Tradiţie respectată. Dinamo – FC Vaslui 1-2

Fotbal - Liga I / Data: 20 Sep. 2010

Dinamo a confirmat tradiÅ£ia, fiind învinsă pentru a treia oară din 6 partide pe teren propriu de către FC Vaslui (Dinamo câÅŸtigând o singură dată în “Groapă”!!!) Totodată, cu acest succes vasluienii au preluat conducerea în bilanÅ£ul tuturor întâlnirilor directe, cu 5 victorii faţă de cele numai 4 ale alb-roÅŸilor, 2 meciuri încheindu-se la egalitate.

După un început anost, Dinamo a deschis scorul prin marea speranţă Liviu Ganea (minutul 18), dintr-o centrare a lui Bordeanu. 1-0 ÅŸi se părea că ÅŸi de data aceasta atacul de 24 karate al lui Andone va face diferenÅ£a, suplinind problemele grave din defensivă. Suporterii vasluieni strigă „Demisia!” ÅŸi ne oferă încă o mostră de răutate gratuită, pentru a folosi un eufemism, însă, în mod surprinzător, elevii lui Lopez Carosunt cei care preiau iniÅ£iativa ÅŸi până la pauză reuÅŸesc în doar 6 minute să răstoarne rezultatul, amintindu-ne de o altă echipă celebră în Åžtefan cel Mare, Foresta din Fălticeni. Două sclipiri ale lui Sânmărtean, două zvâcniri ale lui Wesley (’33 ÅŸi 39) ÅŸi visul lui Andone de a redeveni lider cu o apărare mai slabă decât cea a Victoriei BrăneÅŸti devenea tot mai îndepărtat.

Pauza nu a fost acelaÅŸi sfetnic bun precum în meciul cu Rapid, repriza a doua neaducând cine ÅŸtie ce noutăţi. Dinamo a presat, având o posesie superioară, însă lecÅ£ia primită de rapidiÅŸti era prea proaspătă pentru un antrenor care are în CV o echipă ca Real Madrid. Ganea ÅŸi Torje s-au zbătut în zadar, Marius Niculae este departe de jucătorul care făcea ravagii în Europa cu ceva ani în urmă, iar N’Doye pare a se fi săturat să fie salvatorul de serviciu. Penalty-ul ratat de senegalez în minutul 90 putea salva până la urmă rezultatul ÅŸi liniÅŸtea lui Ioan Andone, însă vorba lui Valentin Stănescu – „când e să se aleagă praful”…

Dinamo: Curcă, Rubio (Niculae ’71), Garat, MoÅ£i, Bordeanu, Torje, N’Doye, Mărgăritescu (’46 Kone), Adrian Cristea (’71 Munteanu), Dănciulescu (cpt.), Liviu Ganea

FC Vaslui: Kuciak, Milanov, Papp, Farkas, Hugo Luz, Campano, Ghencev, Wesley (cpt.), Sânmărtean (’81 Costin), Pouga (‘Bello 90), Adailton (’67 Milisavljevic)

Fotbal / Liga I / 16 Oct. 2010

Rapid - victorie lejeră cu Astra, CFR Cluj - umilită la Vaslui

Cassio, la a treia dublă stagională

După ce Dinamo, Steaua, FC Vaslui ÅŸi Rapid au plecat cu coada între picioare de la Urziceni (doar giuleÅŸtenii reuÅŸind să ciupească un punct), iată că surprinzătoarea echipă a MediaÅŸului reuÅŸeÅŸte să dea lovitura ÅŸi să plece cu tolba plină de puncte ÅŸi de speranÅ£e pentru un loc de cupe europene.

Fotbal / Liga I / 15 Oct. 2010

Avancronica Rapid - Astra PloieÅŸti. 20:15, Antena 1

Rapid BucureÅŸti va întâlni vineri, 15.10.2010, de la orele 20.15, revelaÅ£ia ultimelor etape, Astra PloieÅŸti, neînvinsă de 7 meciuri în Liga I. Este adevărat că majoritatea acestor meciuri s-au încheiat la egalitate, însă ploieÅŸtenii au demonstrat că nu prea ÅŸtiu să piardă, cu atât mai puÅ£in în deplasare (fiind neînvinÅŸi în acest sezon pe teren străin, cu un bilanÅ£ de o victorie ÅŸi 4 egaluri).

Pag. 14 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.