Dinamo Bucureşti - Aluprof Bielsko Biala 1:3. În continuare fără victorie în Liga Campionilor

Volei feminin - Competiţii europene / Data: 06 Ian. 2011

Dinamo BucureÅŸti a pierdut a cincea partidă consecutivă în Liga Campionilor, 1:3 (16:25, 21:25, 27:25, 19:25) pe teren propriu în compania formaÅ£iei poloneze Aluprof Bielsko-Biala. În faÅ£a celei mai reduse asistenÅ£e din grupă la un meci de Liga Campionilor (sub 1000 de spectatori), oaspetele au început foarte bine meciul, adjudecându-ÅŸi fără mari emoÅ£ii primele două seturi (la 16 ÅŸi la 21), victoria fiind singurul rezultat  care le-ar fi menÅ£inut în cursa pentru unul dintre primele două locuri.

Dinamo, care a câÅŸtigat singurul punct în Liga Campionilor chiar împotriva formaÅ£iei poloneze (2:3 la sfârÅŸitul lui noiembrie 2010), a  avut o revenire puternică în setul al treilea, când oricum nu mai avea nimic de pierdut. Pentru prima dată în acest meci, dinamovistele au intrat în avantaj în prima pauză tehnică (8:6). La scorul de 13:12, pe serviciul Anei Maria Hîncu, Dinamo a câÅŸtigat 4 puncte consecutive, după care a reuÅŸit să îÅŸi conserve ÅŸi chiar să îÅŸi mărească avantajul (21:15, cea mai mare diferenţă înregistrată în favoarea echipei  pregătite de bulgarul Atanas Petrov).  La scorul de 22:17 pentru Dinamo polonezele au reuÅŸit o răsturnare miraculoasă de situaÅ£ie, câÅŸtigând 6 puncte consecutive ÅŸi ducând scorul la 22:23, la doar 2 puncte de încheierea meciului în minim de seturi. Alida Marcovici a avut un final de set foarte bun, reuÅŸind câteva blocaje senzaÅ£ionale, ÅŸi echipa bucureÅŸteană ÅŸi-a trecut în palmares cel de-al treilea set din istorie câÅŸtigat în Liga Campionilor (27:25).

La fel ca în Polonia, Dinamo nu a ÅŸtiut să profite de momentul favorabil, cedând fără drept de apel în setul cheie al meciului, setul al patrulea. După 8:4 la prima pauză tehnică polonezele ÅŸi-au mărit constant avantajul, până la un 18:10 mai mult decât liniÅŸtitor. Zvâcnirea din final le-a adus pe dinamoviste la doar 3 lungimi de egalarea situaÅ£iei (19:22), însă soarta meciului fusese deja jucată (19:25).

Aluprof Bielsko Biala îÅŸi atinge obiectivul ÅŸi acumulează 3 puncte vitale în lupta la vârf a grupei E, egalând în clasament formaÅ£ia italiană Scavolini Pesaro, în timp ce Dinamo ratează ÅŸansa primei victorii în competiÅ£ia supremă intercluburi. Cel de-al doilea meci al grupei are loc astăzi, în Azerbaidjan, liderul clasamentului Rabita Baku pornind favorită în disputa cu Scavolini Pesaro.

În ultimul meci din această ediÅ£ie a Ligii Campionilor Dinamo se va deplasa la Baku, în fieful Rabitei, însă ÅŸansele de a  obÅ£ine prima victorie sunt practic nule, formaÅ£ia azeră impunându-se la BucureÅŸti cu 3:0 ÅŸi fiind cotată printre favoritele la câÅŸtigarea competiÅ£iei.

05.01.2010

Dinamo BucureÅŸti – Aluprof Bielsko-Biala 1:3 (16:25, 21:25, 27:25, 19:25)

Ştiinţa Bacău – Evreux VB 3:0. Victorie fără drept de apel

ÅžtiinÅ£a Bacău a câÅŸtigat clar partida tur din ÅŸaisprezecimile Cupei Challenge la volei feminin, 3:0 (25:18, 25:18, 25:12) în compania formaÅ£iei franceze Evreux VB. Ocupanta locului 6 în campionatul FranÅ£ei, Evreux a dat o replică mult sub aÅŸteptări, evidenÅ£iind încă o dată...

Dinamo BucureÅŸti a pierdut a cincea partidă consecutivă în Liga Campionilor, 1:3 (16:25, 21:25, 27:25, 19:25) pe teren propriu în compania formaÅ£iei poloneze Aluprof Bielsko-Biala. În faÅ£a celei mai reduse asistenÅ£e din grupă la un meci de Liga Campionilor...

Pag. 2 din 5 | 2 art./pag. | Total 9 art.