Rezultatele primei faze: U Cluj, VCM Piatra Neamţ şi Explorări Baia Mare - calificate în sferturi, Steaua eliminată

Volei masculin - Cupa României / Data: 15 Oct. 2010

Vineri, 15.10.2010, au fost programate meciurile din prima fază a Cupei României la volei masculin, la care au participat echipele din Divizia A1, cu excepÅ£ia primelor patru clasate.

Gazdele de la Explorări Baia Mare au câÅŸtigat categoric partida cu nou promovata CSMU LPS Suceava, scor 3:0 (25 :18, 25 :12, 25 :17), acelaÅŸi scor înregistrându-se ÅŸi în partida VCM LPS Piatra NeamÅ£ – Torpi Târgu MureÅŸ (25:21, 25:23, 25:19), nemÅ£enii calificându-se în sferturi.

Universitatea Cluj-Napoca a reuÅŸit să treacă de SCM U Craiova în patru seturi, revenind după ce a fost condusă cu 1:0 (18:25, 25:11, 25:18, 25:22).

În ultimul meci al zilei, în derby-ul bucureÅŸtean, CSM BucureÅŸti a furnizat surpriza, eliminând Steaua cu 3:1(22:25, 25:18, 25:21, 25:15).

În sferturile de finală celor 4 învingătoare li se vor adăuga Remat Zalău, Tomis ConstanÅ£a, Dinamo BucureÅŸti ÅŸi Unirea Dej, calificate direct în această fază a competiÅ£iei.

Volei masculin / Cupa României / 16 Oct. 2010

Rezultatele sferturilor de finală ale Cupei României

Sâmbătă, 16.10.2010, la Baia Mare au avut loc meciurile contând pentru faza sferturilor de finală ale Cupei României la volei masculin. Dinamo a avut mari emoÅ£ii în partida cu echipa locală, ÅžtiinÅ£a Explorări Baia Mare, câÅŸtigând în cele din urmă cu 3:2 după ce băimărenii au condus cu 2:1. În semifinale, dinamoviÅŸtii vor avea o misiune mult mai dificilă, urmând să dea piept cu campioana Remat.