Etapa nr. 7. Echipele clujene – una caldă, una rece

Fotbal - Liga I / Data: 11 Sep. 2010

Primele meciuri ale etapei a ÅŸaptea a Ligii I le-au avut printre protagoniste pe cele două echipe din Cluj-Napoca, campioana CFR ÅŸi nou-promovata Universitatea. Surprinzător, U Cluj ÅŸi-a consolidat statutul de cea mai mai bună echipă a Clujului în acest sezon, obÅ£inând o nouă victorie ÅŸi distanÅ£ându-se la 5 puncte de rivala sa feroviară.

În meciul cu Gloria BistriÅ£a, U Cluj a dominat ÅŸi a reuÅŸit să se impună în cele din urmă cu 2-1 (1-0), însă punctul de atracÅ£ie nu l-a constituit renaÅŸterea lui Claudiu Niculescu, autor al unui nou gol, ci debutul în formaÅ£ia bistriÅ£eană al unei formule de atac formate din fraÅ£ii Moraes, Bruno ÅŸi Junior. Dacă noua achiziÅ£ie, Bruno Moraes, nu s-a ridicat la înălÅ£imea aÅŸteptărilor, fratele său mai mic a confirmat forma excelentă pe care o traversează în România ÅŸi ne-a demonstrat de ce este dorit cu disperare de fostul său antrenor, Marius Åžumudică. Din păcate pentru bistriÅ£eni, reuÅŸita lui Junior Moraes din minutul 50 nu a fost suficientă pentru a pleca acasă măcar cu un punct, Balde punctând decisiv în minutul 68 pentru echipa fanion a Clujului. Oricum, merită urmărite evoluÅ£iile viitoare ale fraÅ£ilor Moraes ÅŸi ale Gloriei BistriÅ£a.

În GiuleÅŸti, în duelul feroviar, sora cea mică din Cluj-Napoca venea aureolată de titlul de campioană en titre ÅŸi cu amintirea victoriei din sezonul precedent, un 4-1 contestat, care însă va rămâne în statistici drept cea mai concludentă victorie a clujenilor din istoria întâlnirilor cu Rapidul. Cu un debut slab de campionat, doar 8 puncte în 6 partide, CFR Cluj-Napoca nu avea decât varianta victoriei pentru a rămâne în cărÅ£i în lupta pentru apărarea titlului.

De cealaltă parte, Rapidul a jucat pentru suporteri ÅŸi pentru Åžumudică, al cărui scaun s-a clătinat serios după ultimele evoluÅ£ii ale naÅ£ionalei antrenate de Răzvan Lucescu, dar ÅŸi cu gândul la forÅ£area podiumului, în eventualitatea unor paÅŸi greÅŸiÅ£i ai rivalelor istorice, Steaua ÅŸi Dinamo. Scorul final, 2-0 (0-0) pentru giuleÅŸteni, reflectă diferenÅ£a din teren, iar victoria nu poate fi pusă sub semnul întrebării, chiar dacă a fost facilitată de cele două eliminări din tabăra clujenilor. Să remarcăm ÅŸi dubla reuÅŸită de Cassio, aflat la primele reuÅŸite pentru Rapid.

Fotbal / Liga I / 14 Noi. 2010

Rapid ÅŸi Steaua - marile perdante ale etapei a XV-a

Liderul OÅ£elul GalaÅ£i a pierdut 2 puncte uriaÅŸe pe teren propriu, după ce a reuÅŸit doar o remiză (1:1) împotriva nou-promovatei Victoria BrăneÅŸti. Dezastrul putea fi ÅŸi mai mare dacă Pena nu aducea egalarea în minutul 90, după o minge foarte norocoasă, ricoÅŸată din spatele unui coechipier.

Fotbal / Liga I / 07 Noi. 2010

Dinamo - înfrângere pe terenul campioanei. Sportul Studenţesc speră din nou la salvare

Sportul StudenÅ£esc - victorie foarte importantă contra Universităţii Cluj (2:0). Cea de-a doua echipă clujeană, CFR, întrerupe seria de victorii dinamoviste (1:0).

Pag. 6 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.