pentru 8-9 ianuarie 2011.

Să mai menÅ£ionăm că echipa campioană, CSM Digi Oradea, a obÅ£inut calificarea în sferturile de finală ale LEN Trophy, acolo unde va întâlni formaÅ£ia maghiară Honved Budapesta.

Polo / Superligă / 08 Noi. 2010

CSM Oradea a făcut scor cu Rapidul, Steaua şi Dinamo şi-au împărţit victoriile

Campioana CSM Digi Oradea a surclasat fosta mare glorie a poloului românesc, Rapid BucureÅŸti, înscriindu-i nu mai puÅ£in de 40 de goluri în 2 partide. Dubla desfăşurată la Oradea a avut un deznodământ trist pentru feroviari, întrecuÅ£i cu 16:2 ÅŸi 27:4.

Polo / Superligă / 01 Noi. 2010

Steaua - dublă victorie la scor contra AMEFEI Arad

Steaua Bucuresti

Steaua BucureÅŸti este noul lider al Superligii NaÅ£ionale de polo pe apă, în urma victoriilor contra AMEFEI Arad, într-o dublă disputată în devans (24-25.10.2010), contând pentru etapa a doua a returului. Cele două meciuri au avut loc în BucureÅŸti, la bazinul Floreasca

Pag. 3 din 6 | 2 art./pag. | Total 11 art.