Bundesliga - Cronica etapei a XXI-a

Fotbal - Germania / Autor: Lucian Botezatu / Data: 07 Feb. 2011

DeÅŸi nu a reuÅŸit decât un egal, Borussia Dortmund s-a distanÅ£at în fruntea clasamentului la 12 puncte de următoarea clasată, Bayer Leverkusen.

• Dortmund – Schalke 04 0-0

Vineri seara am avut parte de un nou spectacol pe Signal Iduna Park, între Borussia Dortmund ÅŸi Schalke 04, un meci în care nu s-a marcat niciun gol însă evoluÅ£ia elevilor lui Jurgen Klopp a încântat din nou, spectatorii bucurându-se la final chiar ÅŸi pentru un singur punct. Gazdele au avut ÅŸi ceva ghinion în acest meci, portarul lui Schalke, Manuel Neuer, fiind declarat omul meciului, iar bara porÅ£ii sale l-a salvat de două ori, Felix Magath ÅŸi elevii săi declarându-se mulÅ£umiÅ£i de acest egal care nu îi ajută decât la capitolul mental.

• FC Koln –Bayern 3-2 (Clemens 55’, Novakovic 62’, 73’ / Gomez 22’, Altintop 43’)

Bomba a fost detonată pe Rhein Energie Stadion, unde “Å£apii” au trecut de campioana actuală a Germaniei, Bayern Munchen. OaspeÅ£ii au început tare ÅŸi au marcat două goluri până la pauză, însă în a doua repriză bavarezii n-au mai fost aceiaÅŸi, permiÅ£ând gazdelor să atace ÅŸi astfel FC Koln a profitat de spaÅ£iile oferite pentru a întoarce un rezultat care părea insurmontabil la pauză. Gazdele rămân pe locul 16, dar se apropie mult de grupul de echipe din faţă, în timp ce formaÅ£ia batavului van Gaal ratează ocazia de a urca pe locul doi.

• Mainz – Werder Bremen 1-1 (Schurrle 19’ / Pizzaro 90’)

Oricât s-ar lupta, Mainz nu reuÅŸeÅŸte să mai adune puncte cum o făcea în turul de campionat, dar oamenii lui Tuchel rămân cu o evoluÅ£ie foarte bună după această etapă ÅŸi cu un punct care menÅ£ine echipa pe ultimul loc pe podium.  Meciul a fost la discreÅ£ia gazdelor, care au ratat o sumedenie de ocazii, pentru ca în final Pizzaro să înscrie dintr-o fază care nu anunÅ£a nimic. Werder a căzut ÅŸi mai adânc în groapă după această remiză, trupa lui Schaaf fiind la un punct distanţă de locul 16 ÅŸi patru de locul 17 ce duce direct în liga secundă.

• Nurnberg – Leverkusen 1-0 (Eigler 60’)

Nurnberg nu se dezminte după victoria obÅ£inută în etapa trecută cu Hamburg (2-0) pe teren propriu ÅŸi câÅŸtigă ÅŸi în etapa cu numărul XXI, când a primit vizita singurei echipe din Bundesliga fără înfrângere „afară”, Bayer Leverkusen. La gazde înger ÅŸi demon a fost Christian Eigler, atacant ce a marcat singurul gol al partidei dar  care a fost eliminat pe final de meci ÅŸi va lipsi astfel etapa viitoare când bavarezii merg la Stuttgart. Leverkusen rămâne pe locul doi datorită rezultatelor echipelor aflate în spate însă îÅŸi ia total adio de la titlu, pentru „aspirine” urmând meciuri importante pentru locul doi dar ÅŸi în Europa League, unde are de jucat în curând cu ucrainienii de la Metalist Harkov.

• Hannover – Wolfsburg 1-0 (Pinto 4’)

Wolfsburg a transferat o serie de jucători care să ajute echipa să iasă cât mai repede din zona fierbinte a clasamentului ÅŸi chiar să prindă un loc în Europa, însă cu Tuncay ÅŸi Polak printre titulari ÅŸi Helmes ÅŸi Mbokani intraÅ£i după pauză, “lupii verzi” au capitulat la Hannover după ce în minutul 80 brazilianul Diego a ratat ÅŸi un penalty, unul care i-a adus starului de la Wolfsburg o amendă de 100.000 de euro. Hannover e singura echipă din primele ÅŸase care câÅŸtigă în această etapă ÅŸi urcă pe patru la două puncte de Leverkusen, aflată pe doi.

• Hoffenheim – Kaiserslautern 3-2 (Sigurdsson 28’, Rudz 40’, Ibisevic 62’ / Hoffer 58’, Rodnei 60’)

O partidă foarte spectaculoasă la Hoffenheim, unde campioana transferurilor din acest început de an, Hoffenheim, reuÅŸeÅŸte încă un succes după cel de etapa trecută când învingea la Schalke ÅŸi se pregăteÅŸte de meciul revanşă cu Bayern Munchen, după ce în tur pierdea  acasă în minutul 90 în faÅ£a bavarezilor. “Diavolii roÅŸii” sunt la al patrulea eÅŸec consecutiv, cu tot cu cel din cupă de la Duisburg, ÅŸi intră în hora retrogradării alături de alte 7 formaÅ£ii.

• Monchengladbach – Stuttgart 2-3 (Dante 29’, Camrgo 32’ / Pogrebnyak 51’, Harnik 56’, Gebhart 87’ pen.)

Meci de senzaÅ£ie pe Borussia Park unde Stuttgart a obÅ£inut trei puncte foarte importante după un meci de-a dreptul nebun, Monchengladbach încheind prima repriză cu avantaj de două goluri însă golurile lui Pogrebnyak ÅŸi Harnik au adus repede egalitatea pe tabelă, iar penaltyul destul de uÅŸor acordat la intrarea lui Dante din final a adus fericire în tabăra oaspeÅ£ilor, care ajung la 19 puncte ÅŸi speră că pot scăpa de retrogradare.

• Freiburg – Frankfurt 0-0

Un duel între golgeterii Cisse ÅŸi Gekas la Freiburg, unde cei doi nu s-au văzut prea mult însă, meciul terminându-se cu o remiză albă care nu avantajează pe nimeni, poate doar gazdele să fie mulÅ£umite după ce au bifat al 7-lea meci fără înfrângere în campionat.

Meciul dintre Hamburg ÅŸi St. Pauli a fost amânat din cauza vremii nefavorabile, terenul de joc fiind afectat de ploile ce au căzut în nordul Germaniei.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 10 Dec. 2010

Bundesliga - Avancronica etapei a XVI-a

Deja se cunoaÅŸte campioana de iarnă în Bundesliga, cu două etape rămase până la tragerea cortinei peste campionatul german. Borussia Dortmund are un avans confortabil de 10 puncte, ce va oferi jucătorilor lui Jurgen Klopp o vacanţă mai mult decât fericită.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 06 Dec. 2010

Bundesliga - Cronica etapei a XV-a

Borussia Dortmund,in mars spre un nou titlu Foto bvb.de

Etapa a XV-a nu a adus schimbări spectaculoase în Bundesliga, totuÅŸi există o mare câÅŸtigătoare ÅŸi aceasta este Borussia Dortmund, echipă ce ÅŸi-a mărit avansul la 10 puncte în fruntea clasamentului după victoria de la Nurnberg.

Pag. 10 din 13 | 2 art./pag. | Total 25 art.