FC Braşov – Dinamo 2-2. Din nou lider

Fotbal - Liga I / Data: 13 Sep. 2010

Dinamo a remizat aseară, 2-2 în deplasare cu FC BraÅŸov, ÅŸi a redevenit lider în Liga I, cel puÅ£in până la disputarea partidei din această seară dintre FC Vaslui ÅŸi OÅ£elul GalaÅ£i (în cazul unei victorii a gălăţenilor, aceÅŸtia trecând pe primul loc). BraÅŸovenii au condus de două ori, însă dinamoviÅŸtii, pe fondul eliminării lui Diarrasouba, de la gazde, au avut forÅ£a de a reveni, având chiar ÅŸansa victoriei în ultimele secunde ale partidei, la ocazia senegalezului N’Doye.

Prima parte a meciului a fost la discreÅ£ia gazdelor, care au deschis scorul prin Chipciu, în minutul 30, la o eroare în celebra ,,defensivă’’ dinamovistă. În minutul 43, tot braÅŸovenii, prin IlyeÅŸ, au o ocazie imensă, însă mingea loveÅŸte bara ÅŸi apoi părăseÅŸte terenul. La reluare, Diarrasouba primeÅŸte două cartonaÅŸe galbene în doar două minute ÅŸi se părea că Dinamo va reuÅŸi să revină ÅŸi să câÅŸtige toate cele trei puncte, la fel ca în meciul cu Rapid. Andone forÅ£ează atacul, introducându-i în teren pe Dănciulescu ÅŸi Liviu Ganea, iar după alte câteva faze periculoase ale celor de la FC BraÅŸov (inclusiv o bară), Adrian Cristea aduce egalarea, în minutul 71, dintr-un penalty contestabil. Apărarea dinamovistă îÅŸi mai face o dată „datoria”, în minutul 77, când Dedu reuÅŸeÅŸte să trimită în plasa dinamovistă o minge ricoÅŸată din bară. Cu un om în plus ÅŸi cu o formulă foarte ofensivă pe final (Cătălin Munteanu adăugându-se celorlaltor guri de foc, înlocuindu-l pe Mărgăritescu), Dinamo reuÅŸeÅŸte doar egalarea (N’Doye în minutul 88), senegalezul ratând incredibil în prelungiri ÅŸansa unei victorii nemeritate.

Fotbal / Liga I / 22 Noi. 2010

Astra învinge vicecampioana în minutul 90, Dinamo se impune la Buzău

Foto fcdinamo.ro

Victoria Brăneşti - Dinamo Bucureşti 2-4 (0-1); Astra Ploieşti - Unirea Urziceni 1-0 (0-0)

FC Timişoara se impune în derby-ul turului

FC Timisoara - Otelul 2:0
Foto timisoreni.ro

FC TimiÅŸoara a câÅŸtigat derby-ul acestui tur de campionat, 2:0 (0 :0) cu OÅ£elul GalaÅ£i, ÅŸi s-a apropiat la un singur punct de liderul de la malul Dunării. Dorinel Munteanu a gândit o partitură defensivă, cu doi închizători, asemănătoare celei de la Craiova, însă nu a putut repeta victoria din Oltenia...

Pag. 4 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.