Nadal doborât de Melzer

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 15 Oct. 2010

Austriacul Jurgen Melzer a reuÅŸit performanÅ£a optimilor de finală la Shanghai, eliminându-l în 3 seturi (6-1,3-6,6-3) pe liderul mondial Rafael Nadal. Spaniolul pierde doar al nouălea meci al anului ÅŸi primul înainte de faza sferturilor, cifre elocvente pentru a evidenÅ£ia succesul enorm pe care l-a cunoscut Nadal în acest sezon. Însă cum jocul său nu este nici pe departe economicos, construit pe lovituri decisive, dificultăţile apar când nu este în măsură să pună în teren tot angajamentul fizic de care este capabil. „M-am simÅ£it lent pe teren ÅŸi am comis mai multe greÅŸeli decât de obicei. Mă simt obosit atât mental, cât ÅŸi fizic, îl felicit pe Jurgen, a jucat foarte agresiv azi, dar nu era prea dificil să joci agresiv împotriva mea astăzi”, a afirmat spaniolul la conferinÅ£a de presă de după meci, după cum se observă neuitând să avanseze scuza oboselii fizice.

Melzer merită totuÅŸi mult mai multă apreciere pentru această victorie, mai ales pentru manieră: numărul 13 mondial a căutat victoria, nu a jucat cu jumătate de măsură (37 puncte directe câÅŸtigătoare), a servit exemplar (14 aÅŸi, 83% puncte câÅŸtigate pe prima minge) ÅŸi l-a agresat în permanenţă pe adversar, luând mingea devreme ÅŸi controlând ritmul de pe fundul terenului. În turul următor, Melzer va avea un adversar a priori accesibil, specialistul de zgură Juan Monaco.

CeilalÅ£i favoriÅ£i ai turneului îÅŸi continuă cursa; Djokovic confirmă bunele dispoziÅ£ii de joc afiÅŸate la Beijing ÅŸi îl domină (6-1,6-1) în mai puÅ£in de o oră pe Richard Gasquet, Roger Federer avansează fără emoÅ£ii în sferturi după 6-3,6-4 cu italianul Seppi, favoritul 4 Andy Murray obÅ£ine o victorie anticipată cu Jeremy Chardy (6-3,6-4), dar nu pare pe deplin asigurat de nivelul său de joc. Meciul cu Jo-Wilfried Tsonga din turul următor poate fi un test în această privinţă. Celelalte sferturi sunt Djokovic – Garcia-Lopez ÅŸi Federer – Soderling.

În turneul de dublu, perechea Lindstedt – Tecău a mai ratat o ocazie de a se apropia de calificarea la Mastersul de final de an, fiind învinÅŸi (6-4,7-5) în optimi de perechea Lukasz Kubot(Pol)-Oliver Marach(Aut), capi de serie numărul 4 ÅŸi adversari direcÅ£i în lupta pentru Londra.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 22 Noi. 2010

Djokovic, fără emoţii

După Murray ÅŸi Federer în prima zi, a venit rândul lui Novak Djokovic să-ÅŸi marcheze intrarea în turneu cu o victorie clară, 6-3, 6-3 împotriva lui Tomas Berdych. Aproape de finalul unui sezon mai degrabă modest pentru nivelul său obiÅŸnuit (doar două titluri din patru finale, în comparaÅ£ie cu cele cinci din zece de anul trecut)

Murray şi Federer, în control

Andy Murray nu a ratat debutul la Turneul Campionilor de la Londra; scoÅ£ianul l-a învins într-o manieră convingătoare pe Robin Soderling, 6-2,6-4 într-o oră ÅŸi 20 de minute. Prin jocul său inteligent de contră, bazat pe o apărare fără breşă ÅŸi o variaÅ£ie constantă a loviturilor în timpul unui punct...

Pag. 2 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.