Îmblânzirea lupilor! Manchester City – Wolves 4-3. Cronica etapei a XXIII-a

Fotbal - Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / Data: 18 Ian. 2011

Etapa a XXIII-a a fost una perfectă pentru urmăritoarele lui Manchester United, care au profitat de pasul greÈ™it făcut de trupa lui Sir Alex Ferguson, 0-0 într-o deplasare grea pe White Hart Lane. În derby-ul Merseyside, Liverpool È™i Everton au terminat la egalitate 2-2, Dalglish obÈ›inând primul punct pentru Liverpool în acest mandat.

”Îmblânzirea lupilor”

• Manchester City – Wolves  4-3 (K.Toure 40’, Tevez 49’66’, Y.Toure 54’/ Milijas 12’, Doyle 68’pen, Zubar 86’)

Manchester City a ocupat prima poziÈ›ie a clasamentului pentru o zi, graÈ›ie victoriei spectaculoase 4-3 cu Wolves, care merită toate aplauzele pentru fotbalul arătat. AflaÈ›i pe un loc retrogradabil, lupii au început furtunos È™i au deschis scorul prin Milijas la o fază confuză în careul gazdelor. OaspeÈ›ii au ratat È™ansa de a se desprinde câteva minute mai târziu, lucru pe care aveau să îl regrete la finalul partidei. Magicianul Tevez, ajutat de fraÈ›ii Toure, a răsturnat scorul , astfel că în minutul 66 cetățenii aveau deja 3 goluri avans, iar visul È™eicului Mansour nu mai părea doar o iluzie. Dovada clară că City mai are încă mult de muncă pentru a ajunge o echipă mare stă în faptul că lui Wolves i-a mai fost  dată o È™ansă într-un meci ce părea clar pierdut. Doyle È™i Zubar au dat emoÈ›ii pe final gazdelor, profitând de faptul că cetățenii s-au relaxat prea devreme. Edin Dzeko a debutat pentru gazde, jucând chiar 90 de minute, bosniacul fiind însă eclipsat de colegul său din ofensivă, Carlitos Tevez.

”Still in front”

• Tottenham – Manchester United  0-0

Manchester United continuă tradiÈ›ia meciurilor jucate în deplasare în acest sezon È™i ajunge la a 8-a remiză din 10 partide jucate. TotuÈ™i cu aceast punct câÈ™tigat diavolii revin pe primul loc în dauna rivalei din oraÈ™, Manchester City. Scorul de pe tabelă nu reflectă în deplinătate ceea ce s-a întâmplat pe gazon, ambele echipe au atacat, meciul fiind unul alert, însă respectul pe care l-au avut cei doi manageri a făcut ca spaÈ›iile să nu fie aÈ™a de mari. United a jucat ultimele 16 minute în 10 după ce tânărul Rafael a fost eliminat pentru două galbene. Ryan Giggs a bifat partida cu numarul 600 în tricoul lui Manchester United, pentru care a înscris de 109 ori.

”Primul punct pentru Dalglish”

• Liverpool – Everton  2-2 (Meireles 29’, Kuijt 68’pen/ Distin 46’, Beckford 52’)

Liverpool È™i Everton au terminat la egalitate în Merseyside derby, după ce fiecare combatantă a dominat câte o repriză. Cormoranii au fost mult mai motivaÈ›i în prima parte, iar golul a venit normal de la Meireles, după ce olandezul Kuijt îl evidenÈ›iase în două rânduri pe Howard. GreÈ™eala gazdelor a fost aceea că nu au reuÈ™it închiderea jocului încă din prima parte, deÈ™i posibilități au mai fost. După pauză, caramelele au plecat ca din tun, Distin la mai puÈ›in de un minut de la reluare È™i Bekford È™ase minute mai târziu întorcând soarta meciului. DărâmaÈ›i psihic, cei de la Liverpool au reuÈ™it egalarea după ce Maxi Rodriguez a căzut în careu faultat de americanul din poarta oaspeÈ›ilor. Dirk Kuijt a transformat cu sânge rece È™i a adus primul punct pentru Dalglish de la revenirea pe banca cormoranilor. Această remiză nu o ajută prea mult pe Liverpool, care se află pe poziÈ›ia a 13-a, la doar patru puncte de retrogradare.

”ReconstrucÈ›ia”

• Chelsea – Blackburn  2-0 (Ivanovic 57’, Anelka 76’)

Chelsea nu mai este echipa care făcea valuri sezoanele trecute în Premier League, asta poate È™i din cauza faptului că jucătorii pe care se bazează Ancelotti meci de meci inevitabil îmbătrânesc. ”Cine nu are bătrâni, să È™i-i cumpere’’ spune o vorbă populară, însă nu cred că vreun fan al trupei de pe Stamford Bridge ar vrea să o vadă pe Chelsea în postura în care a fost AC Milan, fosta echipa antrenată de Ancelotti, care avea doar jucători în vârstă È™i abia s-a calificat in Cupa UEFA (actuala Europa League). Dar să trecem la meciul cu Blackburn, unul controlat în marea lui majoritate de Chelsea, care are nevoie tot mai mult la finalizare de Ivanovici, fundaÈ™ de meserie. Sârbul a marcat un gol È™i a fost co-autor la al doilea, făcând treaba pentru un Drogba care este doar o umbră a jucătorului care făcea furori sezoanele trecute. Rămâne de vazut dacă tehnicianul italian va fi dispus să înceapă o reconstrucÈ›ie cu jucători din noua generatie, poate după modelul Ferguson, care alături de ”bătrânii” săi aduce mereu câÈ›iva jucători tineri care să fure meserie de la aceÈ™tia. A fost doar a doua victorie a lui Chelsea în ultimele 10 partide de campionat, astfel The Blues urcă pe poziÈ›ia a patra la È™apte puncte de lider È™i un joc în plus.

”Fără milă”

• West Ham – Arsenal  0-3 (Van Persie 13’77’pen , Walcott 41’)

Arsenal nu a avut milă de codaÈ™a West Ham, pe care a învins-o la scor de neprezentare, 3-0. DiferenÈ›a putea fi mult mai mare dacă zeiÈ›a Fortuna nu È™i-ar fi întins mâna asupra ciocănarilor, care arată jalnic. Echipa a fost una de jaloane, tinerii lui Wenger părând ca dispută un joc È™coală împotriva unei echipe de amatori. Dacă discuÈ›iile privind eventuala demitere a lui Avam Grant erau încă la  nivel de speculaÈ›ii, după acestă partidă patronii gazdelor vor începe să dea telefoane în căutarea unui nou manager care să salveze echipa de la retrogradare.

”2 puncte pierdute”

• Birmingham – Aston Villa  1-1 (Johnson 49’/ Collins 73’)

Aflate în mare suferință înaintea partidei, cele două mari rivale nu au reuÈ™it să îÈ™i apropie victoria, astfel amândouă  rămân în partea inferioară a clasamentului cu griji mari.

”Bad luck”

• Sunderland – Newcastle  1-1 (Gyan 90’/ Nolan 52’)

Ghinion mare pentru cei de la Newcastle, care au ratat È™ansa de a urca pe locul 7, fiind egalaÈ›i în minutul 93 de ghanezul Asamoah Gyan.  Decizia conducerii coÈ›ofenelor  de a-l aduce  pe Alan Pardew la cârma echipei s-a dovedit una excelentă, alb-negrii putând emite pretenÈ›ii chiar la un loc de cupe europene.

”Finally”

• WBA – Blackpool  3-2 (Odemwingie 38’87’, Morrison 52’/ Vaughan 11’, Taylor-Fletcher 80’)

După cinci înfrângeri consecutive în campionat, West Bromwich Albion a reuÈ™it o victorie vitală, care o îndepărtează pentru moment de zona fierbinte a clasamentului. În ciuda acestei înfrângeri, Blackpool rămâne una din surprizele campionatului, aflându-se pe un meritoriu loc 10.

”SufocaÈ›i”

• Stoke – Bolton  2-0 (Higginbotham 37’, Etherington 63’pen)

După începutul de sezon aproape perfect, Bolton se sufocă în ultimele etape, ajungând la a patra partidă fără victorie. Stoke alternează în continuare victorii cu echipe bine cotate cu înfrângeri care uimesc pe toată lumea. Per total însă pentru The Potters este un sezon bun, ferit de griji deocamdată.

”Din nou egalul”

• Wigan – Fulham  1-1 (Rodallega 57’/ Johnson 86’)

Acest punct nu ajută pe nimeni, dar se pare că ambele formaÈ›ii merg pe altă premisă, aceea de a nu pierde mai întâi È™i apoi se gândesc la o eventuală victorie. Dovada  ar fi clasamentul, acolo unde Wigan a remizat de 10 ori, iar Fulham de 11.

Premier League. Avancronica etapei a XXIV-a

În deschiderea etapei Kenny Dalglish încearcă să obÈ›ină prima victorie pentru Liverpool, într-o deplasare pe Molineaux Stadium în compania celor de la Wolverhampton. Cormoranii suferă enorm pe teren străin, acolo unde au câÈ™tigat o singură dată în actuala stagiune...

Fotbal / Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / 18 Ian. 2011

Etapa a XXIII-a a fost una perfectă pentru urmăritoarele lui Manchester United, care au profitat de pasul greÈ™it făcut de trupa lui Sir Alex Ferguson, 0-0 într-o deplasare grea pe White Hart Lane. În derby-ul Merseyside, Liverpool È™i Everton au terminat la egalitate...

Pag. 5 din 17 | 2 art./pag. | Total 34 art.