Sport Club M. Ciuc - victorie mare în Ungaria

Hockey - MOL Liga / Data: 08 Ian. 2011

Sport Club a obÅ£inut un succes foarte important în economia calificării în finala Ligii MOL, 1:0 după prelungiri în deplasare cu Vasas Budapesta. După ce la Miercurea Ciuc cele 2 formaÅ£ii îÅŸi împărÅ£iseră victoriile, în urma unor meciuri foarte echilibrate, decise la lovituri de departajare, lui Vasas îi era suficientă conservarea avantajului terenului propriu pentru accederea în finală.

Al treilea meci al semifinalei ÅŸi primul disputat în Ungaria a fost marcat de acelaÅŸi echilibru accentuat, cele două combatante terminând din nou la egalitate la finalul timpului regulamentar, scor 0:0. Este pentru prima dată în această ediÅ£ie a Ligii MOL când o partidă se termină fără gol marcat după 60 de minute. TotuÅŸi, de data aceasta ciucanii au reuÅŸit să tranÅŸeze situaÅ£ia în favoarea lor în prelungiri, prin slovacul Josef Hruby, evitând astfel loteria loviturilor de departajare.

În urma acestei victorii, campioana României redevine mare favorită la calificarea în finală, conducând cu 2:1 la general ÅŸi având nevoie de un singur succes pentru a juca cu trofeul pe masă. Vasas Budapesta, deÅ£inătoarea trofeului Ligii MOL, mai are o singură variantă pentru a spera să îÅŸi apere trofeul – victoria în meciul din această seară, de pe teren propriu, pentru a egala situaÅ£ia, urmată de un succes în meciul decisiv de pe 11 ianuarie, de la Miercurea Ciuc.

În cealaltă semifinală, integral maghiară, Dab.Docler a câÅŸtigat a treia partidă consecutivă în companiei celor de la Miskolci JJSE ÅŸi s-a calificat în finala competiÅ£iei cu un 3:0 concludent, chiar dacă victoriile au fost obÅ£inute la scoruri în general strânse.

Rezultate 7 ianuarie 2011, Semifinale Liga MOL

• Vasas HC – Sport Club Miercurea Ciuc 0:1 (0:0, 0:0, 0:0, 0:1) Scor general 1:2
  • Dab.Docler – Miskolci JJSE 4:3 (2:0, 0:2, 2:1) Scor general 3:0

Hockey / MOL Liga / 08 Ian. 2011

Sport Club a obÅ£inut un succes foarte important în economia calificării în finala Ligii MOL, 1:0 după prelungiri în deplasare cu Vasas Budapesta. După ce la Miercurea Ciuc cele 2 formaÅ£ii îÅŸi împărÅ£iseră victoriile, în urma unor meciuri foarte echilibrate, decise la lovituri de...

Hockey / MOL Liga / 06 Ian. 2011

Dab.Docler - cu un pas în finala Ligii MOL

Dab.Docler a făcut un pas uriaÅŸ spre calificarea în finala Ligii MOL, în urma victoriei obÅ£inute în deplasare contra lui Miskolci JJSE, scor 4:3 (0:2, 2:1, 1:0, 0:0, 0:1). Scorul general a devenit astfel 2:0 ÅŸi Dab.Docler mai are nevoie de un singur succes în următoarele 3 partide

Pag. 4 din 33 | 2 art./pag. | Total 65 art.