Energia Lignitul Târgu Jiu - HC Odorhei 29:27. Harghitenii - la prima înfrângere stagională

Handbal masculin - Liga Naţională / Data: 06 Oct. 2010

Liderul la zi al Ligii naÅ£ionale, HC Odorhei, a suferit prima înfrângere a acestui sezon, după un meci spectaculos în compania Energiei Lignitul Târgu – Jiu. La ora meciului, formaÅ£ia harghiteană era singura din campionat cu punctaj maxim, aureolată ÅŸi de o victorie la scor împotriva campioanei HCM ConstanÅ£a, în timp ce gorjenii, surclasaÅ£i în ultima etapă de Universitatea Transilvania Cluj-Napoca (22:35) îÅŸi jucau poate ultima ÅŸansă de a rămâne în cărÅ£i pentru lupta pentru titlu.

Cu sabia lui Damocles deasupra capului, gazdele au început mai bine partida, distanÅ£ându-se chiar ÅŸi la patru goluri diferenţă (8:4), însă elevii lui Vlad Caba reuÅŸesc să echilibreze partida, astfel încât pauza a înregistrat o diferenţă de doar două goluri (13:11) în favoarea Energiei. La reluare, tot gorjenii încep foarte puternic, diferenÅ£a crescând în numai câteva minute de la 2 goluri la 5, avantaj care se va dovedi în cele din urmă decisiv, alături de evoluÅ£ia foarte bună a portarului IonuÅ£ Ciobanu, care în ultimul minut al jocului a reuÅŸit o intervenÅ£ie salutară, care a retezat orice speranţă a harghitenilor de a obÅ£ine un rezultat de egalitate. Scorul final a fost 29:27, iar cu această victorie Energia acumulează 10 puncte ÅŸi egalează în clasament liderul HC Odorhei, având însă un golaveraj inferior.

Pentru Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu au înscris Humberto, Åžandru ÅŸi Kukrika câte 5 goluri, Criciotoiu ÅŸi Florea câte 4, S. Iacob 3, Novanc, Vukas  ÅŸi Stojchevsci câte 1, iar pentru HC Odorhei Mihalcea 6, Rusia 5, Talas 4, Frăţilă,Ferenczi ÅŸi Kuzmanosky câte 3, Stojilov 2 ÅŸi Dimache 1.

Surse:

Handbal masculin / Liga Naţională / 17 Oct. 2010

Campioana HCM Constanţa - înfrângere la Bacău, HC Odorhei, UCM Reşiţa şi Energia Târgu Jiu - în frunte

HC Odorhei ÅŸi-a revenit după înfrângerea suferită la Târgu Jiu ÅŸi obÅ£ine cea de-a ÅŸasea victorie în actualul sezon al Ligii NaÅ£ionale. DeÅŸi a pierdut cu 32:38 (15:20), Dinamo Municipal BraÅŸov a oferit o replică solidă ÅŸi a demonstrat că obiectivul salvării de la retrogradare din acest sezon îi este la îndemână. HC Odorhei se menÅ£ine pe primul loc, cu 12 puncte

Handbal masculin / Liga Naţională / 07 Oct. 2010

HCM Constanţa - CSM Satu Mare 41:36 (19:15)

HCM ConstanÅ£a a obÅ£inut cea de-a cincea victorie a sezonului, 41:36 (19 :15) împotriva formaÅ£iei CSM Satu Mare, ÅŸi a egalat în clasament fruntaÅŸele HC Odorhei ÅŸi Energia Lignitul Târgu Jiu. Gazdele au început mai slab partida, permiÅ£ând formaÅ£iei din Satu Mare să se distanÅ£eze la 3 goluri (8:5) în minutul 13. Campionii au reuÅŸit să revină în joc ÅŸi să preia conducerea încă din

Pag. 6 din 12 | 2 art./pag. | Total 24 art.