Sport Club Miercurea Ciuc - debut cu dreptul în semifinala Ligii MOL

Hockey - MOL Liga / Data: 04 Ian. 2011

Sport Club Miercurea Ciuc a obÅ£inut o victorie foarte preÅ£ioasă, 3:2 (1:0, 1:1, 0:1, 0:0, 1:0) pe teren propriu cu Vasas Budapesta, în primul meci contând pentru semifinalele Ligii MOL (competiÅ£ie româno-maghiară la care au participat 3 formaÅ£ii din România ÅŸi 6 din Ungaria). Semifinalele se dispută după sistemul cel mai bun din 5 meciuri, echipa harghiteană având avantajul disputării a 3 partide pe teren propriu, în urma câÅŸtigării sezonului regulat.

Sport Club a condus cu 2:0 în minutul 31 (Hurtaj în minutul 20 ÅŸi Moldovan în minutul 31) ÅŸi părea să le ofere o victorie fără emoÅ£ii fanilor, însă Vasas Budapesta, deÅ£inătoarea trofeului Ligii MOL, a redus diferenÅ£a în ultimul minut al reprizei secunde (Pavlis, în superioritate numerică – 2 hocheiÅŸti maghiari în plus pe gheaţă). FormaÅ£ia maghiară a reuÅŸit chiar egalarea, în ultima treime a jocului, prin Somogyi Balász (minutul 51), acesta fiind ÅŸi rezultatul la sfârÅŸitul celor 60 de minute regulamentare.

Sport Club a trăit periculos repriza de prelungiri ÅŸi apoi loviturile de penalitate, însă ÅŸansa a fost de partea sa ÅŸi Ladislav Sikorcin a adus golul victoriei. Echipa harghiteană, singura reprezentantă a României în semifinale, conduce cu 1-0 ÅŸi păstrează prima ÅŸansă pentru calificarea în finală, fiindu-i suficiente doar victoriile pe teren propriu (3 din cele 5 jocuri urmând să se dispute în România). Cel de-al doilea meci din această fază a competiÅ£iei este programat marÅ£i, 4 ianuarie 2011, de la ora 19.00, tot la Miercurea Ciuc.

În cealaltă semifinală s-au întâlnit ocupantele locurilor 2 ÅŸi 3 la finalul sezonului regulat, Dab.Docler ÅŸi Miskolci JJSE, ambele din Ungaria. Dab.Docler a câÅŸtigat clar, cu 5:2 (1:1, 1:0, 3:1), însă succesul s-a conturat abia în cea de-a treia repriză, câÅŸtigată cu 3:1. Dab.Docler conduce cu 1:0 ÅŸi pare a fi favorită pentru accederea în finală, având ÅŸi avantajul că va susÅ£ine 3 din cele 5 meciuri pe teren propriu. A doua întâlnire din cadrul acestei semifinale va avea loc miercuri, 5 ianuarie 2011, de la ora 19.00, la Miskolci.

Rezultate semifinale Liga MOL, 03.01.2011

• Sport Club Miercurea Ciuc – Vasas Budapesta 3:2 (1:0, 1:1, 0:1, 0:0, 1:0), 1:0 la general
  • Dab.Docler – Miskolci JJSE 5:2 (1:1, 1:0, 3:1), 1:0 la general

Hockey / MOL Liga / 14 Ian. 2011

Sport Club - Dab.Docler 4:2. Start reuşit în finala Ligii MOL

Sport Club Miercurea Ciuc s-a impus vineri cu scorul de 4:2 (3:0, 0:2, 1:0) în faÅ£a formaÅ£iei maghiare Dab.Docler, în prima partidă din cadrul finalei Ligii MOL. Finala se dispută după sistemul 4 din 7 partide. Campioana României a înscris toate golurile prin jucători slovaci

Hockey / MOL Liga / 08 Ian. 2011

Vasas Budapesta - Sport Club Miercurea Ciuc 3:4. Ciucanii s-au calificat în finala Ligii MOL

Sport Club Miercurea Ciuc a învins Vasas Budapesta cu 4:3 după prelungiri ÅŸi s-a calificat în finala Ligii MOL, acolo unde o va întâlni pe Dab.Docler. După ce la Miercurea Ciuc victoriile au fost împărÅ£ite, ciucanii s-au impus în ambele partide disputate în Ungaria...

Pag. 3 din 33 | 2 art./pag. | Total 65 art.