Sport Club Miercurea Ciuc – noua regină a Ligii MOL

Hockey - MOL Liga / Data: 22 Ian. 2011

Campioana României, Sport Club Miercurea Ciuc, a câÅŸtigat în premieră Liga MOL, după ce a învins în finală cu scorul general de 4-1 formaÅ£ia maghiară Dab.Docler. În cel de-al cincilea meci al finalei ciucanii au câÅŸtigat pe teren propriu cu scorul de 3-1, graÅ£ie unor reuÅŸite 100% slovace – Ladislav Sikorcin (Vaclav Novak), în minutul 3, Jozef Hruby, în minutul 12 (Ladislav Sikorcin, Vaclav Novak), în situaÅ£ie de superioritate numerică (+1) ÅŸi Vaclav Novak  (Hurtaj Lubomir), în ultimul minut de joc.

Surprinde faptul că Sport Club ÅŸi-a adjudecat finala în doar 5 meciuri, având în vedere că în sezonul regulat Dab.Docler câÅŸtigase 3 din cele 4 meciuri împotriva campioanei României, dar ÅŸi faptul că după primele 2 meciuri ale finalei jucate la Miercurea Ciuc formaÅ£ia maghiară reuÅŸise să câÅŸtige una dintre ele, anulând avantajul terenului propriu pentru Sport Club.

Sport Club devine astfel a doua formaÅ£ie din România care triumfă în Liga MOL, după succesul unei alte echipe ciucane – HC Miercurea Ciuc – în chiar ediÅ£ia inaugurală a acestei competiÅ£ii româno-maghiare.

Sport Club Miercurea Ciuc – Dab.Docler 3-1 (2-0, 0-1, 1-0)
Ladislav Sikorcin (Vaclav Novak) ’3, Jozef Hruby (Ladislav Sikorcin, Vaclav Novak) ’12, Vaclav Novak  (Hurtaj Lubomir) ’60/ Hegyi Ádám (Galanisz Nikandrosz) ’35

Hockey / MOL Liga / 08 Ian. 2011

Sport Club M. Ciuc - victorie mare în Ungaria

Sport Club a obÅ£inut un succes foarte important în economia calificării în finala Ligii MOL, 1:0 după prelungiri în deplasare cu Vasas Budapesta. După ce la Miercurea Ciuc cele 2 formaÅ£ii îÅŸi împărÅ£iseră victoriile, în urma unor meciuri foarte echilibrate, decise la lovituri de...

Hockey / MOL Liga / 06 Ian. 2011

Dab.Docler - cu un pas în finala Ligii MOL

Dab.Docler a făcut un pas uriaÅŸ spre calificarea în finala Ligii MOL, în urma victoriei obÅ£inute în deplasare contra lui Miskolci JJSE, scor 4:3 (0:2, 2:1, 1:0, 0:0, 0:1). Scorul general a devenit astfel 2:0 ÅŸi Dab.Docler mai are nevoie de un singur succes în următoarele 3 partide

Pag. 4 din 33 | 2 art./pag. | Total 65 art.