Unirea Dej - EA Patron Lux 1:3 (23:25, 14:25, 25:21, 20:25)

Volei masculin - Competiţii europene / Data: 07 Ian. 2011

Unirea Dej a pierdut cu 1:3 partida tur cu EA Patron Lux (Grecia), din cadrul optimilor de finală ale Cupei Challenge la volei masculin, ÅŸi ÅŸi-a compromis ÅŸansele de calificare în faza următoare a competiÅ£iei. Partida a avut loc la Cluj-Napoca, în Sala Sporturilor “Horia Demian “.

După ce în primul set dejenii au condus ÅŸi au lăsat impresia că îl pot câÅŸtiga (setul a fost pierdut în cele din urmă cu 23:25), elevii lui Victor Lazăr ÅŸi Tibor Szilagyi au cedat fără drept de apel setul secund (14:25), pentru un 0:2 oarecum neaÅŸteptat după parcursul bun al formaÅ£iei din judeÅ£ul Cluj în această ediÅ£ie a cupelor europene.

În setul al treilea Unirea Dej a ajuns prima atât la 8, cât ÅŸi la 16 (momentele celor două time-out-uri tehnice) ÅŸi a reuÅŸit să îÅŸi conserve ÅŸi chiar să îÅŸi mărească avantajul până la finalul setului, câÅŸtigat cu 25:21. DeÅŸi acest moment ar fi trebuit să constituie începutul revirimentului, sportivii români au arătat, la fel ca Dinamo BucureÅŸti în Liga Campionilor cu o zi mai  înainte, că nu ÅŸtiu să gestioneze momentele favorabile ale partidei, cedând setul al patrulea cu 20:25.

Acest rezultat, 1:3 în România, aproape că anulează orice ÅŸansă de calificare în sferturile de finală ale Cupei Challenge, Unirea Dej fiind obligată să câÅŸtige atât meciul din deplasare, cât ÅŸi setul de aur pentru a putea continua aventura europeană. Având în vedere că Remat Zalău este deja eliminată din Liga Campionilor, înfrângerea echipei din Dej este, foarte probabil, sinonimă cu încheierea reprezentării voleiului masculin românesc în cupele europene.

Unirea Dej: Alexandru Halchin, Mihai Dumitrache, Adrian Gagea, Liviu Cristudor, Ioan Dinu, Rade Dacovic şi Alexandru Călin (libero). Au mai jucat: Marius Dascălu, Mihai Gheorghiţă şi Zoltan Szekely. Antrenori: Victor Lazăr şi Tibor Szilagyi.

Volei masculin / Competiţii europene / 15 Dec. 2010

Unirea Dej se califică în optimile Challenge Cup, Dinamo este eliminată în setul de aur

Unirea Dej
Foto adevarul.ro

Unirea Dej a confirmat victoria obÅ£inută în deplasare săptămâna trecută, 3:0 cu Mladost Zagreb, ÅŸi s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Challenge, câÅŸtigând fără prea mari emoÅ£ii ÅŸi manÅŸa secundă, scor 3:1 (25:16, 25:23, 20:25, 25:23). Meciul a avut loc în Sala Horia Demian...

Volei masculin / Competiţii europene / 14 Dec. 2010

Remat Zalău - înfrângere previzibilă în Italia

Remat Zalău a pierdut cu 0:3 (-18, -22, -23) partida disputată în deplasare, în compania formaÅ£iei italiene Trentino BetClic, contând pentru etapa a patra a Ligii Campionilor la volei masculin. Campioana României nu a avut nicio ÅŸansă să producă surpriza

Pag. 2 din 5 | 2 art./pag. | Total 10 art.