Portugalia - victorii pe linie, Anglia - la antipod. Rezultate complete Europa League

Fotbal - Cupe Europene / Data: 11 Mar. 2011

ManÅŸa tur a optimilor Europa League a fost marcată de rezultatele echipelor portugheze, învingătoare în bloc. FC Porto s-a impus în deplasare, la Moscova (1-0 cu Å¢SKA), ÅŸi este cel mai bine plasată pentru calificarea în sferturile de finală. Sporting Braga ÅŸi Benfica Lisabona au învins, tot cu un un gol diferenţă (1-0 ÅŸi 2-1), adversari foarte puternici precum Liverpool sau Paris Saint Germain, însă soarta calificării se va decide în deplasare.

Toate cele 3 formaÅ£ii olandeze au evoluat pe teren propriu, însă rezultatele obÅ£inute au fost foarte diferite. Singura victorie a fost obÅ£inută de echipa cu cel mai sărac palmares european dintre cele 3, Twente, care a trecut de campioana Rusiei, Zenit Sankt Petersburg, cu scor de neprezentare (3-0), ÅŸi este cu un picior în sferturi. PSV Eindhoven a reuÅŸit doar o remiză albă în faÅ£a scoÅ£ienilor de la Glasgow Rangers, în timp ce Ajax Amsterdam a pierdut în faÅ£a zecilor de mii de suporteri cea de-a doua bătălie olandezo-rusă (0-1 cu Spartak Moscova).

Echipele din Anglia, Liverpool ÅŸi Manchester City, mari favorite la câÅŸtigarea trofeului, nu au prins cea mai bună zi, pierzând în deplasare fără a reuÅŸi să înscrie. Dacă Liverpool a pierdut la limită la Braga (0-1) ÅŸi păstrează ÅŸanse mari de calificare în turul următor, situaÅ£ia este mult mai complicată pentru Manchester City, învinsă cu 2-0 de Dinamo Kiev. Un eventual gol reuÅŸit de ucraineni în Anglia ar obliga-o pe City să înscrie măcar de 4 ori pentru a continua cursa, însă ÅŸi fără gol pentru Dinamo formaÅ£ia engleză va avea o misiune extrem de dificilă.

În poate cel mai tare meci al optimilor, Villareal a dat lovitura în deplasare, la Leverkusen, golul lui Nilmar din prelungiri aducând victoria formaÅ£iei spaniole (3-2) ÅŸi transformând-o pe Villareal în mare favorită la calificarea în sferturi. Să remarcăm faptul că Germania, Spania ÅŸi FranÅ£a au avut doar câte o reprezentantă în ultimele 16, în timp ce Italia nu a avut nici măcar una.

• Benfica - Paris Saint-Germain 2-1 (Maxi Pereira '42, Jara '81 / Luyindula '14)

• Sporting Braga - Liverpool 1-0 (Alan '18-pen)

• Å¢SKA Moscova - FC Porto 0-1 (Guarin '70)

• Twente - Zenit Sankt Petersburg 3-0 (De Jong '25, 90, Landzaat 56)

• Ajax Amsterdam - Spartak Moscova 0-1 (Alex '57)

• PSV Eindhoven - Glasgow Rangers 0-0

• Dinamo Kiev - Manchester City 2-0 (Åževcenko '25, Gusev '77)

• Bayer Leverkusen - Villarreal 2-3 (Kadlec '33, Castro '72 / Rossi '42, Nilmar '70, '90)

Fotbal / Cupe Europene / 05 Noi. 2010

Steaua - FC Utrecht 3:1. Speranţe pentru primăvara europeană

Steaua - FC Utrecht 3:1

Steaua BucureÅŸti a învins formaÅ£ia olandeză FC Utrecht cu 3:1, după unul dintre cele mai bune jocuri ale acestui sezon, ÅŸi are un moral foarte bun înaintea dublei de foc contra Rapidului, în GiuleÅŸti. Meciul, disputat pe Stadionul Ghencea, în prezenÅ£a a circa 10.000 de spectatori

Fotbal / Cupe Europene / 04 Noi. 2010

Rezultate complete şi marcatori Europa League. Steaua învinge cu 3:1, Bogdan Stancu - omul meciului