”Caramele cu gust amar !” Manchester City - Everton 1-2. Cronică etapa a XVIII-a

Fotbal - Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / Data: 21 Dec. 2010
Baines (Everton)

Vremea neprielnică a permis disputarea a doar 3 partide din etapa a XVIII-a a Premier League. În urma amânarii marelui meci Chelsea-Manchester Utd, capul de afiș al etapei a fost ținut de duelul dintre Manchester City și Everton. ”Pisicile negre” de la Sunderland își continuă parcursul bun, în timp ce lanterna roșie West Ham smulge un punct prețios pe terenul lui Blackburn.

”Caramele cu gust amar”

•  Manchester City – Everton  1-2 (Jagielka 72’aut/Cahill 4’, Baines 18’)

Elevii lui Roberto Mancini au ratat șansa de a petrece Crăciunul pe prima poziție în clasament, lucru pe care cetățenii nu l-au mai realizat în actualul format al Premier League. Everton reușește a patra victorie consecutivă pe terenul lui City, iar cu cele 3 puncte ”caramelele” reușesc să se îndepărteze de zona fierbinte a clasamentului, urcând pe locul 14. Oaspeții au lovit repede și decisiv prin Cahill în minutul 4 și Baines 14 minute mai târziu, cu un șut plasat la colțul lung. Gazdele au alergat după  gol încă din prima repriză, dar acesta a venit destul de târziu, cu 18 minute înainte de final, când șutul lui Yaya Toure a fost deviat în propria plasă de Jagielka. Cu toate că Everton a evoluat cu un om în minus jumătate de oră, City nu a reușit nici măcar egalarea, ajungând destul de greu la poartă. Tactic, meciul a fost câștigat de David Moyes, care a etalat un sistem de joc foarte eficient, cu 2 goluri din patru șuturi pe poartă.

”Pisicile sălbatice”

• Sunderland – Bolton  1-0 (Welbeck 32’)

Cu peste 35.000 de suflete în tribunele de pe Stadium of Light, Sunderland face furori în actualul sezon, ajungând pe locul 6, la doar patru puncte de un loc de Champions League. Atacantul împrumutat de la Manchester United, Danny Welbeck, a reușit al cincilea gol stagional pentru gazde.

”Punct de aur”

• Blackburn – West Ham  1-1 (Nelsen 51’/Stanislas 78’)

Meci bun făcut de jucătorii lui West Ham în deplasarea cu Blackburn, prin care poate  și-au salvat antrenorul de la demitere. Partida a fost foarte importantă pentru ambii manageri. Interimarul de pe banca gazdelor, Steve Kean, și-a dorit să debuteze cu o victorie, dar nu a fost să fie. Indienii de la Venky’s, patronii gazdelor, promit investiiții majore pentru gruparea de pe Ewood Park, care deocamdată ocupă doar un loc 12 în clasament. Prin câștigarea acestui punct, West Ham continuă să spere la salvarea de la retrogradare.

Fotbal / Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / 01 Feb. 2011

Fernando Torres a semnat cu Chelsea

Foto chelseafc.com

Mare surpriză pe piața transferurilor din Anglia - ”El Nino” Torres a fost transferat de Liverpool la Chelsea pentru 50 milioane de lire sterline, suma reprezentând un nou record de transfer între cluburile britanice. Atacantul spaniol a petrecut 3 ani și jumătate pe Anfield...

Fotbal / Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / 25 Ian. 2011

”Descătușarea cormoranilor”!Wolves – Liverpool 0-3. Cronica etapei a XXIV-a

Foto Getty Images

Etapa a XXIV-a din Premier League a fost una perfectă pentru așa-zisul Big Four, United, Arsenal, Chelsea și Liverpool câștigând la pas partidele disputate în acestă rundă. La polul opus se situează Manchester City, care a capitulat pe Villa Park, 0-1 cu Aston Villa.

Pag. 4 din 17 | 2 art./pag. | Total 34 art.