Ann Kristin Flatland - surpriza sprintului de la Oberhof

Sporturi de iarna - Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 11 Ian. 2011
Ann Kristin Flatland

Ann Kristin Flatland a câÅŸtigat proba de sprint 7,5 km de la Oberhof. Cu o singură eroare în poligon ÅŸi un timp de 23.29,5, norvegianca a reuÅŸit să le devanseze pe reprezentantele gazdelor, Magdalena Neuner ÅŸi Andrea Henkel.

DeÅŸi a făcut o cursă superbă, Lena Neuner a fost nevoită să se mulÅ£umească doar cu locul al doilea, din cauza celor 300 de metri suplimentari (câte o eroare la fiecare trecere prin poligon).

Pe locul al patrulea s-a clasat bielorusa Darya Domracheva, aflată într-o creÅŸtere evidentă de formă, iar pe 5 lidera clasamentului Cupei Mondiale, Kaisa Mäkäräinen. Biatlonista din Finlanda a fost singura dintre primele 10 clasate care a avut 3 ratări în poligon.

Chiar dacă a avut trageri fără greÅŸeală, fiind una dintre cele doar trei sportive care au reuÅŸit această performanţă, Vita Semerenko, din Ucraina, a înregistrat abia al ÅŸaptelea timp, mai slab cu aproximativ jumătate de minut decât cel al Kaisei Mäkäräinen, care a efectuat 3 tururi de penalizare.

Suedezele Anna Carin Zidek ÅŸi Helena Ekholm au sosit în această ordine pe locurile 8 ÅŸi 9, cea mai bună rusoaică în această cursă fiind Ekaterina Yurlova (poziÅ£ia a ÅŸasea). Top 10 a fost încheiat de Marina Lebedeva, din Kazahstan.

Eva Tofalvi a reuÅŸit din nou o clasare în puncte, având al 29-lea timp. Reprezentanta României a avut ghinion la cea de-a doua tragere, la care a ratat 2 Å£inte, după ce la prima trecere prin poligon avusese o comportare excelentă, scăpând fără tur suplimentar. Celelalte sportive tricolore au avut comportări mai modeste, fosta campioană mondială de juniori Reka Ferencz terminând pe locul 73, iar LuminiÅ£a PiÅŸcoran pe locul 83.

Clasament Oberhof, Proba de sprint 7,5 km
1.    Ann Kristin Flatland 23.29,5 (1 + 0)

Daniel Mesotitsch

Austriacul Daniel Mesotitsch a câÅŸtigat cursa de 20 de km individual, care a avut loc pe 16 decembrie la Pokljuka, în Slovenia. Mesotitsch a trecut linia de sosire cu timpul de 52:05.6, având un singur minut de penalizare. Este cea de-a treia victorie din carieră pentru austriac...

Sporturi de iarna / Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / 13 Dec. 2010

Helena Ekholm revine în top

Helena Ekholm
Foto IBU/Ernst Wukits

Suedeza Helena Ekholm a câÅŸtigat proba de urmărire 10 km de la Hochfilzen, după o cursă în care a plecat a cincea, însă cu o singură eroare în poligon. Pe 2 a terminat lidera Cupei Mondiale, finlandeza Kaisa Mäkäräinen, la 32 de secunde de învingătoare...

Pag. 6 din 11 | 2 art./pag. | Total 21 art.