Bundesliga - Cronica etapei a XVIII-a

Fotbal - Germania / Autor: Lucian Botezatu / Data: 17 Ian. 2011
  • Leverkusen – Dortmund 1-3 (Kiesling 80’ / Groskreutz 49’, 53’, Gotze 55’)

O partidă cu două reprize total diferite, prima încheiată fără gol în care ambele echipe au avut ocazii de a marca ÅŸi o a doua în care Dortmund a ucis meciul în 6 minute, chiar dacă nu l-a avut pe teren pe Kagawa, iar Barrios a intrat pe final de meci. „Aspirinele” au jucat modest, deÅŸi ar fi putut relansa campionatul printr-un succes, aÅŸa însă, Bayer va trebui să se mulÅ£umească cu ÅŸansa de a lupta pentru un loc de Champions League.

• Wolfsburg – Bayern Munchen 1-1 (Riether 86’ / Muller 7’)

Wolfsburg venea la acest meci slăbită după plecarea lui Dzeko la Manchester City, în timp ce bavarezii au avut tot lotul valid ÅŸi astfel se aÅŸtepta mult mai mult de la trupa lui Van Gaal, care a declarat că luptă în continuare pentru titlu. Cum socoteala de acasă nu se potriveÅŸte cu cea din târg, meciul s-a terminat la egalitate, după ce la 0-1 Lahm a ratat un penalty, iar apoi lupii verzi au egalat prin Riether, pe final de meci (după ce în prealabil rataseră la rândul lor un penalty, prin brazilianul Grafite).

• Werder Bremen – Hoffenheim 2-1 (Pizzaro 36’, Frings 90’ – Vukcevic 87’)

Dispută frumoasă la Bremen, unde finalul de meci a fost unul de infarct, după ce oaspeÅ£ii au egalat în minutul 87, însă Frings a adus în prelungiri victoria pentru trupa lui Schaaf, care urcă astfel pe locul 13. OaspeÅ£ii coboară pe locul 9 ÅŸi probabil regretă despărÅ£irea de Ralf Rangnick.

• Nurnberg – Monchengladbach 0-1 (Neustadter 8’)

Favorită înaintea meciului, Nurnberg s-a văzut învinsă de ultima clasată, care a reuÅŸit să menÅ£ină poarta intactă după ce în minutul 8 deschisese scorul prin nou venitul Neustadter. Pe final, oaspeÅ£ii au avut ÅŸi ceva noroc, când bavarezii au ratat un penalty prin argentinianul Pinola.

• St. Pauli – Freiburg 2-2 (Ebbers 13’ Asamoah 68’ / Cisse, 61’, 75’)

O partidă mai mult decât atractivă a avut loc la Hamburg, între nou-promovata St. Pauli ÅŸi revelaÅ£ia Freiburg, în care la final punctele s-au împărÅ£it, în evidenţă ieÅŸind din nou golgeterul Cisse, care a marcat o dublă ÅŸi astfel a urcat pe primul loc în clasamentul celor mai buni marcatori din Bundesliga.

• Stutgart – Mainz 1-0 (Harnik 79’)

În pauza de iarnă ÅŸvabii l-au adus pe Bruno Labbadia ÅŸi acesta a reuÅŸit să schimbe atmosfera  în vestiar, Stuttgart începând cu o victorie în retur, într-o partidă foarte dificilă contra ocupantei locului doi. Mainz pică un loc în clasament, dar rămâne în cursa pentru locurile europene ÅŸi aÅŸteaptă acum duelul cu Wolfsburg de pe teren propriu.

• Schalke 04 – Hamburg SV 0-1 (R. Van Nisterlooy)

O partidă spectaculoasă a avut loc la Gelsenkirchen, unde inspiraÅ£ia olandezului van Nisterlooy a făcut diferenÅ£a, însă Hamburg a meritat victoria, elevii lui Veh fiind mai proaspeÅ£i ÅŸi mai prezenÅ£i în meci, puÅŸtii lui Magath nereuÅŸind să evolueze la  fel de bine ca în etapele precedente.

• Frankfurt – Hannover 0-3 (Abdellaoue 15’, Schulz 21’, Ya Konan 89’)

Poate cea mai mare surpriză a etapei a avut loc la Frankfurt, unde gazdele, după ce au învins în ultima etapă jucată pe Borussia Dortmund, au cedat la scor de neprezentare cu Hannover, echipă care urcă pe un loc doi de neimaginat înaintea acestui sezon.

• Kaiserslautern – FC Koln 1-1 (Moravek 51’ / Podolski 29’)

Ultimul meci al etapei a fost cel de la Kaiserslautern, unde punctele s-au împărÅ£it. Cele două echipe au jucat cu multă dăruire, însă punctul nu le este de mare folos, în special „Å£apilor” care rămân pe locul 16 înaintea duelului cu Werder Bremen.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 29 Ian. 2011

Bundesliga - Avancronica etapei a XX-a

Dacă ar fi să ne luăm după clasament, disputa care deschide etapa a XX-a dintre Leverkusen ÅŸi Hannover este derby-ul acestui weekend, cele două echipe împărÅ£ind podiumul alături de Borussia Dortmund. Dacă oaspeÅ£ii au fost învinÅŸi etapa trecută de Schalke 04...

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 24 Ian. 2011

Bundesliga - Cronica etapei a XIX-a

Foto bvb.de

Ploaie de goluri la Munchen, pe Allianz Arena, în duelul dintre Bayern Munchen ÅŸi Kaiserslautern, un meci terminat cu bine pentru bavarezi, care au avut in teren un Robben în revenire de form, dar ÅŸi o întreagă echipă care ÅŸi-a făcut datoria aÅŸa cum trebuie.

Pag. 6 din 13 | 2 art./pag. | Total 25 art.