Un All-Star Game de vis

sport101.ro - Tableta de BASCHET / Autor: Dumitru Virgil Darie / Data: 21 Feb. 2011
Kobe Bryant Foto newsone.com

Încă din primele minute Kobe Bryant a vrut să atragă atenţia asupra faptului că ţine foarte mult să-l egaleze pe Bob Petit la numărul de titluri de MVP în All-Star Game (4), marcând 9 din primele 19 puncte ale Vestului. Până la sfârşitul primului sfert demnă de remarcat a fost primirea de care s-au bucurat cei patru jucători ai lui Boston. Chiar dacă e vorba de un meci fără miză, ostilitatea fanilor pentru veşnicii rivali ai lui Lakers nu a lipsit.

În sfertul doi lipsa de motivaţie şi de concentrare iese în evidenţă. Deron Williams pătrunde şi de sub coş întoarce mingea pentru Ginobilli, care surprins de rapiditatea fazei uită să treacă în jumătatea adversă. Justin Beiber, MVP-ul meciului celebrităţilor, ne anunţă că e fanul lui Kobe, dar nu are idee cine va fi declarat jucătorul partidei. Griffin exagerează cu vânătoarea de  slam-dunk-uri şi se ciocneşte de un coechipier. Kobe şi Durant ajută Vestul să-şi conserve avantajul la pauză (76-64).

La pauză Rihanna ne-a arătat care e diferenţa între live şi playback. Sfertul trei este început excelent de James şi colegii săi din Est şi diferenţa scade la doar 4 puncte(83-79). Kobe simte pericolul şi înscrie 5 puncte consecutive. Chiar dacă e un musafir nepoftit în Staples Center, Lebron vrea să câştige chiar şi meciurile demonstrative şi începe cursa de urmărire. Colegii îl susţin şi apărările devin mai puţin visătoare, iar partida se transformă într-una cu miză.

Ray Allen ne aduce aminte că săptămâna trecută a depăşit recordul de coşuri de trei puncte deţinut de Reggie Miller şi oferă o doză de suspans finalului. Cum avea să declare şi după meci Kobe e obosit şi e rândul lui Kevin Durant să iasă în faţă. Echipa Vestului câştigă după un meci în care a fost condusă magistral de Kobe Bryant (37 de puncte, 14 recuperări, 3 pase decisive şi 3 intercepţii) şi Kevin Durant ( 34 de puncte). Kobe primeşte titlul de MVP şi Lebron James se consolează cu faptul că e doar al doilea jucător, după Michael Jordan, care reuşeşte un triple double în meciul vedetelor (29 puncte, 12 recuperări şi 10 pase decisive).

sport101.ro / Tableta de BASCHET / Autor: Dumitru Virgil Darie / 05 Dec. 2010

“Răspuns” eşuat

Allen Iverson

6 iunie 2001, primul meci al finalei NBA. Los Angeles Lakers, neînvinsă în play-off, întâlnea Philadephia 76ers. Avea să fie punctul culminant al carierei lui Allen Iverson. 48 de puncte, 6 pase decisive, 5 recuperari şi 5 intercepţii.Victorie Philadelphia, 107-101 după prelungiri.

sport101.ro / Tableta de BASCHET / Autor: Dumitru Virgil Darie / 24 Noi. 2010

Statistici înşelătoare

Tim Duncan

Când vine vorba de statistici şi recorduri, americani nu se plictisesc niciodată. Cel mai recent record doborât este cel al lui Tim Duncan, care a reuşit să-l depăşească pe David Robinson la numărul de puncte înscrise (20790) şi la numărul de meciuri jucate...

Pag. 6 din 7 | 2 art./pag. | Total 14 art.