HCM Constanţa - CSM Satu Mare 41:36 (19:15)

Handbal masculin - Liga Naţională / Data: 07 Oct. 2010

HCM ConstanÅ£a a obÅ£inut cea de-a cincea victorie a sezonului, 41:36 (19 :15) împotriva formaÅ£iei CSM Satu Mare, ÅŸi a egalat în clasament fruntaÅŸele HC Odorhei ÅŸi Energia Lignitul Târgu Jiu. Gazdele au început mai slab partida, permiÅ£ând formaÅ£iei din Satu Mare să se distanÅ£eze la 3 goluri (8:5) în minutul 13. Campionii au reuÅŸit să revină în joc ÅŸi să preia conducerea încă din finalul primei reprize, intrând la pauză cu un avantaj confortabil, de 4 goluri.

Cea de-a doua repriză a fost foarte echilibrată din punct de vedere al scorului (22:21 pentru HCM), însă antrenorul constănÅ£enilor, contestatul Jovica Cvetkovic, a rulat tot lotul avut la dispoziÅ£ie. HCM acumulează 10 puncte ÅŸi egalează liderul HC Odorhei, profitând de înfrângerea acestuia în meciul cu Energia Lignitul Târgu Jiu, în timp ce formaÅ£ia din Satu Mare rămâne cu 4 puncte, în zona nisipurilor miÅŸcătoare.

HCM ConstanÅ£a (antrenor Jovica Cvetkovic): Åželaru, Stănescu, Popescu - portari; Toma 9goluri, Sadoveac ÅŸi MureÅŸan - câte 7, Csepreghi ÅŸi Schuch - câte 4, Buricea 3, Băiceanu, Stavrositu ÅŸi Sabou - câte 2, Riganas 1, Angelovski

CSM Satu Mare (antrenor Ioan Palko): Teremy, Pogyna - portari; Timofte 8 goluri, Savlovschi 7, Olah 5, Varady 4, Vizhbovsky ÅŸi Surducan - câte 3, MateÅŸ ÅŸi Libert - câte 2, Munea ÅŸi Bejinariu - câte 1, MateaÅŸ

Handbal masculin / Liga Naţională / 05 Sep. 2010

Etapa I: Rezultate complete ÅŸi clasament

Iată că a pornit la drum ÅŸi caravana primei divizii naÅ£ionale de handbal masculin (Ligii naÅ£ionale bet-at-home, în cazul în care preferaÅ£i denumirea oficială a competiÅ£iei). Din fericire, echipe ca HC Minaur Baia Mare, Steaua BucureÅŸti ÅŸi Dinamo BucureÅŸti (transformată în Dinamo BraÅŸov), care se confundă practic cu istoria handbalului masculin românesc, au reuÅŸit să se salveze de la o desfiinÅ£are

Handbal masculin / Liga Naţională / 07 Sep. 2010

Etapa a II-a. Programul partidelor şi televizărilor plus câteva comentarii

Încet-încet, handbalul masculin îÅŸi reintră în drepturi, după o vară marcată de calificarea naÅ£ionalei la Campionatul Mondial din 2011 în urma unui baraj foarte tare în compania Rusiei ÅŸi de frământările din jurul marilor echipe bucureÅŸtene. Până la urmă, Steaua ÅŸi Dinamo au fost salvate, însă doar în al doisprezecelea ceas, ceea ce ar putea afecta comportarea celor două în acest sezon. Campioana HCM ConstanÅ£a, cu un nou antrenor

Pag. 11 din 12 | 2 art./pag. | Total 24 art.