Turneul celor 4 Trambuline - Simon Ammann câştigă ultima etapă din Germania

Sporturi de iarna - Ski Jumping / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 03 Ian. 2011

Simon Ammann a câÅŸtigat cea de-a doua etapă a Turneului celor 4 Trambuline, disputată sâmbătă, 1 ianuarie 2011, la Garmisch-Partenkirchen (Germania). ElveÅ£ianul s-a impus deÅŸi a avut doar a noua săritură din punct de vedere al lungimii (131 de metri, 142, 1 puncte), punctele pentru stil ÅŸi cele acordate în compensaÅ£ie pentru condiÅ£iile de vânt dovedindu-se decisive. Concursul s-a încheiat după o singură manşă, condiÅ£iile meteorologice nefavorabile determinându-i pe organizatori să anuleze manÅŸa secundă.

Un alt mare câÅŸtigător al acestei etape a fost rusul Pavel Karelin, care a terminat al doilea, cu o săritură de 132,5 metri ÅŸi 138,3 puncte, pe ultima treaptă a podiumului clasându-se fostul câÅŸtigător al competiÅ£iei, Adam Malysz (Polonia).

Liderul la zi al turneului ÅŸi al Cupei Mondiale, austriacul Thomas Morgenstern, s-a clasat pe locul al 14-lea, cu o săritură relativ modestă (124 de metri), în timp ce principalul său rival, compatriotul Andreas Kofler, a ratat complet săritura (doar 100,5 metri ÅŸi 62,6 puncte).

Finlandezul Ville Larinto a reuÅŸit cea mai lungă săritură din concurs (140,5 metri), însă s-a clasat abia pe locul 28, deoarece a căzut la aterizare. Această căzătură s-a dovedit mai serioasă decât a părut la prima vedere, Ville Larinto suferind o ruptură a ligamentelor încruciÅŸate ÅŸi urmând să ia o pauză forÅ£ată de cel puÅ£in o lună. TotuÅŸi, pentru Finlanda a fost un concurs reuÅŸit, doi săritori din ,,Å£ara celor 1000 de lacuri” obÅ£inând clasări în primii 6 (Janne Ahonen locul 5, Anssi Koivuranta locul 6).

Austria a avut cel mai slab concurs al sezonului, primul săritor din această Å£ară clasându-se abia al zecelea (Martin Koch). Thomas Morgenstern a terminat pe 14, Stefan Thurnbichler pe 20, Wolfgang Loitzl pe 24, iar Manuel Fettner pe 29. Andreas Kofler a avut probleme în timpul zborului, fiind nevoit să aterizeze foarte devreme, din acest motiv clasându-se pe ultimul loc (50). Echipa Austriei a primit însă ÅŸi o veste bună, la cea de-a treia etapă a turneului, de la Innsbruck, urmând să revină Gregor Schlierenzauer.

În clasamentul turneului, Thomas Morgenstern rămâne lider, cu un avantaj important, de aproximativ 14 puncte, în faÅ£a elveÅ£ianului Simon Ammann (415,2 puncte faţă de 401,7). Niciunul dintre cei doi foÅŸti campioni olimpici nu a mai câÅŸtigat Turneul celor 4 Trambuline, singurul trofeu important care le lipseÅŸte din palmares. Pe locul al treilea se clasează Matti Hautamaeki (Finlanda), cu 388,7 puncte, în Top 5 reuÅŸind să intre ÅŸi ,,mustaÅ£a zburătoare” Adam Malysz (381,3 puncte), respectiv austriacul Martin Koch (380,2 puncte).

Cea de-a treia etapă a Turneului celor 4 Trambuline este programată pentru luni, 3 ianuarie 2011, la Innsbruck (Austria), ÅŸi va fi transmisă în direct de Eurosport, începând cu ora 14.30.

Turneul celor 4 Trambuline – Rezultate calificări Bischofshofen

Tom Hilde a câÅŸtigat sesiunea de calificări de la Bischofshofen, în urma unei sărituri de 138,5 metri, recompensată cu 145,4 puncte. Norvegianul confirmă că se simte din ce în ce mai bine în Austria, după ce a câÅŸtigat ÅŸi calificările etapei precedente, de la Innsbruck, ÅŸi a obÅ£inut un loc...

Sporturi de iarna / Ski Jumping / Autor: Cristian - George Iscru / 03 Ian. 2011

Turneul celor 4 Trambuline. Thomas Morgenstern – tot mai aproape de trofeu

Thomas Morgenstern a obÅ£inut a doua victorie de etapă în Turneul celor 4 Trambuline ÅŸi ÅŸi-a consolidat prima poziÅ£ie în clasamentul competiÅ£iei. Liderul la zi al Cupei Mondiale ÅŸi-a confirmat statutul de pricipal favorit ÅŸi a reuÅŸit să îÅŸi dubleze avantajul faţă de locul al doilea...

Pag. 6 din 11 | 2 art./pag. | Total 22 art.