Tarjei Boe, de neoprit. Victorie în sprintul de la Oberhof

Sporturi de iarna - Biathlon / Autor: Cristian-George Iscru / Data: 10 Ian. 2011
Tarjei Boe Foto article.wn.com

Tarjei Boe s-a impus în proba de sprint 10 km de la Oberhof, ÅŸi ÅŸi-a consolidat poziÅ£ia de lider în clasamentul general al Cupei Mondiale. Norvegianul a avut o singură eroare în poligon, la cea de-a doua tragere, însă a avut o deplasare excelentă pe schiuri, înregistrând un timp cu peste 20 de secunde mai bun decât al primului sportiv fără greÅŸeală în poligon (cehul Michal Slesingr, locul 3). PoziÅ£ia secundă a fost ocupată de reprezentantul gazdelor, Arnd Peiffer, care a efectuat ÅŸi el un tur de penalizare, după a doua tragere, din poziÅ£ia din picioare.

Emil Hegle Svendsen a ocupat un excelent loc 8, având în vedere cele 3 tururi suplimentare efectuate, fiind singurul sportiv din primii 10 cu mai mult de un tur de penalizare. Ole Einar Bjorndalen, locul al treilea în clasamentul general, s-a clasat doar pe locul 22, cele 4 erori din poligon ÅŸi cei 600 de metri suplimentari aferenÅ£i atârnând greu în balanţă.

RuÅŸii Ivan Tcherezov ÅŸi Andrei Makoveev au câÅŸtigat ÅŸi ei foarte multe puncte, reuÅŸind să se claseze în Top 5, în timp ce Dominik Landertinger a înregistrat al ÅŸaselea timp.
Dintre celelalte nume mari, Michael Greis a ocupat locul 11, Cristoph Sumann locul 15, Bjorn Ferry locul 30, iar Martin Fourcade doar locul 68.

La proba de sprint a luat parte ÅŸi reprezentantul României, Roland Gerbacea, care a avut însă o comportare foarte modestă. DeÅŸi a avut doar 3 erori în poligon, la fel ca ocupantul locului 8, Emil Hegle Svendsen, sportivul român a ocupat doar locul 95 din 97 de competitori, la circa 6 minute de învingător, fiind depăşit cu minute bune de sportivi care au efectuat chiar ÅŸi 7 tururi suplimentare.

În clasamentul  general, tripleta norvegiană Boe – Svendsen – Bjorndalen continuă să conducă în această ordine ÅŸi pare de neclintit, ratând victoria în doar 2 curse din acest sezon al Cupei Mondiale.

Tarjei Boe

După câÅ£iva ani în care a stat în umbra marilor campioni Ole Einar Bjorndalen ÅŸi Emil Hegle Svendsen, tânărul Tarjei Boe (22 de ani) a irupt în acest sezon al Cupei Mondiale, obÅ£inând a patra victorie din ultimele 6 curse ÅŸi luând o opÅ£iune tot mai importantă...

Tarjei Boe s-a impus în proba de sprint 10 km de la Oberhof, ÅŸi ÅŸi-a consolidat poziÅ£ia de lider în clasamentul general al Cupei Mondiale. Norvegianul a avut o singură eroare în poligon, la cea de-a doua tragere, însă a avut o deplasare excelentă pe schiuri...

Pag. 4 din 11 | 2 art./pag. | Total 21 art.