”Istorie rescrisă!” Newcastle-Arsenal 4-4!!! Cronica etapei a XXVI-a

Fotbal - Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / Data: 08 Feb. 2011

Etapă de-a dreptul nebună în Premier League, nu mai puțin de 41 de goluri fiind marcate în meciurile disputate sâmbătă, un nou record de goluri înscrise într-o zi. Arsenal a scăpat 2 puncte printre degete în stil mare, 4-4 în deplasare cu Newcastle după ce tunarii conduceau cu 4-0 în minutul 26. Liderul Manchester United a suferit primul eșec în actuala stagiune tocmai pe terenul ultimei clasate înaintea etapei, Wolverhampton. În derby-ul etapei, Liverpool s-a impus chiar pe Stamfford Bridge, scor 1-0, reușita venind din partea portughezului Meireles.

”Istorie rescrisă”

• Newcastle – Arsenal  4-4 (Barton 69’pen, 83’pen, Best 75’, Tiote 88’/ Walcott 1’, Djourou 3’, R.v. Persie 10’26’)

St. James’ Park din Newcastle a fost scena unei partide de povestit nepoților, Arsenal a reușit ”performanța”  de a pierde 2 puncte chair dacă a condus cu 4-0 până în minutul 69.
 A fost pentru prima dată în istoria Premier League când o echipă pierde un avantaj de 4 goluri.

Gazdele nici nu se așezaseră bine în ghete și după doar 40 de secunde Walcott a reușit să deschidă scorul. Tunarii nu au redus turația și după 26 de minute fanii coțofenelor amuțiseră: 4-0 pentru Arsenal și doar problema diferenței de scor se mai punea. În minutul 51 Diaby a fost eliminat după ce și-a îmbrâncit 2 adversari, însă Wenger nu dispera, Arsenal avea un avantaj (aproape) insurmontabil.

Din acest moment coțofenele au prins aripi și au amenințat poarta lui Szczesny în mod constant, iar golul a venit oarecum normal, Barton transformând cu precizie o lovitură de pedeapsă. Anormalitatea partidei a fost aceea că Newcastle a mai perforat de 3 ori poarta lui Arsenal, ultima reușită fiind o bijuterie de șut din afara careului reușit de Tiote.

În afara frustrării pierderii a 2 puncte, Wenger și ai săi elevi mai au un motiv de amărăciune, faptul că nu au putut profita de prima și singura înfrângere a lui Manchester United. Tunarii rămân pe poziția a doua, la 4 puncte distanță de prima poziție.

”Lupii lovesc încă odată”

• Wolves – Manchester United  2-1 (Elokobi 10’, Doyle 40’/ Nani 3’)

După Manchester City și Chelsea, lupii mai răpun încă un nume mare pe teren propriu, chiar liderul neînvins înaintea partidei. Manchester United a ratat șansa de a-și doborî propriul  record de meciuri fără înfrângere de la începutul unui sezon, acolo unde se aștepta mai puțin. Jocul de pe Molineaux începuse cum nu se poate mai bine pentru diavoli, Nani înscriind după o acțiune personală de toată frumusețea. Contrar tuturor așteptărilor, gazdele au preluat inițiativa și au arătat că merită și la anul un loc în prima ligă. United nu a fost capabilă să contracareze jocul lupilor  și soarta jocului a fost înclinată defintiv în favoarea gazdelor. Elokobi și Doyle au înscris golurile unei victorii muncite și meritate (excludem aici penalty-ul neacordat oaspeților în a doua repriză), care o saltă pe Wolves o poziție, de pe 20 pe 19.

În afara lecției de fotbal arătate de Wolves pe gazon, toată lumea implicată în fotbalul românesc (plin de scandaluri și transferuri interminabile, spre exemplu telenovela Moraes) ar trebui să învețe încă un lucru. Cum să piardă, pentru că marile caractere știu să piardă cu eleganță. Și scriu aceste lucruri pentru că la sfârșitul partidei Sir Alex Ferguson și-a felicitat omologul, îmbrățișându-l cu zâmbetul pe buze (fără acuze la adresa arbitrilor, pe care antrenorii din Liga I le aduc aproape meci de meci). Poate de aceea Dan Petrescu, de altfel un antrenor excelent, are șanse mici să ajungă prea curând să antreneze în Premier League.

”Urmașul lui Henry”

• Everton – Blackpool  5-3 (Saha 20’47’76’84’, Beckford 80’/ Baptiste 38’, Puncheon 62’, Adam 65’)

Avalanșă de goluri pe Goodison Park, acolo unde Everton a rupt blestemul meciurilor disputate în compania echipelor mici și a învins-o pe Blackpool, o echipă de admirat în continuare. Francezul Saha a înscris 4 goluri, devenind al doilea fotbalist din Hexagon după Thiery Henry care a reușit o astfel de performanță în Premier League.

”Tevez-WBA 3-0”

• Manchester City – WBA  3-0 (Tevez 17’pen. 22’30’pen.)

Carlos Tevez învinge de unul singur pe WBA, reușind un hattrick prin care ajunge la 18 reușite în Premiership, la doar un gol distanță de golgheterul la zi, Dimitar Berbatov. Argentinianul rămâne principala gură de foc a lui Mancini, Dzeko având încă probleme de adaptare la fotbalul britanic. Acestă înfrângere s-a dovedit a fi fatală pentru tehnicianul oaspeților, Di Matteo fiind demis ca urmare a parcursului dezastruos din ultima perioadă, 7 înfrângeri din ultimele 9 etape. Doar golaverajul o desparte pe WBA de o poziție retrogradabilă, în timp ce City este în grafic, pe locul 3 la 5 puncte de United, cu care se va duela etapa viitoare pe Old Trafford.

”Great comeback”

• Stoke – Sunderland  3-2 ( Carew 32’, Huth 83’90’/ Richardson 2’, Gyan 48’)

Stoke City își arată încă o dată colții pe teren propriu, unde a reușit o răsturnare de scor senzațională în ultimele 7 minute ale partidei. Pisicile negre pierd a doua partidă consecutivă și totodată contactul cu un loc de cupă europeană, însă drumul este încă lung. Gazdele continuă parcursul bun pe teren propriu și grație acestei victorii urcă până pe locul 9.

”Same desires”

• Aston Villa – Fulham  2-2 (Pantsil 13’aut, Walker 72’/ Johnson 52’, Dempsey 78’)

Altădată cu pretenții la un loc fruntaș, atât Villa cât și Fulham mai au o singură dorință în actualul sezon - acela de a scăpa de zona fierbinte a clasamentului. Acest punct am putea spune că mulțumește mai mult pe londonezi, însă dacă ne gândim la ce formă a traversat Villa la începutul anului, orice punct este bun.

”Dramatism”

• Tottenham – Bolton  2-1 (R.v.d. Vaart 6’pen, Kranjcar 90’/ Sturridge 55’)

Tottenham și-a obișnuit suporterii cu meciuri dramatice, care se decid în ultimele  secvențe, iar partida cu Bolton nu a făcut exceptie, Kranjcar păstrând toate punctele pe White Hart Lane  printr-o minunăție de gol…în prelungirile partidei. Van der Vaart a fost înger și demon pentru gazde, tranformând în minutul 6 un penalty, ca peste 2 minute să rateze unul. Una peste alta, o victorie meritată pentru Spurs, care o egalează la puncte pe Chelsea.

”Ploaie de goluri”

• Wigan – Blackburn  4-3 (McCarthy 35’56’, Rodallega 50’, Watson 65’pen/ Roberts 23’, Samba 58’, Dunn 81’pen)

Pe o vreme tipic britanică, Wigan și Blackburn au făcut incă o dată cinste fotbalului din Insulă, oferind un show total cu 7 goluri. Mânate de la spate de poziția din clasament, gazdele s-au dăruit exemplar în fața unei echipe frumoase a lui Blackburn. Wigan obține doar a 5-a victorie stagională și amenințarea ligii secunde rămâne de actualitate.

”Uriașul aduce puncte de aur”

• West Ham – Birmingham  0-1 (Zigic 65’)

Uriașul Zigic aduce o victorie extrem de importantă în tentativa oaspeților de a se salva de la retrogradare, mai ales că a fost obținută în compania unei contracandidate. Ciocănarii revin pe ultima poziție a clasamentului, însă la doar 2 puncte de primul loc care asigură prezența și la anul în Premier League.

• Chelsea – Liverpool  0-1 (Meireles 69’). Meciul va fi analizat într-un articol separat.

Premier League - Avancronica etapei a XXVI-a

Liderul Manchester United se deplasează pe Molineaux pentru a o întâlni pe ultima clasată, Wolverhampton. David vs Goliat, așa ar putea fi catalogat acest meci, diavolii lui Sir Alex Ferguson fiind de neînvins până acum în Premiership, în timp ce gazdele au contabilizat...

Fotbal / Anglia / Autor: Ovidiu Ioan Nica / 01 Feb. 2011

Premier League. Avancronica etapei a XXV-a

Prima etapă după încheierea perioadei de transferuri, cea de a XXV-a, este una de cotitură în economia campionatului. Numeroasele schimbări de jucători ce au avut loc pot da aripi celor care au avut o campanie de achiziții reușită, în timp ce cluburile care nu au băgat...

Pag. 3 din 17 | 2 art./pag. | Total 34 art.