Bundesliga - Cronica etapei a XXIV-a

Fotbal - Germania / Autor: Lucian Botezatu / Data: 01 Mar. 2011
  • Wolfsburg – Monchengladbach 2-1 (Diego 36’, 45’ / Daems 74’ Pen.)

După ce a fost amendat ÅŸi exclus din lot, Diego câÅŸtigă de unul singur meciul cu Monchengladbach, brazilianul reuÅŸind prima dublă în tricoul lui Wolfsburg după ce ratase iniÅ£ial încă o dată un penalty la scorul de 0-0. Gazdele au controlat meciul în prima repriză, când au ÅŸi reuÅŸit să ia avans de 2 goluri, apoi însă s-au mulÅ£umit să apere rezultatul. Borussia a avut ÅŸansa unui egal chiar, după ce a redus din handicap în minutul 74, dintr-un penalty uÅŸor acordat de arbitrul Dress, iar pe final a ratat câteva oportunităţi bune la poarta lui Marwin Hitz. În final, „lupii verzi” au răsuflat uÅŸuraÅ£i, în timp ce Borussia lui Lucien Favre mai are mult de muncit pentru a reuÅŸi evitarea retrogradării.

• Bayern Munchen – Borussia Dortmund 1-3 (Luiz Gustavo 16’ / Barrios 9’, Sahin 18’, Hummels 60’)

Un meci ca un foc de artificii la Munchen, între Bayern ÅŸi Borussia Dortmund, o partidă care s-a ridicat la nivelul aÅŸteptărilor. Prima repriză s-a jucat pe contre, primii care au muÅŸcat fiind oaspeÅ£ii - la o greÅŸeală mare a lui Schweinsteiger, Groskreutz a furat mingea ÅŸi i-a pasat-o lui Barrios, care l-a învins pe Kraft. Replica bavarezilor nu s-a lăsat mult aÅŸteptată, Luiz Gustavo marcând din corner. Însă meciul a continuat să fie unul spectaculos, cu ocazii de o parte ÅŸi de cealaltă, iar elevii lui Jurgen Klopp au fost din nou mai buni, Sahin înscriind cu un ÅŸut perfect la colÅ£ul lung din afara careului. În a doua repriză mingea a stat în posesia bavarezilor cea mai mare parte a timpului, dar Ribery, Robben sau Muller au fost anihilaÅ£i perfect de apărarea condusă de excelentul Hummels, care a reuÅŸit să înscrie după o oră de joc cu o lovitură perfectă de cap, dintr-un corner bătut ca la carte de puÅŸtiul Gotze. „Galben-negrii” sunt ca ÅŸi campioni practic după această rundă, în timp ce Bayern va fi nevoită să lupte pentru locul doi, trupa lui Van Gaal picând deocamdată pe 4, după ce Hannover a câÅŸtigat la St. Pauli ÅŸi a acumulat 44 de puncte.

• St. Pauli – Hannover 0-1 (Schulz 89’)

Victorie dramatică obÅ£inută de revelaÅ£ia campionatului Hannover, de această dată la Hamburg cu St. Pauli. Meciul n-a fost deloc unul alert, fazele de poartă fiind rare ÅŸi puÅ£in spectaculoase, însă Hannover a fost echipa mai bună, care a atacat mai mult, iar eforturile i-au fost răsplătite în final, când toată lumea era mulÅ£umită cu un egal, Christian Schulz, jucător născut la Hannover, aducând victoria saxonilor în minutul 89 după o lovitură de cap excelentă venită după cornerul bătut de Pinto. A fost prima victorie în deplasare fără golgeterul Ya Konan pe teren, una care urcă echipa lui Slomka pe 3, înaintea multor echipe cu pretenÅ£ii. „PiraÅ£ii” sunt la al doilea eÅŸec consecutiv, dar trupa lui Stanislawski rămâne deasupra zonei minate a clasamentului ÅŸi se pregăteÅŸte de infernala deplasare de la Nurnberg.

• Kaiserslautern – Hamburg SV 1-1 (Hlousek 18’ / Jansen 54’)

Un egal care n-ajută pe nimeni la Kaiserslautern, acesta fiind al 7-lea meci consecutiv fără victorie pentru “diavolii roÅŸii”, care vor juca sub presiune ÅŸi mai mare de acum încolo. Cu pretenÅ£ia de a prinde un loc european, Hamburg pierde două puncte vitale, însă se pregăteÅŸte de duelul direct pentru Europa cu cei de la Mainz, unul ce poate fi hotărâtor în desemnarea echipelor ce vor juca în Europa League sezonul viitor.

• Schalke 04 – Nurnberg 1-1 (Raul 52’ / Hegeler 37’)

DeÅŸi evoluează foarte bine în Champions League, Schalke 04 se chinuie în Bundesliga, trupa lui Felix Magath reuÅŸind doar un egal acasă cu Nurnberg, unul care scoate definitv echipa din Gelsenkirchen din cursa pentru un loc european, singura ÅŸansă fiind Cupa Germaniei, unde va juca miercuri cu Bayern la Munchen. Nurnberg este la al ÅŸaselea meci fără înfrângere în campionat ÅŸi îÅŸi ia revanÅŸa după ce a pierdut ÅŸansa unei semifinale de cupă pe acest teren.

• FC Koln – Freiburg 1-0 (Podolski 89’)

FC Koln obÅ£ine cel de-al patrulea succes consecutiv pe teren propriu, după ce Podolski a marcat în minutul 89 în poarta lui Freiburg un gol care pare să fi adus defintiv liniÅŸte în tabăra „Å£apilor”, care sunt la 5 puncte distanţă de locul de baraj. Trupa lui Max Nicu pierde al doilea meci consecutiv în deplasare ÅŸi în acelaÅŸi timp ÅŸi teren în cursa pentru locurile europene, norocul lui Freiburg fiind faptul că ÅŸi Hamburg, Hoffenheim ÅŸi Nurnberg s-au încurcat.

• Hoffenheim – Mainz 1-2 (Alaba 83’ / Ivanchitz 23’, Soto 86’)

Victorie importantă pentru Mainz, obÅ£inută chiar pe terenul lui Hoffenheim, contracandidată la un loc european pentru trupa lui Tuchel. După plecarea lui Rangnick, jucăria Hoffenheim pare că nu mai funcÅ£ionează ca înainte cu toată infuzia de fotbaliÅŸti, fostul secund Pezzaiuoli  fiind depăşit parcă de situaÅ£ie.

• Frankfurt – Stuttgart 0-2 (Harnik 64’, Hajnal 68’)

Stuttgart a început bine meciul, a hărÅ£uit apărarea „vulturilor” de la Frankfurt încă din start, asta însă până în minutul 16, când Delpierre a făcut un gest necugetat ÅŸi a fost eliminat, arbitrul Stark creând puÅ£ină confuzie la un moment dat când îi arătase cartonaÅŸul lui Boulahrouz, însă a revenit apoi ÅŸi a luat decizia corectă. Până la pauză cei care au atacat în valuri au fost elevii lui Skibbe, însă Gekas ÅŸi Altintop n-au reuÅŸit să-l învingă pe Ulreich, care a salvat echipa în câteva rânduri. În partea a doua, ÅŸvabii au intrat mai deciÅŸi ÅŸi au reuÅŸit să puncteze de două ori, deÅŸi au jucat în continuare cu un om în minus, Cacau, Okazaki, Harnik sau Hajnal reuÅŸind să depăşească în câteva rânduri visătoarea defensivă a lui Eintracht, care rămâne fără gol marcat în retur, statistica conform căreia Frankfurt nu câÅŸtigă dacă grecul Gekas nu marchează stând în picioare ÅŸi după acest meci.

• Werder Bremen – Leverkusen 2-2 (Kiessling 82’, Prodl 90’ / Derdiyok 42’, Rolfes 67’)

Leverkusen a scăpat printre degete o victorie cu care “aspirinele” ÅŸi-ar fi consolidat locul 2 în clasament, după ce au condus cu 2-0 ÅŸi au ratat numeroase alte ocazii, oaspeÅ£ii fiind egalaÅ£i în ultimele 10 minute de joc când gazdele au început să conteze ÅŸi în atac după ce Tomas Schaaf l-a introdus în teren pe Marko Marin în locul lui Bargfrede. Chiar ÅŸi în urma acestui egal la Werder se anunţă zile grele, în timp ce Bayer rămâne pe locul doi, la 2 puncte de Hannover ÅŸi 4 de Bayern, echipe ce îÅŸi vor împărÅ£i punctele etapa viitoare când au meci direct.

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 25 Feb. 2011

Bundesliga - Avancronica etapei a XXIV-a

Meciul săptămânii în Germania se joacă la Munchen, unde Bayern, campioana en-titre, primeÅŸte vizita lui Borussia Dortmund, liderul la zi al Bundesligii ÅŸi foarte probabil viitoarea deÅ£inătoare a salatierei de argint. După ce a început returul de campionat fără japonezul...

Fotbal / Germania / Autor: Lucian Botezatu / 18 Feb. 2011

Bundesliga - Cronica etapei a XXIII-a

Cel mai interesant meci al rundei se joacă în nordul Germaniei, între marile rivale HSV ÅŸi Werder Bremen. Gazdele vin după restanÅ£a cu St. Pauli, pierdută însă de oamenii lui Veh pe Imtech Arena, însă chiar ÅŸi aÅŸa Hamburg rămâne în cursa pentru un loc european.

Pag. 3 din 13 | 2 art./pag. | Total 25 art.