Rafael Nadal - eliminat de Jurgen Melzer în turneul de la Shanghai

Tenis - Alte turnee / Data: 14 Oct. 2010
Jurgen Melzer, marea surpriza a turneului de la Shanghai

Jurgen Melzer a reuÅŸit marea surpriză a turneului de la Shanghai, eliminându-l în 3 seturi (6:1, 3:6, 6:3) pe numărul 1 mondial, Rafael Nadal. Este prima victorie a jucătorului austriac asupra lui Nadal din 4 întâlniri ÅŸi, în acelaÅŸi timp, o revanşă pentru eliminarea de anul acesta, din semifinalele Roland Garros.

În sferturile de finală, Melzer îl va întâlni argentinianul Juan Monaco, care l-a învins categoric pe Misha Zverev, scor 6:0, 6:2.

Andy Murray, favorit numărul 4, l-a eliminat în două seturi (6:3, 6:4) pe Jeremy Chardy, din FranÅ£a, iar ]n sferturile de finală va da piept cu un alt francez, Jo Wilfried Tsonga, care l-a depăşit pe Florian Mayer cu 7:5, 6:3. Murray conduce cu 3:1 în statistica întâlnirilor directe, ultima întâlnire fiind consemnată la Wimbledon, în sferturile de finală (câÅŸtigată de scoÅ£ian).

Novak Djokovic l-a surclasat pe Richard Gasquet (FranÅ£a), căruia nu i-a cedat decât câte un game pe set, ÅŸi are, în aparenţă, o misiune uÅŸoară în barajul pentru semifinale, în care îl va întâlni pe spaniolul Guillermo Garcia Lopez, învingător în faÅ£a numărului 7 mondial, Thomas Berdich, cu 7:6 (4), 6:4.

În ultimul sfert de finală, suedezul Robin Soderling, favorit numărul 5, l-a învins în două seturi (7:5, 6:4) pe spaniolul David Ferrer ÅŸi va încerca imposibilul în sferturi, acolo unde va întâlni un jucător în faÅ£a căruia a pierdut 13 din cele 14 partide jucate. Cum probabil bănuiÅ£i, este vorba despre elveÅ£ianul Roger Federer, care l-a învins în ultimul meci al zilei pe Andreas Seppi din Italia, scor 6:3, 6:4.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 13 Noi. 2010

Ruleta tie-break-ului

Ultimul Masters al acestui an a oferit două semifinale excepÅ£ionale prin suspansul trăit, aÅŸa cum nu au mai fost în acest an, cel puÅ£in la turneele majore. Paradoxal, ambii jucători învinÅŸi au avut câteva mingi de meci pe finalul partidelor, ÅŸi au câÅŸtigat mai multe puncte decât adversarii lor.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 12 Noi. 2010

Masters Paris – ziua optimilor

Andy Roddick, David Ferrer ÅŸi Tomas Berdych ÅŸi-au validat biletele pentru Masters Cup, după a patra zi de concurs de la Palais Omnisports Paris-Bercy. În primul meci al zilei, Roddick, cap de serie numărul 8 ÅŸi de de două ori semifinalist în ultimii 7 ani la Mastersul parizian,

Pag. 4 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.