Dinamo – în topul gimnasticii româneşti

Alte sporturi - Gimnastică / Data: 24 Sep. 2010

Dinamo BucureÅŸti s-a clasat pe primul loc în competiÅ£ia masculină pe echipe, în cadrul Campionatului NaÅ£ional de Gimnastică al MaeÅŸtrilor de la ReÅŸiÅ£a.  Echipa dinamovistă, care a acumulat 261, 050 de puncte, a fost compusă din Flavius Koczi, Adrian Bucur, Robert Stănescu ÅŸi Andrei Ursache. Marian Drăgulescu, gimnastul numărul 1 al României, nu a putut concura, fiind accidentat, însă supremaÅ£ia echipei dinamoviste nu a putut fi pusă nicio clipă la îndoială.

GimnaÅŸtii clubului Dinamo au dominat ÅŸi întrecerile pe aparate. Flavius Koczi a câÅŸtigat întrecerile de la sol, cal ÅŸi sărituri, iar Robert Stănescu la inele. Zestrea dinamovistă a fost întregită de argintul lui Adrian Bucur la inele ÅŸi bronzul lui Andrei Ursache la paralele.

Rezultate excepÅ£ionale a obÅ£inut ÅŸi echipa feminină, proaspăt reînfiinÅ£ată. În întrecerea pe echipe, Dinamo, formată din Diana Bulimar, Larisa Iordache, Georgiana Gheorghe ÅŸi Ana-Maria Baicu a obÅ£inut medaliile de argint, în urma echipei Cetate CSS 1 Deva. Marea revelaÅ£ie a concursului a constituit-o Larisa Iordache, care a reuÅŸit să câÅŸtige toate cele patru aparate la categoria SperanÅ£e.

Alte sporturi / Gimnastică / 20 Oct. 2010

România - locul al patrulea în finala pe echipe

Ana Porgras

România a ocupat poziÅ£ia a patra în finala Campionatului mondial de gimnastică de la Rotterdam, cu un total de 173,096 puncte. Podiumul a fost ocupat de Rusia (175,397 puncte), Statele Unite ale Americii (175,196) ÅŸi China (174,781), în această ordine, rusoaicele confirmând astfel evoluÅ£ia excelentă din calificări, cu Aliya Mustafina vârf de lance.

Băieţii au ratat de puţin calificarea în finală, Flavius Koczi - calificat în 3 finale

Flavius Koczi, cel mai în formă gimnast român în calificări

România a ratat la mustaţă calificarea în finala probei masculine pe echipe, clasându-se pe poziÅ£ia a 9-a, în urma Chinei, Japoniei, Statelor Unite ale Americii, Marii Britanii, Germaniei, Rusiei, Coreei de Sud ÅŸi FranÅ£ei.

Pag. 2 din 4 | 2 art./pag. | Total 7 art.