Daniel Bontea şi Toma Marinescu se vor duela în finala primei etape a Ligii Naţionale de Snooker

Snooker - Liga naţională / Autor: Florentin Nica / Data: 22 Ian. 2011

21 ianuarie 2011 a fost ziua destinată desfăşurării sferturilor Ligii NaÅ£ionale de Snooker „Rin Grand Hotel”. Spre deosebire de optimile competiÅ£iei, în care sistemul de joc a fost cel mai bun din cinci frame-uri, primul la trei, în sferturi meciurile au fost mai lungi. Aici metoda după care se alege câÅŸtigătorul este cel mai bun din ÅŸapte frame-uri, primul la patru.

Cei care au ieÅŸit învingători în zilele de miercuri ÅŸi joi s-au confruntat vineri în următoarele meciuri, în care s-au înregistrat rezultatele:

•     Valentin Militaru – Toma Marinescu 1-4
  •     Marcel Bera – Radu Brezaie 4-0
  •     Daniel Bontea – Mario Amza 4-2
  •     Paul Croitoru – Marius AncuÅ£a 3-4

Au urmat azi, 22 ianuarie 2011, semifinalele primei etape a Ligii NaÅ£ionale de Snooker unde s-a jucat conform sistemului cel mai bun din nouă frame-uri, primul la cinci. Daniel Bontea l-a învins pe colegul său de comentariu de la Eurosport, Marius AncuÅ£a, cu scorul de 5-1. La rândul său, Toma Marinescu a ieÅŸit victorios în meciul cu Marcel Bera, rezultatul partidei fiind 5-2.

Daniel Bontea ÅŸi Toma Marinescu se vor întâlni mâine, 23 ianuarie 2011, în finală.

Snooker / Liga naţională / 26 Oct. 2010

Babken Melkonyan - victorie în etapa a VIII-a a Ligii naţionale de Snooker

Babken Melkonyan

Babken Melkonyan a câÅŸtigat etapa a VIII-a a Ligii NaÅ£ionale de Snooker, după ce l-a învins în finală pe Bogdan MarchiÅŸ, scor 6:5. În clasament, Babken Melkonian îÅŸi consolidează prima poziÅ£ie, cu 2170 de puncte, iar Bogdan MarchiÅŸ

Pag. 4 din 4 | 2 art./pag. | Total 7 art.