Interzis cardiacilor! Chelsea - Aston Villa 3-3. Cronica etapei a XXI-a.

Fotbal - Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / Data: 03 Ian. 2011
Wayne Rooney Foto virginmedia.com

Prima etapă din noul an nu a adus prea multe surprize, doar egalul de pe Stamford Bridge putând fi considerat  anormal. Victorii pe linie din partea primelor patru clasate, Manchester United (2-1 cu WBA), Manchester City (1-0 cu Blackpool), Arsenal (3-0 cu Birmingham) ÅŸi Tottenham (1-0 cu Fulham).  Liverpool reuÅŸeÅŸte o victorie mare, dar chinuită în compania lui Bolton, venită în ultimul minut.

“Interzis cardiacilor”

• Chelsea – Aston Villa  3-3 (Lampard 23’pen, Drogba 84’, Terry 89’/ Young 41’pen, Heskey 47’, Clark 90’)

Chelsea pierde două puncte extrem de preÅ£ioase în lupta pentru titlu în urma remizei încântătoare de pe teren propriu cu Aston Villa, încheiată 3-3. Victoria de la mijlocul săptămânii trecute , 1-0 cu Bolton, avea menirea de a le da aripi londonezilor, care înaintea acelui meci traversaseră o perioadă neagră. Totul părea că merge pe făgaÅŸul cel bun, atunci când Franck Lampard a transformat o lovitură de pedeapsă acordată cu destulă lejeritate de centralul partidei Lee Mason. TotuÅŸi neatenÅ£ia lui Essien, care l-a faultat în careu pe Reo-Coker a făcut ca scorul la pauză să fie egal, 1-1.

Repriza a doua a început practic de la scorul de 1-2, Heskey reuÅŸind să introducă balonul în poarta lui Cech cu o lovitură de cap din interiorul careului mic.  Chelsea s-a  trezit repede  ÅŸi a atacat în continuu până la sfârÅŸitul partidei, iar eforturile păreau a-i fi răsplătite. Mai întâi Didier Drogba a înscris în minutul 84, trimiÅ£ând balonul printr-o pădure de jucători ai lui Villa care nu au reuÅŸit să mai facă nimic.  În penultimul minut de joc, John Terry  a reuÅŸit să-l învingă pe senzaÅ£ionalul Friedel ÅŸi să aducă fericirea pe chipul lui Ancelotti …pentru câteva minute. Jocul nu era însă terminat ÅŸi pentru ca spectacolul să fie întregit, Ciaran Clark a deviat cu capul o minge în plasa unui Petr Cech  înmărmurit. Campioana en-titre Chelsea pierde astfel  tot mai mult teren ÅŸi se află în afara locurilor de Champions League, pe 5, la ÅŸase puncte de liderul Manchester United ÅŸi având ÅŸi un joc mai mult disputat.

“Fără discuÅ£ii”

• Birmingham – Arsenal  0-3 (Van Persie 13’, Nasri 58’, Johnson 66’aut)

Arsenal nu a stat pe gânduri în deplasarea  de pe St. Andrews ÅŸi a executat-o pe Birmingham la scor de neprezentare. Cu această victorie , “tunarii” se menÅ£in în plasa  duetului din Manchester aflat pe primele două locuri.

“Victorie cu cap”

• WBA – Manchester Utd  1-2 (Morrison 14’/ Rooney 3’, Hernandez 75’)

În primul meci al anului, când mulÅ£i nu se treziseră după petrecerea de Anul Nou, Ferguson ÅŸi-a condus echipa spre un nou succes, care o face pe United mare favorită la titlul de campioană. Wayne Rooney a deschis repede scorul cu o lovitură de cap plasată, fiind primul gol marcat în campionat din acÅ£iune pentru diavoli din martie anul trecut. Gazdele au răspuns repede prin Morrison, care a trimis o torpilă de toata frumuseÅ£ea spre vinclul porÅ£ii apărate de Kuszczak. În minutul 63 meciul putea lua  o cu totul alta turnură, dacă Odemwingie nu ar fi ratat un penalty. Åži cum în fotbal ocaziile se răzbună, United a dat lovitura de graÅ£ie cu un sfert de oră înainte de final prin “Chicharito” Hernandez,  care a punctat cu o lovitură de cap .

• Tottenham – Fulham  1-0 (Bale 42’)
  • Liverpool – Bolton  2-1 (Torres 49’, Cole 90’/ Davies 43’)
  • Manchester City – Blackpool  1-0 (Johnson 34’)
  • West Ham – Wolves  2-0 (Zubar 51’aut, Sears 79’)
  • Stoke – Everton  2-0 (Jones 23’, Jagielka 69’aut)
  • Sunderland – Blackburn  3-0 (Welbeck 11’, Bent 19’, Gyan 89’)
  • Wigan – Newcastle  0-1 (Ameobi 19’)

Fotbal / Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / 15 Ian. 2011

Premier League – Avancronica etapei a XXIII-a

După meciurile din Cupă de săptămâna trecută, Premier League ne răsfață încă odata cu o etapă a derby-urilor, care mai de care mai pasionante. Manchester City are È™ansa de a trece pe primul loc măcar pentru o zi, în cazul unei victorii acasă cu Wolves...

Fotbal / Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / 11 Ian. 2011

Everton – Chelsea şi Sfinții vs Diavolii în turul IV al Cupei Angliei!

După concludenta victorie cu 7-0 din turul precedent, cu Ipswich, Chelsea dă piept în turul IV cu mult mai puternica Everton chiar pe Goddison Park. O altă partidă interesantă va avea loc pe St. Mary’s Stadium, acolo unde Southampton, care acum evoluează în liga a 3-a...

Pag. 6 din 17 | 2 art./pag. | Total 34 art.