Rezultate etapa I

Hockey - Campionatul naţional / Data: 07 Sep. 2010

Astăzi, 7 septembrie 2010, au avut loc primele partide din Campionatul naÅ£ional de hockey pe gheaţă, ediÅ£ia 2010/2011. La Gheorgheni, gazdele de la PROGYM au reuÅŸit să facă faţă braÅŸovenilor de la SCM Fenestela 68, conduÅŸi de căpitanul  Adorján József, doar în prima repriză (scor 0-0), cedând în cele din urmă cu 0-7. Marcatorii braÅŸovenilor au fost Nyerges Lajos, de două ori,  Filip Richard, Adorján József, Kiricenko Vitalij, Zsók Levente ÅŸi Antal Zsombor.

În meciul vedetă al rundei, care contează ÅŸi pentru Liga MOL (competiÅ£ie la care participă 6 echipe din Ungaria ÅŸi 3 din România – Steaua Rangers BucureÅŸti, SCM Fenestela 68 ÅŸi campioana Sport Club Miercurea Ciuc), echipa harghiteană a învins Steaua cu 5-3 (1-2, 1-1, 3-0), după un meci foarte echilibrat până spre finalul partidei, când Lubomir Hurtaj a făcut diferenÅ£a. Pentru Steaua au înscris Viorel Nicolescu, Dennis Zabludovski ÅŸi Leonard Pascaru, iar pentru campioni Biro Otto, Moldovan Ervin, Lubomir Hurtaj, Mihaly Ede ÅŸi Biro Tamas.

Dunărea GalaÅ£i ÅŸi Sportul StudenÅ£esc BucureÅŸti nu au avut meci în această etapă. Runda următoare se va disputa pe 14 septembrie ÅŸi programează partidele Steaua Rangers – Dunărea GalaÅ£i ÅŸi HC Sport Club Miercurea Ciuc – Sportul StudenÅ£esc.

PROGYM Gheorgheni – SCM Fenestela 68 BraÅŸov 0-7 (0-0, 0-2, 0-5)

Sport Club Miercurea Ciuc – Steaua Rangers BucureÅŸti 5-3 (1-2, 1-1, 3-0)

Hockey / Campionatul naţional / 30 Oct. 2010

Dunărea Galaţi - Progym Gheorgheni 8:1. Victorie fără drept de apel

Dunarea Galati - Progym 8:1

CSM Dunărea GalaÅ£i a învins fără probleme Progym Gheorgheni, scor 8:1 (2:0, 4:1, 2:0), într-o partidă disputată vineri în oraÅŸul de la malul Dunării, contând pentru campionatul naÅ£ional de hochei pe gheaţă. Legiunea slovacă ÅŸi-a făcut din nou datoria, înscriind 5 din cele 8 goluri ale dunărenilor,

Hockey / Campionatul naţional / 28 Oct. 2010

Dunărea Galaţi - înfrângere în prelungiri cu Steaua; Liderul Fenestela Braşov - victorie facilă

Dunarea Galaţi - Steaua Rangers 5:6

CSM Dunărea GalaÅ£i a reuÅŸit o nouă evoluÅ£ie excelentă, confirmând că tinde să devină una dintre marile forÅ£e ale hocheiului românesc. După victoria extraordinară obÅ£inută împotriva campioanei Sport Club Miercurea Ciuc (scor 6:4), prima după 37 de ani,

Pag. 2 din 7 | 2 art./pag. | Total 13 art.