Emoţii pentru Nadal

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 09 Oct. 2010

Liderul mondial Rafael Nadal ÅŸi-a câÅŸtigat locul în finala turneului ATP 500 de la Tokyo după o victorie laborioasă împotriva sârbului Victor Troicki, 7-6(4),4-6,7-6(7) în 2 ore ÅŸi 38 de minute. În faÅ£a unui jucător care nu-i luase nici un set în precedentele 3 întâlniri, spaniolul a avut ÅŸansa de a închide meciul pe propriul serviciu, la 5-3 în decisiv, dar Troicki a revenit admirabil în joc, câÅŸtigând 3 gameuri la rând.
La 6-5, a fost rândul sârbului să servească pentru meci, moment în care mentalul ÅŸi emoÅ£iile l-au trădat, comiÅ£ând 2 duble greÅŸeli ÅŸi oferindu-i lui Nadal ÅŸansa tie-breakului. AceleaÅŸi emoÅ£ii ÅŸi teama de o mare victorie l-au copleÅŸit pe Troicki în tie-break, când a ratat 2 mingi de meci la 6-5 ÅŸi 7-6.
Nadal va disputa finala contra lui Gael Monfils, care a obÅ£inut biletul pentru ultimul act după o victorie concludentă (6-3,6-3) cu Radek Stepanek. Mâine, Monfils va încerca să câÅŸtige al treilea turneu al carierei, care ar fi ÅŸi cel mai prestigios, împotriva numărului unu mondial: o provocare pe măsura ambiÅ£iilor parizianului, un jucător pe cât de talentat, pe atât de imprevizibil ÅŸi capricios.

La Beijing, Novak Djokovic va avea ocazia de a-ÅŸi apăra titlul după victoria din semifinale, 7-6(1),6-2 cu John Isner. La fel ca în meciul cu Simon, Djokovic a avut ceva dificultăţi doar în primul set, în cel secund preluând total iniÅ£iativa, servind impecabil(doar 2 puncte pierdute pe propriu serviciu) ÅŸi reuÅŸind 2 breakuri. Adversarul din finală va fi David Ferrer, victorios în 3 seturi (6-4,4-6,6-4) în faÅ£a lui Ivan Ljubicic.
Aceasta nu va fi prima finală dintre Djokovic ÅŸi Ferrer, cei 2 întâlnindu-se anul trecut la Dubai, tot pe hard: victorie în 2 seturi pentru sârb, care îl conduce cu 4-1 pe spaniol în meciurile directe disputate pe suprafaţă dură(scorul general este 4-4).

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 13 Noi. 2010

Ruleta tie-break-ului

Ultimul Masters al acestui an a oferit două semifinale excepÅ£ionale prin suspansul trăit, aÅŸa cum nu au mai fost în acest an, cel puÅ£in la turneele majore. Paradoxal, ambii jucători învinÅŸi au avut câteva mingi de meci pe finalul partidelor, ÅŸi au câÅŸtigat mai multe puncte decât adversarii lor.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 12 Noi. 2010

Masters Paris – ziua optimilor

Andy Roddick, David Ferrer ÅŸi Tomas Berdych ÅŸi-au validat biletele pentru Masters Cup, după a patra zi de concurs de la Palais Omnisports Paris-Bercy. În primul meci al zilei, Roddick, cap de serie numărul 8 ÅŸi de de două ori semifinalist în ultimii 7 ani la Mastersul parizian,

Pag. 4 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.