Rusia şi Grecia, în finală

Polo - Campionatul European / Data: 08 Sep. 2010

CompetiÅ£ia feminină se apropie cu paÅŸi mari de sfârÅŸit, singura necunoscută rămasă fiind distribuirea medaliilor. Miercuri, 8 septembrie 2010, Grecia ÅŸi Rusia au obÅ£inut biletele pentru marea finală, învingând Italia, respectiv Olanda. Grecia s-a impus clar, scor 10-5, împotriva jucătoarelor din Peninsula Italică, în cealaltă partidă diferenÅ£a fiind mai mică, 10-7 în favoarea Rusiei.

Cele două finale vor avea loc vineri, 10 septembrie 2010. Astfel, de la 18.30, Italia ÅŸi Olanda vor lupta pentru medaliile de bronz, iar marea finală, Rusia – Grecia, este programată să înceapă de la ora României 20.30 (între CroaÅ£ia ÅŸi România fiind o diferenţă de fus orar de o oră).

În partea inferioară a clasamentului lucrurile sunt foarte clare, Ungaria învingând Rusia cu 10-7 în disputa pentru locul 5, în timp ce Germania a surclasat naÅ£ionala ţării-gazdă CroaÅ£ia cu 23-7 ÅŸi a reuÅŸit să evite ultima poziÅ£ie a clasamentului.

Rezultate 08.09.2010

Semifinala 1 Italia – Grecia 5-10

Semifinala 2 Rusia – Olanda 10-7

Partida pentru locurile 5-6 Ungaria – Rusia 10-7

Partida pentru locurile 7-8 Germania – CroaÅ£ia 23-7  (meci disputat pe 6 septembrie 2010)

Polo / Campionatul European / 10 Sep. 2010

România – Spania 8-7. Locul 7 în final la Campionatul European de Polo pe apă

În meciul decisiv pentru ocuparea locului 7 România a învins joi, 10 septembrie 2010,  vicecampioana mondială Spania cu 8-7 (0-0, 4-3, 4-0, 0-4), într-o reeditare a partidei din grupe, când tricolorii se impuseseră cu 11-10. După un prim sfert fără gol, naÅ£ionala noastră l-a început ezitan

Polo / Campionatul European / 09 Sep. 2010

România – Turcia 15-8. Din nou cu Spania, pentru locul 7. Croaţia – Italia, marea finală

Reprezentativa de polo pe apă a României a învins astăzi, 9 septembrie 2010, cu scorul de 15-8 (3-2, 6-0, 2-3, 4-3), echipa naÅ£ională a Turciei, în reeditarea meciului de deschidere al Campionatului European din CroaÅ£ia, meci câÅŸtigat atunci de tricolori cu scorul de 12-6. PoloiÅŸtii români s-au impus fără dubii, forÅ£ând doar în repriza a doua,

Pag. 2 din 8 | 2 art./pag. | Total 15 art.