U Cluj-Napoca – CFR Cluj-Napoca 1-1

Fotbal - Liga I / Data: 24 Sep. 2010

Universitatea a remizat, scor 1-1, cu rivala locală ÅŸi regională CFR, într-un meci al marilor orgolii ÅŸi al speranÅ£elor într-un nou început. “StudenÅ£ii” au intrat mult mai bine în joc, ÅŸi după un sfert de oră tabela arăta un 1-0 dătător de speranÅ£e pentru miile de fani ai Universităţii (gol Claudiu Niculescu, din lovitură liberă, în vinclul porÅ£ii apărate de Stăncioiu). CFR revine puternic, ÅŸi în minutul 30, după mai multe ocazii Kone ÅŸi Traore, inevitabilul se produce: Traore deviază o lovitură liberă executată de Culio, ÅŸi mingea intră în plasă, spre disperarea nefericitului HuÅ£an. Până la pauză, ambele echipe trec pe lângă cel de-al doilea gol, însă evenimentul cu adevărat important este accidentarea lui Gabi MureÅŸan, un jucător cheie în angrenajul CFR-ului. La pauză, acesta va rămâne la cabine, fiind înlocuit de Veloso.

La reluare, ambele echipe forÅ£ează, cu un plus în dreptul CFR-ului, însă fluierul final nu aduce nimic nou pe tabela de marcaj. 1-1 ÅŸi CFR-ul se îndepărtează tot mai mult de zona superioară a clasamentului, în timp ce Universitatea confirmă startul excelent de sezon ÅŸi demonstrează că nu au fost întâmplătoare evoluÅ£iile cu Dinamo sau Unirea Urziceni. TotuÅŸi, apreciez că meciuri de asemenea calibru ar putea fi programate în zile mai prietenoase pentru microbiÅŸti decât vineri, la orele 16.30.

Universitatea: Huţan, Unguruşan, Cvirik (Munteanu 83), Balde, Mendy, Delgado, Gheorghe (Ionescu 67), Păcurar, Boştină, Niculescu, Lemnaru (Piţ 88)

CFR: Stăncioiu, Panin, Cadu, Alcantara, Rada, E. Dică, Mureşan (Veloso 46), Peralta, Culio, E. Kone (De Zerbi 73), Traore (Bud 61)

Goluri: Claudiu Niculescu ’15 – Lacina Traore ’30

Fotbal / Liga I / 16 Oct. 2010

Rapid - victorie lejeră cu Astra, CFR Cluj - umilită la Vaslui

Cassio, la a treia dublă stagională

După ce Dinamo, Steaua, FC Vaslui ÅŸi Rapid au plecat cu coada între picioare de la Urziceni (doar giuleÅŸtenii reuÅŸind să ciupească un punct), iată că surprinzătoarea echipă a MediaÅŸului reuÅŸeÅŸte să dea lovitura ÅŸi să plece cu tolba plină de puncte ÅŸi de speranÅ£e pentru un loc de cupe europene.

Fotbal / Liga I / 15 Oct. 2010

Avancronica Rapid - Astra PloieÅŸti. 20:15, Antena 1

Rapid BucureÅŸti va întâlni vineri, 15.10.2010, de la orele 20.15, revelaÅ£ia ultimelor etape, Astra PloieÅŸti, neînvinsă de 7 meciuri în Liga I. Este adevărat că majoritatea acestor meciuri s-au încheiat la egalitate, însă ploieÅŸtenii au demonstrat că nu prea ÅŸtiu să piardă, cu atât mai puÅ£in în deplasare (fiind neînvinÅŸi în acest sezon pe teren străin, cu un bilanÅ£ de o victorie ÅŸi 4 egaluri).

Pag. 14 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.