Sport Club Miercurea Ciuc - victorie la scor în Ungaria

Hockey - MOL Liga / Data: 05 Oct. 2010

Sport Club Miercurea Ciuc a surclasat în deplasare ultima clasată, Újpesti TE, cu scorul de 9:0 ÅŸi se distanÅ£ează în fruntea clasamentului Ligii Mol. Campioana României are 28 de puncte, cea de-a doua clasată, Dab.Docler având doar 23, însă ÅŸi un meci mai puÅ£in disputat. Újpesti TE a reuÅŸit să se menÅ£ină în plasa ciucanilor doar prima repriză, pierdută la limită (0:1), în cea de-a doua Ladislav Sikorcin oferind un adevărat recital, marcând 3 goluri în 10 minute. De altfel, Sikorcin a fost de departe cel mai bun jucător al partidei, trecându-ÅŸi în cont 4 din cele 9 reuÅŸite ale echipei din Miercurea Ciuc. Cu doar 3 puncte în 10 meciuri ÅŸi evoluÅ£ii până acum foarte modeste, Újpesti TE pare condamnată la ultima poziÅ£ie a clasamentului.
Miskolci JJSE îÅŸi continuă ascensiunea, obÅ£inând a ÅŸasea victorie ÅŸi apropiindu-se la doar două puncte de locul secund.” Victima” din această etapă a fost Sapa Fehérvár AV19, chiar în fieful său. DeÅŸi a condus cu 2:0 după primele 10 minute, Alba Volan a încasat la rândul său 5 goluri consecutive, reuÅŸita din final a lui Nagy GergÅ‘ nereuÅŸind decât să mai îndulcească puÅ£in scorul. Sapa Fehérvár AV19 rămâne pe locul al ÅŸaptelea, cu 10 puncte, însă riscă să fie depăşită de Steaua, care are un meci mai puÅ£in.
În cea de-a treia ÅŸi ultima partidă a rundei, deÅ£inătoarea trofeului Vasas HC a depăşit pe Ferencvaros TC, scor 4:2 (1:1, 2:0, 1:1), ÅŸi se menÅ£ine pe cea de-a treia treaptă a podiumului, la un singur punct în spatele lui Dab.Docler. Ferencvaros îÅŸi păstrează locul cinci, însă se vede serios ameninÅ£ată de SCM Fenestela BraÅŸov, care în această etapă nu a fost programată, jucând în campionatul României cu Dunărea GalaÅ£i (scor 8:2 pentru hocheiÅŸtii de sub Tâmpa).

Rezultate complete 05.10.2010

• Újpesti TE - Sport Club Miercurea Ciuc 0:9 (0:1, 0:6, 0:0, 0:2)
  • Vasas HC - Ferencvaros TC 3:1 (1:1, 2:0, 2:1)
  • Sapa Fehérvár Alba Volan - Miskolci JJSE 3:5 (2:1, 0:2, 1:2)