Rusia – campioană europeană în competiţia feminină

Polo - Campionatul European / Data: 11 Sep. 2010

Campionatul European de polo pe apă din CroaÅ£ia ÅŸi-a stabilit laureatele, în competiÅ£ia feminină. În finala turneului, ieri, 10 septembrie,  Rusia a învins clar Grecia cu 11-6, iar în lupta pentru medaliile de bronz Olanda a depăşit Italia cu 14-12.  Clasamentul final este următorul:

8. Croaţia

Finalele competiÅ£iei masculine se vor disputa sâmbătă, 11 septembrie 2010, după următorul program:

18.30 Serbia – Ungaria (finala mică)

22.00 CroaÅ£ia – Italia (finala mare)

Vă reamintim că reprezentativa României a ocupat locul al ÅŸaptelea, având o evoluÅ£ie mult peste aÅŸteptări ÅŸi fiind foarte aproape de a intra în lupta pentru medalii dintr-o grupă din care au făcut parte cele două finaliste ale turneului (CroaÅ£ia ÅŸi Italia), campioana europeană din 2008 Muntenegru ÅŸi vicecampioana mondială Spania.

Polo / Campionatul European / 10 Sep. 2010

România – Spania 8-7. Locul 7 în final la Campionatul European de Polo pe apă

În meciul decisiv pentru ocuparea locului 7 România a învins joi, 10 septembrie 2010,  vicecampioana mondială Spania cu 8-7 (0-0, 4-3, 4-0, 0-4), într-o reeditare a partidei din grupe, când tricolorii se impuseseră cu 11-10. După un prim sfert fără gol, naÅ£ionala noastră l-a început ezitan

Polo / Campionatul European / 09 Sep. 2010

România – Turcia 15-8. Din nou cu Spania, pentru locul 7. Croaţia – Italia, marea finală

Reprezentativa de polo pe apă a României a învins astăzi, 9 septembrie 2010, cu scorul de 15-8 (3-2, 6-0, 2-3, 4-3), echipa naÅ£ională a Turciei, în reeditarea meciului de deschidere al Campionatului European din CroaÅ£ia, meci câÅŸtigat atunci de tricolori cu scorul de 12-6. PoloiÅŸtii români s-au impus fără dubii, forÅ£ând doar în repriza a doua,

Pag. 2 din 8 | 2 art./pag. | Total 15 art.