Sport Club – a doua înfrângere în Liga MOL. Vezi toate rezultatele etapei

Hockey - MOL Liga / Data: 03 Oct. 2010

Campioana României ÅŸi liderul la zi al Ligii MOL, Sport Club Miercurea Ciuc, a suferit a doua înfrângere din acest sezon al competiÅ£iei româno-maghiare, 1:3 (0:3, 0:0, 1:0)  în deplasarea de pe patinoarul  celei de-a doua clasate, formaÅ£ia din Ungaria Dab.Docler.

Ciucanii au avut un început dezastruos de meci, în care au primit 3 goluri în situaÅ£ii de egalitate numerică, în primele 5 minute. Restul partidei nu a mai adus nimic notabil pentru Sport Club, cu excepÅ£ia golului de onoare reuÅŸit de Bíró Tamás Áron târziu, în minutul 54, când soarta partidei fusese deja jucată. În urma acestui rezultat, echipa din Miercurea Ciuc a fost egalată la puncte de Dab.Docler (23).

DeÅ£inătoarea trofeului, Vasas HC, s-a impus fără probleme în deplasare, 10:1 (2:0, 5:1, 3:0) contra ultimei clasate, Újpesti TE. Cu aceste 3 puncte, Vasas reuÅŸeÅŸte să se menÅ£ină  pe ultima treaptă  a podiumului, cu 18 puncte, apropiindu-se în acelaÅŸi timp de tandemul fruntaÅŸ.

În ultimul meci al zilei (ÅŸi, în acelaÅŸi timp, ÅŸi cel mai echilibrat), Miskolci JJSE a depăşit, după prelungiri, pe Ferencvarosi TC, cu 6:5, printr-un gol reuÅŸit de Matt Waddell în minutul 64. La sfârÅŸitul celor trei reprize regulamentare, scorul  a fost 5:5 (1:2, 1:0, 3:3), după o evoluÅ£ie a scorului foarte spectaculoasă (1:0, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4, 5:5), golul egalizator (de 5:5) al celor de la Ferencvaros fiind înscris în ultimul minut de joc. GraÅ£ie celor 2 puncte câÅŸtigate, Miskolci JJSE urcă până pe locul al patrulea, cu 15 puncte, depăşind Fenestela 68 BraÅŸov, în timp ce Ferencvarosi TC se menÅ£ine pe locul 6.

01.10.2009

• Rezultate complete ÅŸi clasament
  • Dab.Docler - Sport Club Miercurea Ciuc 3:1 (3:0, 0:0, 0:1)
  • Újpesti TE – Vasas HC 1:10 (0:2, 1:5, 0:3)
  • Miskolci JJSE - Ferencvarosi TC 6:5 (1:2, 1:0, 3:3, 1:0)