Tora Berger, a treia victorie consecutivă în Cupa Mondială la biatlon

Sporturi de iarna - Biathlon / Autor: Cristian - George Iscru / Data: 21 Ian. 2011

Tora Berger a câÅŸtigat a treia cursă consecutivă, după cele două victorii de la Ruhpolding impunându-se ÅŸi în sprintul de 7,5 km de la Antholz – Anterselva (Italia). Timpul învingătoarei a fost de 20:08.1, cu circa jumătate de minut mai bun decât oricare alt rezultat din concurs.

Norvegianca a avut trageri fără greÅŸeală la cele două treceri prin poligon, spre deosebire de celelalte ocupante ale podiumului, Anastasiya Kuzmina (Slovacia) ÅŸi Olga Zaitseva (Rusia), ambele cu câte o eroare ÅŸi, automat, un tur suplimentar, la tragerea din poziÅ£ia în picioare.

Cea mai titrată sportivă din Cupa Mondială, germanca Magdalena Neuner (20 de victorii), nu a luat startul în această probă, din cauza unor probleme medicale (a fost afectată de o răceală), ÅŸi a ieÅŸit practic definitiv din lupta pentru Marele Glob de Cristal. În aceste condiÅ£ii, cel mai bine clasată reprezentantă a Germaniei a fost Andrea Henkel, care a sosit a patra, rezultat grevat în bună măsură de cele două tururi suplimentare efectuate (câte unul la fiecare trecere prin poligon). Henkel a fost singura sportivă din Top 10 care a ratat două focuri, dintre celelalte 3 având trageri perfecte, iar 6 câte o singură ratare. TotuÅŸi, Henkel este marea câÅŸtigătoare a acestei curse, reuÅŸind să profite de evoluÅ£iile modeste ale primelor două clasate (Kaisa Makarainen ÅŸi Helena Ekholm) ÅŸi apropiindu-se la mai puÅ£in de 100 de puncte de pieptarul roÅŸu, deÅ£inut de finlandeza Makarainen.

Surpriza zilei s-a numit Selina Gasparin (ElveÅ£ia), care a ocupat la final locul 5, la 45,6 secunde de învingătoare. Să mai spunem că Rusia a avut 4 reprezentante în Top 10, iar surorile Semerenko au avut clasări relativ bune (Valj locul 13, iar Vita locul 16).
Lidera clasamentului general, Kaisa Makarainen, a sosit abia pe locul 22, din cauza celor 3 tururi suplimentare efectuate, însă nici principala sa rivală, Helena Ekholm (Suedia), nu a strălucit, clasându-se pe locul 19 (având ÅŸi ea două erori în poligon, chiar la prima tragere). Cealaltă suedeză foarte bine clasată la general, Anna Carin Zidek, a evoluat chiar mai slab, terminând a 27-a, în timp ce bielorusa Darya Domracheva, o altă sportivă bine cotată, a avut o cursă dezastruoasă, ratând nu mai puÅ£in de 5 Å£inte ÅŸi sosind pe locul 60.

Eva Tofalvi a fost din nou cel mai bine clasată dintre sportivele românce, însă de această dată nu a mai reuÅŸit să intre în zona punctelor. Cu 3 ratări în poligon, Tofalvi a ocupat locul 50, la aproximativ două minute ÅŸi jumătate de tompul Torei Berger, în timp ce Reka Ferencz ÅŸi LuminiÅ£a PiÅŸcoran au terminat pe poziÅ£iile 73, respectiv 86 (dintr-un total de 96 de sportive).

În clasamentul general, Kaisa Makarainen conduce cu un total de 541 de puncte, iar pe locul 2 se află Helena Ekholm, cu 499 de puncte. Andrea Henkel ocupă ultima poziÅ£ie a podiumului, cu 454 de puncte, iar Marie Laure Brunet (FranÅ£a), cu 420 de puncte în cont, mai  păstrează doar ÅŸanse teoretice de a îÅŸi adjudeca Marele Glob de Cristal. Anna Carin Zidek este ultima biatlonistă cu un punctaj total de peste 400 de puncte (mai exact 415).

Helena Ekholm Foto ne.se

Helena Ekholm s-a impus în cursa de 12,5 km cu start în bloc, ultima probă a etapei de Cupă Mondială de la Oberhof. Viceliderul clasamentului general a avut 4 trageri perfecte, însă nu ÅŸi cea mai bună deplasare pe schiuri, câÅŸtigând la limită (cu doar 1,6 secunde) în...

Ann Kristin Flatland - surpriza sprintului de la Oberhof

Ann Kristin Flatland

Ann Kristin Flatland a câÅŸtigat proba de sprint 7,5 km de la Oberhof. Cu o singură eroare în poligon ÅŸi un timp de 23.29,5, norvegianca a reuÅŸit să le devanseze pe reprezentantele gazdelor, Magdalena Neuner ÅŸi Andrea Henkel.

Pag. 3 din 11 | 2 art./pag. | Total 21 art.