Gladiatoarele

Tenis - Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 24 Ian. 2011
Francesca Schiavone

Francesca Schiavone ÅŸi Svetlana Kuznetsova au stabilit, duminică, un nou record de durată a unui meci în turneele de Mare Åžlem.

În optimile de finală ale Openului de la Antipozi, câÅŸtigătoarele ultimelor două ediÅ£ii de Roland Garros nu au încheiat lupta decât după 4 ore ÅŸi 44 de minute de eforturi eroice, italianca impunându-se cu 6-4, 1-6, 16-14. În setul decisiv, care a durat trei ore, Schiavone a salvat ÅŸase mingi de meci în două gameuri consecutive pe propriul serviciu, dar a ÅŸi clacat de două ori, când a trebuit să servească pentru meci (10-9, apoi 11-10). La 15-14, campioana en-titre a Openului Francez nu a mai irosit ÅŸansa de a închide meciul, validându-ÅŸi astfel biletul pentru sferturile de finală, acolo unde o aÅŸteaptă un duel cu liderul mondial, Caroline Wozniacki, învingătoare în două seturi (6-3, 6-4) contra Anastasijei Sevastova, din Letonia.

Pe tabloul masculin, Roger Federer îÅŸi continuă traseul după o victorie în 4 seturi (6-3, 3-6, 6-3, 6-2) împotriva spaniolului Tommy Robredo, în faÅ£a căruia înregistrează a zecea victorie din tot atâtea confruntări directe oficiale. Cu acest succes, Roger egalează recordul lui Jimmy Connors, 27 de sferturi de finală consecutive în turneele de Mare Åžlem, ÅŸi este la două meciuri distanţă de o nouă finală majoră.

Următorul adversar este un alt jucător neînvins anul acesta, compatriotul său Stanislas Wawrinka, în premieră în sferturi la Openul Australian, după o victorie meritată, în minim de seturi (6-3, 6-4, 6-4) în faÅ£a cvadruplului semifinalist de la Melbourne, favoritul număr 8, Andy Roddick.

În celălalt sfert de finală al jumătăţii inferioare a tabloului, Tomas Berdych (după 6-4, 6-2, 6-3 cu Fernando Verdasco) se va duela cu Novak Djokovic (6-3, 6-4, 6-0 în optimi cu Nicolas Almagro) într-o reeditare a semifinalei de la Wimbledon 2010.

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / 18 Ian. 2011

(Încă) o deziluzie

Victor Hănescu a fost eliminat în primul tur al Openului Australian, după 5 seturi, de americanul Mardy Fish, cap de serie numărul 16. Pentru prima dată în carieră, Fish reuÅŸeÅŸte să remonteze un handicap de două seturi.

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / 16 Ian. 2011

Cine-i poate opri?

Recurs la statistică: din ultimele 23 de finale de Mare Åžlem, doar una s-a disputat fără numele lui Federer sau Nadal pe afiÅŸ. Se întâmpla tot la Melbourne, în urmă cu trei ani, când Novak Djokovic ÅŸi senzaÅ£ia acelui turneu, Jo Wilfried Tsonga, îi eliminau în semifinale...

Pag. 5 din 5 | 2 art./pag. | Total 10 art.