Surpiza Dolgopolov

Tenis - Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 24 Ian. 2011

Pentru prima dată prezent pe tabloul principal la Melbourne, ucrainianul Alexandr Dolgopolov (22 ani, locul 46 ATP) s-a calificat în sferturile de finală după o victorie în cinci seturi (1-6, 6-3, 6-1, 4-6, 6-2) contra favoritului număr 4, Robin Soderling. După succesul din turul anterior, tot în cinci manÅŸe, în faÅ£a fostului finalist al Openului Australian, Jo Wilfried Tsonga, Dolgopolov elimină încă un recent finalist de Mare Åžlem, ÅŸi îÅŸi oferă ocazia de a disputa un prim sfert de finală într-un turneu major. Ucrainianul, fiul unui fost jucător profesionist de tenis, îl va avea ca următor adversar pe Andy Murray, care a mărşăluit peste Jurgen Melzer (6-3, 6-1, 6-1 într-o oră ÅŸi 44 de minute).

Celălalt sfert de finală al jumătăţii superioare va propune un duel 100% spaniol, între numărul 1 mondial, Rafael Nadal (6-2, 6-4, 6-3 cu Marin Cilic) ÅŸi al ÅŸaptelea favorit al turneului, David Ferrer (4-6, 6-2, 6-3, 6-4 contra canadianului venit din calificări, Milos Raonic).

Pe tabloul feminin, Kim Clijsters ÅŸi Vera Zvonareva continuă drumul către o potenÅ£ială reeditare a finalei ultimului US Open, de data asta în faza semifinalelor. Kim a trecut de rusoiaca Ekaterina Makarova (7-6(3), 6-2), iar Vera tot în minim de seturi (6-4, 6-1) de Iveta Benesova din Cehia.

Următoarea adversară a belgiencei e învingătoarea Simonei Halep, poloneza Agnieszka Radwanska, în timp ce Zvonareva va întâlni o altă jucătoare din Cehia, Petra Kvitova.

În competiÅ£ia de dublu feminin, perechea Alexandra Dulgheru/ Magdalena Rybarikova (Svc) s-au oprit în optimi, eliminate de Liezel Huber/ Nadia Petrova (SUA/ Rus), favorite număr 3, scor 6-3, 6-2.

Horia Tecău ajunge în sferturi pe tabloul de dublu mixt, alături de americanca Bethanie Mattek-Sands, după 6-1, 6-2 cu australienii Sophie Ferguson/ Marinko Matosevic.

În competiÅ£ia juniorilor, după ce au fost eliminaÅ£i în primul tur la simplu, Vasile-Alexandru Ghilea ÅŸi Darius Florin Bragusi au pierdut ÅŸi la dublu, tot în manÅŸa inaugurală. Pe tabloul fetelor, singura reprezentantă a României, Ingrid Radu, este în turul al doilea al turneului de dublu, alături de japoneza Kanami Tsuji.

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / 26 Ian. 2011

(Aproape) un clasic

În sferturile de finală de la Melbourne, Roger Federer trece confortabil (6-1, 6-3, 6-3) de compatriotul Stanislas Wawrinka, în timp ce Novak Djokovic răspunde prezent (6-1, 7-6(5), 6-1) în duelul cu Tomas Berdych. Pentru a cincea oară în istoria meciurilor directe...

Tenis / Australian Open / Autor: Bogdan Åžohan / 24 Ian. 2011

Pentru prima dată prezent pe tabloul principal la Melbourne, ucrainianul Alexandr Dolgopolov (22 ani, locul 46 ATP) s-a calificat în sferturile de finală după o victorie în cinci seturi (1-6, 6-3, 6-1, 4-6, 6-2) contra favoritului număr 4, Robin Soderling.

Pag. 2 din 5 | 2 art./pag. | Total 10 art.