Croaţia 2010 – Rezultate complete, clasament şi statistici

Polo - Campionatul European / Data: 06 Sep. 2010

Faza grupelor a luat sfârÅŸit, iar situaÅ£ia echipelor calificate în lupta pentru medalii ÅŸi pentru calificarea directă la Campionatul European de polo din 2012 s-a clarificat. Dacă în grupa B cele trei echipe calificate se cunoÅŸteau înaintea ultimei etape (Ungaria, Serbia ÅŸi Germania), în grupa A România ÅŸi campioana europeană Muntenegru au  disputau ultima partidă cu biletele pentru sferturile de finală pe masă. Din păcate, băieÅ£ii noÅŸtri, deÅŸi au realizat cel mai bun meci al lor în CroaÅ£ia, nu au reuÅŸit decât o remiză, 9-9, rezultat care, deÅŸi este onorant, a echivalat cu ratarea calificării în sferturi, CroaÅ£ia, Italia ÅŸi Muntenegru ocupând în final primele trei locuri ale grupei.

Ungaria ÅŸi CroaÅ£ia au câÅŸtigat cele două grupe ÅŸi s-au calificat direct în semifinale, în timp ce celelalte 4 echipe vor lupta pentru cele două locuri rămase. După înfrângerea suferită de Italia în ultima etapă, Ungaria a rămas singura echipă neînvinsă la acest turneu final. Serbia deÅ£ine cel mai bun atac (71 goluri) ÅŸi cel mai bun golaveraj (+ 35), în timp ce CroaÅ£ia are cea mai bună apărare (32 de goluri). Turcia este de departe cea mai slabă echipă de la Euro 2010, fiind singura care nu a obÅ£inut nici măcar un rezultat de egalitate ÅŸi având un golaveraj sugestiv, 21-71 (-50), în 5 jocuri, în timp ce toate celelalte 11 echipe au obÅ£inut cel puÅ£in o victorie.

NaÅ£ionala noastră a avut o comportare excelentă, obÅ£inând 7 puncte ÅŸi fiind în cărÅ£ile calificării până la finalul ultimei partide într-o grupă cu multipla campioană olimpică, mondială ÅŸi europeană Italia, cu campioana europeană en titre Muntenegru, cu campioana mondială din 2007 ÅŸi gazda competiÅ£iei CroaÅ£ia ÅŸi cu campioana olimpică ÅŸi mondială Spania. România a avut al cincilea atac al grupelor (46 de goluri), înscriind mai mult decât Italia (42 de goluri) ÅŸi Germania (32 de goluri), calificate în lupta pentru medalii, însă defensiva nu s-a ridicat la acelaÅŸi nivel (48 de goluri primite, locul 9 din 12 echipe), aspect explicabil prin forÅ£a adversarelor din grupă, cu excepÅ£ia Turciei toate fiind campioane olimpice, mondiale sau europene.

Speranţe năruite: Italia – România 10-7

România a cedat al doilea meci consecutiv la Campionatul European de Polo din CroaÅ£ia, 7-10 (2-4, 1-1, 1-2, 3-3) cu multipla campioană olimpică, mondială ÅŸi europeană Italia, singura echipă care are punctaj maxim dintre cele 12 participante la turneul final. Italienii s-au desprins decisiv încă din primul sfert (4-2), elevii lui Istvan Kovacs nemaireuÅŸind să surmonteze acest handicap, în ciuda jocului de calitate prestat.

Croaţia 2010. România – Italia. Meciul marilor speranţe

Vineri, 3 septembrie, de la orele 19.00, România va întâlni  reprezentativa Italiei, în cadrul grupei A a Campionatului European de Polo pe apă. De acest meci va depinde soarta calificării tricolorilor în fazele superioare ale competiÅ£iei, având în vedere că ultimul adversar al băieÅ£ilor noÅŸtri în grupă va fi campioana europeană în exerciÅ£iu, Muntenegru, o echipă aproape imposibil de depăşit.

Pag. 5 din 8 | 2 art./pag. | Total 15 art.