Cupa Angliei. Manchester United câștigă derby-ul cu Liverpool, Chelsea spulberă pe Ipswich. Arsenal merge la rejucare

Fotbal - Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / Data: 11 Ian. 2011

Datând din 1871, Cupa Angliei, cea mai veche competiție de pe planetă, a programat în week-endul recent încheiat o sumedenie de meciuri spectaculoase.

Meciul vedetă al turului III s-a disputat pe Old Trafford, acolo unde gazdele de la United au primit vizita marilor rivali de la FC Liverpool. Oaspeții au venit cu un nou manager, Kenny Dalglish, scoțianul  făcând istorie pentru cormorani atât ca jucător ( a jucat între 1977-1990,  în 355 de partide marcând 118 goluri), dar și pe banca tehnică, între 1985 și 1991, fiind managerul cu care Liverpool a câștigat ultimul titlu de campioană.

Diavolii au început în forță partida și au deschis scorul repede, în minutul 2, prin bătrânul Ryan Giggs, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Misiunea cormoranilor a devenit aproape imposibilă în minutul 32, atunci când căpitanul Steven Gerrard și-a lăsat echipa în 10 în urma unei intrări dure la Carrick. După pauză a fost un joc de-a șoarecele și pisica, gazdele ratând câteva oportunități  de a se desprinde pe tabelă. Chiar dacă au părăsit competiția, cormoranii au arătat un plus de ardoare în joc odată cu venirea lui Dalglish, deci viitorul sună bine pentru Liverpool.

Deținătoarea trofeului, Chelsea, care nu o duce tocmai bine în campionat, a luat în serios partida de acasă cu Ipswich, poate prea în serios de vreme ce The Blues  au demolat-o pe divizionara secundă, cu un neverosimil 7-0 (3-0). Lampard și Sturridge au reușit câte o dublă, Kalou, Anelka și autogolul lui Edwards completând lista marcatorilor.

Arsenal a deschis balul meciurilor de sâmbătă cu ambițioasa Leeds, formație care este în căutarea gloriei de altădată. Tunarii nu au intrat prea motivați pe gazon, oaspeții deschizând scorul prin Snodgrass în minutul 54 din penalty și menținându-l așa până în ultimul minut, când spaniolul Fabregas a dus meciul la rejucare, egalând tot de la 11 metri.

Competiția surprizelor așa cum mai este numită cupa, a rezervat și în acest an câteva ”bombe”. Câteva  prim divizionare au capotat încă din  acest tur III -  Newcastle (1-3 vs Stevenage L4), Sunderland (1-2 vs Notts County L3), WBA (0-1 vs Reading L2) şi Blackpool (0-2 vs Southampton L3).

Performanță remarcabilă și pentru Leyton Orient(L3), echipă românului Adrian Pătulea (nu a fost inclus în lot pentru acest meci), care a elimint-o pe Norwich City (L2), The Os câștigând  cu 1-0 în deplasare.

La capitolul poveștilor triste, câteva cuvinte despre coșmarul Stelei, Middlesborough,  care a părăsit competiția devreme, fiind învinsă de necunoscuta Burton Albion, scor 2-1. Echipa care altădată făcea furori în Europa se zbate în subsolul clasamentului din Champhionship (liga a doua engleză), acolo unde se situează pe locul 20.

Foto chelseafc.com

Mare surpriză pe piața transferurilor din Anglia - ”El Nino” Torres a fost transferat de Liverpool la Chelsea pentru 50 milioane de lire sterline, suma reprezentând un nou record de transfer între cluburile britanice. Atacantul spaniol a petrecut 3 ani și jumătate pe Anfield...

Fotbal / Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / 25 Ian. 2011

”Descătușarea cormoranilor”!Wolves – Liverpool 0-3. Cronica etapei a XXIV-a

Foto Getty Images

Etapa a XXIV-a din Premier League a fost una perfectă pentru așa-zisul Big Four, United, Arsenal, Chelsea și Liverpool câștigând la pas partidele disputate în acestă rundă. La polul opus se situează Manchester City, care a capitulat pe Villa Park, 0-1 cu Aston Villa.

Pag. 4 din 17 | 2 art./pag. | Total 34 art.