HCM Constanţa - Bosna Sarajevo 26:25. Prima victorie din acest sezon în Liga Campionilor pentru constănţeni

Handbal masculin - Competiţii europene / Data: 14 Oct. 2010
Laurentiu Toma

HCM ConstanÅ£a a obÅ£inut prima victorie în acest sezon al Ligii Campionilor, 26:25 (16:12) după un meci de infarct cu HC Bosna Sarajevo, ÅŸi în tabăra dobrogenilor au renăscut speranÅ£ele că vor repeta parcursul de sezonul trecut, când au reuÅŸit să iasă din grupe.

După trei înfrângeri consecutive, campionii României au mizat totul pe această partidă ÅŸi au început în forţă, reuÅŸind să se distanÅ£eze după numai 10 minute la o diferenţă liniÅŸtitoare de 5 goluri, scor  6:1. A urmat un sfert de oră foarte slab pentru echipa de la malul mării, care în minutul 26 s-a văzut egalată la 12, însă evoluÅ£ia excelentă a lui LaurenÅ£iu Toma din finalul reprizei, coroborată cu cu o apărare foarte eficientă, au făcut ca la pauză HCM să intre cu un avantaj dătător de speranÅ£e pentru obÅ£inerea victoriei - 16:12.

După un început mai slab de repriză, constănÅ£enii revin puternic în joc ÅŸi în minutul 42 se înregistrează diferenÅ£a maximă din această partidă - 7 goluri (22:15). La acest scor, considerându-se probabil deja învingători, handbaliÅŸtii lui Eden Hairi ÅŸi Alexandru Buligan ridică piciorul de pe pedala de acceleraÅ£ie ÅŸi au o cădere inexplicabilă, permiÅ£ându-le jucătorilor Bosnei să se apropie din nou la un singur gol (25:24 în minutul 58).

Au fost două sferturi de oră în oglindă (minutele 11 - 26 în prima repriză, 43 - 58 în cea de-a doua), în care HCM ConstanÅ£a a fost aproape să piardă totul. Cu un minut înainte de final, Eden Hairi cere time-out, însă atacul este ratat, iar la faza imediat următoare Bosna egalează la 25.

La ultima fază a meciului, Stavrositu aruncă în aer Sala Sporturilor din ConstanÅ£a, înscriind golul victoriei ÅŸi oferindu-le campioanei, dar ÅŸi cuplului Eden Hairi - Alexandru Buligan oxigenul de care aveau atâta nevoie. Victorie pentru HCM, iar dubla cu ruÅŸii de la Sankt Petersburg HC va fi decisivă pentru soarta locului patru în grupă, ultimul care asigură accesul în optimile Ligii Campionilor.

HCM ConstanÅ£a: Toma 7, Stavrositu 4, Csepreghi 4, MureÅŸan 3, Băiceanu ÅŸi Nicolae câte 2, Sabou, Onyejekwe , Riganas ÅŸi Angelovski câte 1. Antrenori: Eden Hairi, Alexandru Buligan.

Bosna Sarajevo: Medic 7, Karacic 5, Pazin 4, Divkovic 3, Vrazalic 2 ÅŸi Nekic câte 2, Kapisoda ÅŸi Mesaric câte 1. Antrenor: Irfan Smajlagic

Handbal masculin / Competiţii europene / 23 Noi. 2010

Sorţi favorabili Oltchimului, ghinion pentru echipele din Brăila şi Constanţa

Oltchim Ramnicu Valcea
Foto mysport.ro

Campioana României, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a avut ÅŸansă la tragerea la sorÅ£i a grupelor principale ale Ligii Campionilor, fiind repartizată în Grupa principală 1, alături de Buducnost Podgorica (Muntenegru), Krim Ljubliana (Slovenia) ÅŸi Itxako Reyno de Navarra (Spania).

Handbal masculin / Competiţii europene / 21 Noi. 2010

UCM Reşiţa - Wisla Plock 34:30. Speranţe pentru turul 4

UCM Reşiţa - Wisla Plock 34:30
Foto ucmsport.com

UCM Reşiţa a obţinut ieri, 20 noiembrie 2010, o victorie preţioasă, 34:30 (16:13) pe teren propriu, contra puternicei formaţii poloneze Wisla Plock. Meciul a contat pentru prima manşă a turului 3 al Cupei Cupelor.

Pag. 3 din 5 | 2 art./pag. | Total 9 art.